Mozgásérzékelő és jelenlét érzékelő közötti különbség

Indította Tamás, 2013. július 04., 21:53:21 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Tamás

Mi a különbség a mozgásérzékelő és a jelenlétérzékelő között?
A theben cég katalógusát néztem ahol a két berendezés  paraméterei között szinte semmi különbség nem volt!
Miben térnek el egy mástól?
Miben jobb az egyik, vagy a másik?

flatskerrobert

  Funkcióban van a különbség.
Egyébként bent van a nevében szó szerint, a mozgásérzékelő PIR csak mozgásra reagál, a jelenlét érzékelő mozgás és statikus állapotot is érzékel. Pld. irodában jelenlét van, akkor ha leül az íróasztal mellé nem fog a világítás lekapcsolni mert érzékeli a PIR a jelenlétet függetlenül attól, hogy nem mozog, és ez lehet több óra is. Ezenkívül még jó pár paramétert be lehet rajta állítani.
A Theben KNX tip. érzékelője, hát az finoman szólva nagyon jól ki van találva.
Röviden ennyi.
FR.


nyaki

Minden mozgás- és jenlétérzékelőben egy ún. PIR szenzor van, csupán a mellé társított elektronika határozza meg, hogy milyen célra készül.
Mivel minden hősugárzást fénnyel és így frekvenciával is helyettesíthetjük, egy megfelelő eszköz segítségével azt láthatóvá lehet tenni. A testek által kisugárzott hő, mint frekvencia/fény, az emberi szem számára láthatatlan és az alacsony mivolta miatt, ezt a szem számára nem látható frekvenciát hívják infra sugárzásnak vagy infravörös frekvenciának. A PIR érzékelők ezeket a hullámhosszakat érzékelik és mivel elektromosan leírható a hőjelenség, ezért azt az elektronikus eszközökkel kiválóan fel lehet dolgozni. A környezetben előforduló tárgyak is rendelkeznek hővel/frekvenciával, de mivel azok statikusak és önállóan nem képesek hőt termelni, könnyen kiszűrhető az élő szervezet a statikusan hidegebb környezetéből.
Ugyanez érvényes UV fényre is, csak az már pl. túl magas az emberi szem számára.
Innen látszik, hogy az emberi érzékszervek milyen szűk tartományon belül vannak.

faxelektro

Jó estét
            Mi okozza,hogy felszereltem egy MENTAVILL mozgás érzékelőt és a szárítón levő ruhák vagy a szemben levő fa leveleinek mozgására is ki-be kapcsol. Mit tegyek van valamilyen jobb márka ? Vágassam ki a fát?                    Köszönö a segitságet   

Marton

Nekem is van egy kültéri (német) mozgás érzékelőm ami furcsán, indokolatlanul kapcsolgat. Tudtommal nem jelenlét érzékelős. Viszont lehet, hogy rossz helyre szereltem fel, mert a kazánház szellőző rácsa közelében van, és valószínüen az onnan jövő meleg légáramlatokra kapcsolhat.

nyaki

Üdv4
Gyakoriak az instabil érzékelők a piacon. Ha ezeket nagyon érzékenyre állítod, akkor minden hőmozgásra kapcsolni fog és mivel a szél a hideg-meleg áramlatok miatt keletkezik, a gyatra minőségű vagy gyengélkedő táppal ellátott PIR be fog kapcsolni.

faxelektro

Jó estét
                  A tegnap éjszaka addig kapcsolta a fenti érzékelő a 20W LED refit,hogy ma este már alig halványan világit. Ezeket úgy tudom nem lehet javítani ?   

nyaki

Üdv!
A Vaterán időnként rá lehet találni IP67-es driver-re kb. 3-5.000.- pénzért LED-del együtt. A LED általában túléli. A driver kiválasztásánál figyelmesen járj el, mert nagyon sokféle van, ami kinézetre szinte egyforma, de az elektromos paraméterek már annál inkább különböznek és nem biztos, hogy az új driver használható a régi LED chiphez, ezért ajánlatos a hozzá adott chipet használni.
Mivel szilóval van a driver háza összeragasztva, nehézkes a szétszedésük, de nem lehetetlen. A tokozat körül van egy szilikonos tömítőgyűrű is, amit továbbra is fel lehet használni, ha nem szakítod szét a szétszedésnél, ám a tokozat gyenge anyagminősége miatt, nem a legtökéletesebben zár, ezért csak érzéssel lehet a csavarokat meghúzni, mert különben a tokozat burkolatának közepe elválik az alaplaptól és rés lesz rajta, ahová a víz be fog folyni.
A régi fém tömszelencét cserélni kell hagyományosra, mert az eredeti semmit sem ér. Egy lépcsősfúróval ki kell tágítani a megfelelő méretre. Én PG 9,5-öst használtam fel.
Sajnos darabokra kell szedni az egész pilácsot, mert a LED-hez vezető vezetékek a driver részét képezik és a driver cseréjekor az újat be kell forrasztani és a LED alá hűtőpasztát is kell tenni, ugyanis gyárilag kispórolják. A 230V-os részhez érdemes egy rögzített sorkapcsot is berakni, így a falból kiálló vezetéket szépen be lehet kötni a tokozaton belül. Magát a driver-t is csavarosan rögzíteni kell egy előre fúrt és menetmetszett furathoz, ugyanis a gyári egy takonnyi szilóval a tokozat fedelébe van ragasztva, amit erőszakkal le kell feszegetni, majd szépen tisztára pucolni.
A 20W-os LED refi háza alkalmas a 30W-os LED üzemeltetésére is, mert a mérete azonos és a LED hűtésére elegendő, bár az új driver silány minősége lesz a következő probléma oka, hiszen nem lehet tudni, hogy mikor adja meg újra magát. A driver ugye zárt házban van, szinte 0 hűtéssel és bizony melegszik, mint a rosseb. A szakaszos üzem javallott.
Mint látod, a csere komolyabb munkát igényel, de ha van ismereted a LED és fémipari technikákban is, akkor nem jelenthet akadályt.
Sok sikert!