A világítás hátásfoka.

Indította JUVILL, 2012. január 20., 19:13:15 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Mi errõl a véleményetek?
Tekintettel a falak színére, a lámpatestek elhelyezésére, a szükséges megvilágítási értékekre.

Novill

Régen amikor egy létesítmény meg lett tervezve voltak szabványok és mûszaki elõírások. Ezeket betartva így terveztük meg a létesítmény világítását. A mûszaki átadás során és azt követõ használatba vételi eljárás során meg is követelték. Ma viszont sok esetben bemegyünk egy étterembe este nem lehet látni , hogy mit eszünk.
Természetesen ma is vannak a világítástechnikához kapcsolódó szabványok, melyeket alkalmazni kellene. Mi villanyszerelõk használtuk az egyszerû watt szabályt, mely alapján meghatároztuk a szükséges lámpatestek számát. Ma már viszont vannak világítástechnikai méretezõ programok, melyek jól lehet használni. Igen a jó világításnál tervezésénél figyelembe kell venni a falak, bútorok színét, az ott végzendõ feladatokat, a helyiségek funkcióit. Itt vetõdnek fel a kérdések milyen lámpatesteket szereljünk fel. Számít a lámpatestek kialakítása, hatásfoka,és fényeloszlási görbéje,stb. Ma nagyon sokféle kimutatás létezik a fényforrásokkal kapcsolatosan, de olyat nem igen lehet találni, ami alapján össze lehet hasonlítani. Itt egy táblázatban a különbözõ fénycsõ tipusok, halogének, normál izzók különbözõ változatai, ledek,stb.

nova

Manapság itt már nagyon nagy szerepe van a megrendelõvel történõ kommunikációnak. Már régen elmúltak azok az idõk, hogy egy szoba egy lámpa egy kapcsoló. Az energiahatékonyság is egyre fontosabb szempont.

Sok megrendelõ rendelkezik saját elképzeléssel, hogy milyen megvilágítást szeretne. A jól felkészült és gyakorlott villanyszerelõ hasznos tanácsokkal láthatja el a megrendelõt, mely megfelelõ kommunikáció segítségével nagyon hasznos lehet az ügyfélnek. Egyre elterjedtebbek a hangulat világítások és a különbözõ irányfények alkalmazása. Például lépcsõk bizonyos szakaszonkénti megvilágítása. Ilyen szempontból nekem nagy kedvencem az intelligens épületfelügyeleti rendszerek kínálta lehetõségek. Ahol a kapcsolási képek és ezáltal a megvilágítási érték és teljesítmény könnyen változtatható. Hiszen egy nem megfelelõen megtervezett világítási rendszernél utólag már nagyon nehéz variálni.

Ami nagyon fontos még szerintem, hogy érdemes mindig az adott helyre szükséges mennyiségû lámpatestet betervezni. Például egy mai konyhába édes kevés egy darab lámpatest. (pultvilágítás, étkezõ asztal megvilágítás, stb.)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

JUVILL


A fényforrások fényáramára összehasonlító táblázatot nem ismerek én sem.
Régebben nem volt ilyen vegyes a kép.
A fénycsõ és az izzólámpa adatai teljesítmény szerinti fényáramai egymás mellet voltak.


TermiCont

Az ábra mutatja a különbözõ fényforrások tulajdonságait  - és annak fejlõdését - lumen/watt-ban.
Amit még fontosnak tartok, a lámpatestek hatásfoka nagymértékben befolyásolja a tényleges, hatásos fényáramot.

A kereskedelmi LED-ek ma 60-80 lumen/watt.
Labor körülmények között már elérték a 200 lumen/watt értéket.

JUVILL


Mennél világosabb a fal színe, annál több fény verõdik vissza a falfelületrõl, annál jobb a hatásfok.
A munkakategóriákhoz (I. ... IV.) tartozik egy megvilágítási érték luxban.
Mindenek mellet ismerni kell a megvilágítandó felület nagyságát (A) m2-ben.
Van egy egyszerû képlet, amivel ez (nem teljesen pontosan!) ellenõrizhetõ.
Ha ismerjük a lámpatestekben lévõ fényforrások fényáramait. ("FÍ")
Az összes fényáramot a fényforrások darabszáma adja.
Pl. egy fehér színû fal esetén a hatásfokot (éta), kis megközelítéssel választhatjuk 0,45-nek, 45%-nak.
Akkor a megvilágítási értéket (E) kalkulálható.
E(lux) = "éta"  x  "fí" (lum) /  A (m2)
A lámpatestek elhelyezésénél figyelni kell az úgynevezett fénykúpokra. A jó felületi megvilágításhoz szükséges, hogy a kibocsátott fénysugarak metszék egymást.
Ügyelni kell még a káprázásmentességre is.
Ha a fénysugár olyan felületre érkezik, melyrõl visszaverõdve zavarja a látást, a szemet.

Novill

Volt egy régi jó világítástechnikai könyv. A szerzõje : Gergely Pál. A címe : gyakorlati világítástechnika 1977-ben adták ki.  Sokat használtam. De gondolom a technika azóta rengeteget fejlõdött. Biztos vannak ennél újabb könyvek is. Hisz azóta sok új fajta fényforrások jelentek meg. Gondolok itt a ledekre, épp most van egy ház amibe elég sok led lesz. Ez nekem is kihívást jelent.  Épp most végeztem a csillagos ég bolt kialakításával. Most téma a burkolásnál a led csíkok kialakítása.
A relux 2007 full professional és a dialux 4.5 professional világítástechnikai méretezõ programmal találkoztam már. Milyen világítástechnikai méretezõ programokat ismertek?

JUVILL


Eléggé el vagyok maradva a LED-es világítás tervezés területén.
Ez egy új, korszerû világítás. Kicsit drága, de behozza az árát.
Nem is ismerek hozzá méretezési programot.
A javasoltat köszönöm. Az 1977-es könyvet ismerem. Abban az idõben sorra kellett terveznem ipari üzemek, fõleg forgácsoló csarnokok általános világítását.
Ezek mind fénycsöves lámpatestekre épültek.
Volt meg egy része ezeknek a gépeknek, berendezéseknek, ami a helyi világításra vonatkozott.
Ez egy másabb téma. Akkor kifejezetten törpefeszültségû világítást lehetett erre a célra alkalmazni, gyakran kellet bújni a "A gépek villamos szabályzata" szabványt. Felvetõdik bennem. A LED-es világítást alkalmazzák manapság gépek helyi világításra?