Rejtett világítás készítése

Indította petike199600, 2014. január 04., 10:06:31 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

petike199600

Sziasztok!
A nyáron szeretném a szobámat feldíszíteni rejtett világítással. Ezen az oldalon nézegettem ötleteket: Rejtett világítás készítés
Nagyon tetszik. Elég sok minden kell hozzá és minden elég drága. Led szalag, táp, vezérlő. Színváltós világítást szeretnék készíteni.
A szobám 5x3,5m. Ezt körbe szeretném vinni 5050 RGB led szalaggal. 30LED/m. Ezt a díszcélet néztem ki magamnak: RV-01-A Rejtett világítás díszléc - mennyezet - Ár: 560 Ft - Rejtett világítás díszlécek, fénylécek - Díszléc és LED lámpa Webáruház
Ez elég olcsó és jól néz ki szerintem. Nos most jönnek a kérdéseim. Jelenleg ebből annyi van hogy eszembe sem jut mind.
Ami számomra nagyon nem érthető, hogy ugyebár a díszlécek fel lesznek ragasztva a mennyezet és az oldalfalra. Egy 4 eres RGB vezeték fogja táplálni a LED szalagokat. A LED szalagot maximum 5m-es hhosszban szabad szerelni. A LED szalag mellett a díszlécben ki kell húni egy RGB gerincvetéket, amire majd a LED szalagok csatlakoznak rá. Ezt úgy gondoltam hogy a LED szalagok csatlakozási pontján elvágom a gerincvezetéket, majd összetekerem és összeforrasztom és a végén zsugorcsövet teszek rá. Ez elég kicsi, de én nem tudom elképzelni hogy abban a kis nútban ahova a LED szalagot + a gerincvezetéket teszem be oda hogy fog elférni még ez a kötés is úgy hogy ne nagyon látszódjon, elvégre rejtett világítás lesz. A másik hogy én a tápegységet + a vezérlőt a falba szeretném süllyeszteni egy dobozba és onnan szeretném felvinni a 4 eres RGB gerincvezetéket a szalaghoz. Na most megint az a téma hogy, hogy oldjam meg azt, hogy a vezeték ne látszódjon. A falba bevésem, addíg oké. De a díszlécen át kell vinni a LED szalaghoz a vezetéket. Szóval az a kérdés hogy hogy vigyem el a LED szalaghoz a vezetéket a díszlécen át úgy hogy ne látszódjon.
Először erre szeretnék tőletek ötleteket kapni, mert ez nekem nem érthető.
Előre is köszönöm szépen!

Szirty

Helló petike199600!

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2014. január 04., 10:06:31 DÉLELŐTT
Ez elég kicsi, de én nem tudom elképzelni hogy abban a kis nútban ahova a LED szalagot + a gerincvezetéket teszem be oda hogy fog elférni még ez a kötés is úgy hogy ne nagyon látszódjon, elvégre rejtett világítás lesz.

Nem tudom hogy szokták megoldani ezt, de használhatsz szalagkábelt is. Ami köpenyszigetelés nélkül egymás mellé ragasztott erekből áll. lapos, kis helyet foglal.


Azt se felejtsd el figyelembe venni, hogy az RGB vezérlők max. árama véges. Nem bír el akármennyi LED-et. Pl. egy 5050-es 30/m RGB szalag 7.2W/m terhelést jelent. Egy RGB vezérlő (amit most néztem) 72W teljesítményt bír el. A te szobád 17 méteres szalagjának pedig 122W teljesítmény igénye van!!
Vannak nagyobb teljesítményű vezérlők is, de erre oda kell figyelni. Ha a vezérlő teljesítménye kisebb a kelleténél, akkor "ismétlő" elektronikával lehet hosszabbítani (ebben egy újabb teljesítmény fokozat van, ami a kimenetén ismétli a bemenetére kötött PWM jeleket. Ennek külön tápfeszültség kell!

Az pedig egy jó tanács, hogy olyan RGB vezérlőt válassz, ami tud statikus színkeverést, tehát amivel be tudsz állítani egy bizonyos színt egy bizonyos fényerővel és akkor azzal világít folyamatosan. A legtöbb ugyanis imád össze-vissza villódzni a legkülönbözőbb módon. Ha csak ilyet tud, az lehet hogy nagyon fog tetszeni az elején, de hosszú távon az őrületbe fogja kergetni a bent tartózkodókat és zombit csinál mindenkiből. Mellesleg giccses és igen moderált szós is, de ez már a privát véleményem :-)
Szóval nem "moderált szós" hanem búzás, b.zis, búzis! (azt még sem írhatom, hogy "homokosos" mert ilyen szó nincs is)

Novill

Mindenkinek privát dolga, hogy mit szerel fel rejtett világításnak. Előszór is el kell dönteni milyen célra szeretné a világítást használni. Ez lehet általános és helyi világítás, amivel a cél, hogy viszonylag jó megvilágítást kapjon amellyel látni is fog. Akár olvasni vagy dolgozni tud a jó megvilágítás mellett.  Erre bizonyos fenntartás mellett jó a 5050-es vagy az 5630-as led meleg fehér változatban. Ha viszont csak hangulat világításnak szánod oda elég a 3528-as led, itt már van értelme színes ledben gondolkodni. Én személy szerint egy lakásban a színváltós megoldást nem preferálom az máshová való. Volt szerencsém már sok sok tíz méter led szalaggal lakást szerelni, illetve csillagos égboltot is. Szépen néz ki akár mozgás érzékelős kapcsolással.  A tápegységek elrejtése a legnagyobb gond az utólagos ellenőrzés és cserélhetőség végett is.

Szirty

Üdv Novill!

