Lakáselosztó vezetékezés

Indította Laikus73, 2013. április 06., 18:05:34 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Fecó

Szerintem jó a rajz, talán annyi a hiba, hogy a fő-földelősín nem a sorkapocs a szekrényben, hanem a szonda feletti kötődoboz, ahonnan az EPH gerincvezető is indul. Az EPH gerincvezetőnek tökéletesen elég egy 6mm2 MKH, és ha a betápod 5×6 réz lesz, akkor a földelővezető a szonda feletti kötődobozból szintén lehet 6-os réz, ennél kisebbet viszont a szabvány sem enged. Ha viszont a betápkeresztmetszet ennél nagyobb, akkor természetesen ezt is növelned kell. Még egy megjegyzés, a betonalapban lévő köracél földelőt viszont nem kötheted össze a tüzihorganyzott, külön levert szondával. Betonalapföldelő kiegészítéseként csak korrózióálló acél lehet a szonda. Ha a betonban lévő vasalatról nincs birtokodban információ, hogy az rendesen össze van hegesztve, vagy szorítóval kötve, hagyd inkább, és támaszkodj a szondára szerintem.

Padavan

Köszönöm.
Viszont remélem az nem gond, hogy az 5*6 földkábel melett az EPH gerinc a lakáselosztó és kazánház között 16 MKH?

Fecó

A túlméretezésből még nem lett gond, csak nehogy a megrendelő megneszelje, hogy ilyen komoly pluszköltségekbe verted Őt...

Padavan

ÜDvözlet,
Milyen lakáselosztót tudnátok ajánlani, ami jól és könnyen szerelhető + bövithető, nem bovli és megéri az árát?

Padavan


coyote2

Van aki lakáseloszotban a Schneider pragmara esküszik van benne nulla, föld sin,szereltem már 12 modulost ami tetszett, hogy darabjaira szedheted bár személy szerint Noark, szintén sínes, ami szerintem nem utolso szempont, de a netet utánnuk nézhetsz méreteiket is közlik a honlapukon ill letölthető prospektusban is.

Sent from my Radar C110e using Tapatalk

Fecó

Szerintem ha kiselosztókban nem valami "gagyit" választasz, hanem az ismert, megbízható típusokat, nem fogsz mellélőni. Mindenkinek más a "szájíze" Schneider szerintem is jó, de meglepően praktikus a Hager is, Eaton,  Legrand stb. szintén jól szerelhető. Nem biztos hogy ami másnak tökéletes, az a Te igényeidnek is megfelel, ezt mindenki kitapasztalja idővel...

Simon Endre

Nálam szempont, hogy a nulla és PE sinek milyen keresztmetszetüek (mekkora csavarokkal köt) és hány kötéspont van, mert ez rézből van és nagyon árérzékeny elem. Ha módom van rá és megtekinthatő a belseje a vásárlás helyén az adott ár-érték alapján akár ezt a két (három) sint inkább magam építem be a saját méterárus készletemből, mi több ha nagyon "papír" a kalapsin azt is lecserélem főleg ha alkalmas sorkapoccsal PE-nek is használom. Nem nagyon illendő kibeszélni, de trakonos kiselosztót nagyobb darabszámban használtam és a felsőrészek nem akartak már passzolni az alsóhoz összezáráskor a kb. 25 darabból egy sem. Gondolom a présszerszámot egy kicsit túlhasználták.

balzsi

Én is a Schneider pragma mellett döntöttem mikor a sajátomat csináltam és maximálisan meg voltam vele elégedve.

zolih

Sziasztok !

Házamon 1F állandó és 1F vezérelt mérőóra van. A mérőóráktól egy-egy  2x10mm2 rézvezeték jön be a lakáselosztóba (1F+PEN állandó, 1F+PEN vezérelt). Plusz egy zöldsárga a földelőszondától.
PEN szétválasztás a lakáselosztóban van.

Az "állandó" PEN vezetéke a lakáselosztóban egy fővezetéki leágazó sorkapoccsal szét van választva PE + N-re.

A PE sínre megy a földelőszonda zöldsárgája, illetve a sorkapocsból szétválasztott PE vezeték.
Az N megy az ÁVK-ra, ÁVK kimenetről az N sínra.

A vezérelt áram PEN vezetékével ugyanúgy meg kell tenni ezt a PEN szétválasztást, vagy elég a bejövő 2 (fekete, kék) vezetéket a vezérelt ÁVK-jára kötni, onnan a bojlerre mehet. A PE sínről meg viszem a PE vezetőt.

Az állandó és a vezérelt PEN vezetékek a mérőórák előtt úgyis egy pontból vannak szétválasztva.
A csatolt eloszto1.jpg, vagy elosztó2.jpg szerint kellene kötni. Van-e valami hátránya az eloszto1-nek?

Más:
A fürdő kismegszakítóinak mindenképp kétpólusúnak kell lenniük(L-N) ?
Tehát: 
állandó ÁVK-> 2P kismegszakító -> fürdő világítás
vezérelt ÁVK-> 2P kismegszakító -> villanybojler