Idézetet írta: Novill Dátum 2014. január 04., 14:20:55 DÉLUTÁN
Mindenkinek privát dolga, hogy mit szerel fel rejtett világításnak.

Maximálisan egyetértek!
Mégis ide írta. :-)

BB80

Helló petike199600!
Én a díszlécbe csak a ledszalagot raknám,úgy csinálnám ha már vésni fogsz a kötődobozból csöveket vésnék be a falba a díszlécen fúrsz neki lukat úgy , hogy takarásban legyen.
A ledszalagra pedig forrasztanék olyan hosszú sodrott vezetéket ami beér a kötődobozba és ott megtudod kötni kényelmesen nem kell bajlódni a díszlécben a kötéssel.

Szirty

Üdv BB80!

Idézetet írta: BB80 Dátum 2014. január 04., 17:46:46 DÉLUTÁN
Én a díszlécbe csak a ledszalagot raknám,úgy csinálnám ha már vésni fogsz a kötődobozból csöveket vésnék be a falba a díszlécen fúrsz neki lukat úgy , hogy takarásban legyen.
A ledszalagra pedig forrasztanék olyan hosszú sodrott vezetéket ami beér a kötődobozba és ott megtudod kötni kényelmesen nem kell bajlódni a díszlécben a kötéssel.

Az azzal a hátránnyal járna, hogy mind a négy toldáshoz be kell vésni egy kötődobozt, vagy ha egy kötődoboz van akkor azzal, hogy 4x4 eret kellene körbevinni.

petike199600

Köszönöm szépen mindenkitől a válaszokat!
Szirty: Első hozzászólásodban írtál a 4 eres RGB szalagkábelről amik egymás mellé vannak ragasztva. Én is ilyenre gondoltam az első perctől fogva. RGB vezérlőből ilyet szeretnék: RGB vezérlő - Rádiós - 144 Watt (20 gombos távirányítóval) - Ár: 5,390 Ft - LED szalag vezérlők, dimmerek, RGB szabályzók - Díszléc és LED lámpa Webáruház
Ez olcsóbb is mint a többi és el is bírja a 17m szalag teljesítményét. Ebben a "villódzás" dologban tökéletesen egyet értek veled én nem  szeretném "villogtatni" a ledeket hanem beállítanám egy színre és nekem azzal világítson. Szerinted az előbb linkelt vezérlő tud ilyet? Ha nem akkor légyszíves linkelj be egyet! Köszönöm szépen!
Novill: Inkább hangulat világításnak szeretném csinálni ezt a rejtett világítást. Amit ezen hozzászólásom elején linkeltem olyan led szalaggal. Ennek a LED szalagnak kisebb a fényereje ezért oda is van írva hogy dekorációs célokra van. Írtad te is hogy a tápegység és "cuccai" elrejtése a legnehezebb feladat. Ha erről tudnál írni egy két ötletet az nagyon jó lenne. Köszönöm szépen!
BB80: Köszönöm az ötletet. Bár az tényleg elég sok vezetéket igyényelne ha 4x4 eret kellene körbevinnem. De arra hogy a díszlécbe hogy viszem be a szalagot, arra én is ezt a furásos ötletere gondoltam. (Szerintem nincs is más ötlet.) Köszönöm a válaszod!
Novill: Ha még erre a kérdésemre adnál egy választ azt nagyon szépen megköszönném. Tehát a led szalaghot te hogy szoktad bevinni a kábelt a díszlécen át úgy, hogy ne látszódjon.
Még egyszer nagyon szépen köszönöm mindenkinek a válaszokat!

Novill

Petike! A tápegységnek meg kell keresni a legjobb helyett, ahol nem látszik. Viszont hozzáférhető is rombolás nélkül. Ezek a gipsz karton mögötti helyek, oldalról hozzá férhetően, dobozokban, szekrény teteje és még számtalan hely. A vezetéket a led szalagra forrasztás után vékony zsugor csővel lehet takarni.Majd úgy helyezni, hogy ne látszódjon a díszlécben. Például  műanyagcsőben, amiben mozgatható utólag is ha szükséges. A led 5050-es jó megvilágítási fénnyel rendelkezik.

Szirty

Helló petike199600!

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2014. január 05., 08:33:53 DÉLELŐTT
Ez olcsóbb is mint a többi és el is bírja a 17m szalag teljesítményét. Ebben a "villódzás" dologban tökéletesen egyet értek veled én nem  szeretném "villogtatni" a ledeket hanem beállítanám egy színre és nekem azzal világítson. Szerinted az előbb linkelt vezérlő tud ilyet?

Ez a vezérlő nem tud szabadon állítható szín keverést. Ez elég egyértelműen kiderül a nyomógombok funkciójából és a mellékelt videón sem látni ilyet.
Ez a vezérlő kifejezetten az RGB LED-ek villogtatására való (ezt ők "fényjátéknak" nevezik).
Ez csak telített színekkel tud állandó fényt (zöld, piros, kék, lila, sárga, türkiz, fehér).

Olyat keress, amin színgyűrű van

petike199600

Novill: Köszönöm a válaszaidat!
Szirty: Igazából nekem elég lenne ez a pár szín is. De most néztem egyet: Glass Panel EURO fali RGB LED vezérlő (144 W) TM08 fehér - Ár: 12,900 Ft - LED szalag vezérlők, dimmerek, RGB szabályzók - Díszléc és LED lámpa Webáruház
Ez sokkal drágább, de viszont az tetszik benne, hogy a falba lehet süllyeszteni 65-ös dobozba. Akkor ezen bármilyen színt belehet állítani? Olyan mint valami keverő, nem?
Köszönöm az ötletet!