ÉVÉ mérések díjszabása

Indította nyaki, 2012. március 19., 15:12:35 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Korábbi témák hozzászólásainál is írtam már. Addig, míg a felülvizsgálótól "papírt" kérnek és nem minõsítõ iratot, változás nem várható.
Sajnos, akik mérési jegyzõkönyv nélkül adnak két lapot, és ezt a "megrendelõ" elfogadja - mert halvány lila sejtelme sincs - hogy mit tartalmaz egy érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat - azzal, azokkal árban versenyezni nem tudunk.
Azon el lehet gondolkodni, ha a "megrendelõ" kap egy hatósági ellenõrzést, az ellenõrzõ személy mennyire felkészült szakmai szempontból, és mi a véleménye egy ilyen kétlapos, mérési jegyzõkönyv nélküli "dokumentációról.
Milyen vizsgabizonyítvány szám van egy ilyenen, és felelõsségre vonják-e az ilyen hókuszpók felülvizsgálót?

Könyves Kálmán

Nagyon jó az elõzõ kérdés, hogy van e ellenõrzés a jegyzõkönyvek szakmai tartalmával kapcsolatban. Hallott e már valaki olyanról, hogy pl. egy ellenõrzés során a "vicces" dokumentációt látva ellenõriztek egy felülvizsgálót, ha esetleg nem is származott kár a hanyag munkájából, vagy nem történt baleset, csak úgy?

Más kérdés az, ha a megrendelõ esetleg bírságot kap a nem megfelelõ iratok miatt, hová fordul? Visszaperli a felülvizsgálat meg a büntetés összegét a felülvizsgálótól?

A mostanában szervezett tanfolyamok szerintetek kellõ alapot nyújtanak ahhoz, hogy egy kezdõ felülvizsgáló önállóan mindenben megfelelõ szolgáltatást nyújtson?

Novill

A megrendelõ - tisztelet a kevés kivételnek - csak a felülvizsgálat árát nézi, nem azzal foglalkozik, hogy számára a létesítmény villamos biztonságtechnikai állapota legyen megfelelõ.  A felülvizsgálatot egy rossznak tartja, amit felülrõl erõltetnek rá törvényileg. A piacon verseny van, mindenki munkát akar. Ez a verseny nem olyan mint a kereskedelemben, ott van össze tartás bizonyos szinten, nálunk nincs. Ezért ma már sokan egy összegben vállalnak el nagyobb felülvizsgálatokat, ahol még a mérõpontok számát sem ismerik.
A tanfolyamok szervezése ma nagy üzlet. Ezeken a tanfolyamokon lehetetlen megtanulni mindent, ha nincs kellõ elõképzettség szakmai gyakorlattal. Ennek ellenére van olyan szakember aki nem is dolgozott ebben a szakmában ( visszatérõk), tehát nincs gyakorlata, és vizsgát mégis letette. Olyanról is tudok, hogy gyengeáramú végzettséggel sikeres vizsgát tett. - De hát végül is mindent meg lehet tanulni, erre mondják.-

Könyves Kálmán

Nem egészen a címhez passzol, de azért valamennyire összefügg: érintésvédelmi felülvizsgálat elvégzésének idõtartamát kellene megbecsülni, korrekt felülvizsgálat, nem jegyzõkönyvmásolás ideje érdekelne. Egy telephelyen két épület, az elõzõ jkv. szerint 1500-1800 mérõpont. felmérés, mérések, jkv. szerkesztése, tehát kompletten, egy fõ által elvégezve.

JUVILL


A felülvizsgálatot nem szerencsés egy fõnek végezni, mivel feszültség alatti munkavégzésnek minõsül.
Ezt nehéz megbecsülni, mert attól is függ, hogy az 1500 - 1800 mérési pontban hány darab elosztószekrény, elosztótábla van. Ezeknél a berendezéseknél nem elég a mérési pontok feltüntetése, hanem kinyitással, szétszereléssel, megbontással felül kell vizsgálni a betápláló és elmenõ kábelek csatlakoztatását is, meg kell nézni a berendezéseket abból a szempontból is, hogy kisfeszültségû berendezés van-e azok fedelére, ajtajára szerelve, azok be vannak-e kötve az érintésvédelembe.
A mérési pontokon kívül szükséges az EPH kiépítésének ellenõrzése, a 20 m-en belüli földelések összekötésének ellenõrzése. Egyéb érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat.
Mivel megkapod az elõzõ minõsítõ iratot, abból tájékozódhatsz, hogy például a nagy kiterjedésû fémhálózatok fel vannak-e tüntetve a mérési jegyzõkönyvben, mert ha nem, jóval több mérési pont adódhat a helyszíni felülvizsgálat alkalmával.

Novill

Valóban nagyon nehéz meghatározni az 1800 mérõpont elvégzéséhez szükséges összes idõ szükségletet. Általában két - három fõ jó munkaszervezéssel  tudja legrövidebb idõ alatt elvégezni a helyszíni vizsgálatot. Természetesen az adminisztrációs munka még ez után jön, ahhoz már nem kell segítség. A norma idõ egyébként 0,22 ó/mp van megadva, ez szorozva a rezsióradíjjal+ áfa. Ez egy fõre van vetítve.

Könyves Kálmán

Természetesen a szabályok szerint 2 fõ által, de ebbõl csak 1 felülvizsgáló. Épületenként 2-3 fõelosztó és 3-4 alelosztó szekrény. Most nem egy órára pontos becslési módszer érdekelne, csak egy heti pontosságú kb.

Zappa

Adtam egy árajánlatot egy olyan cég telephelyére ahol történetesen dolgozok.Elutasítottak azzal az indokkal,hogy az én árajánlatom volt a legdrágább.Jó én nem megyek a másik alá.De végignéztem a kolléga mûködését.850 mérési pontot lezavart egy órán belül!De még megvárom a jegyzõkönyvet,mert az életveszélyes hibákat az elõzõ vizsgálat után nem javították ki.Ha a "mérési értékek"alapján átengedi akkor feljelentem gondatlanságból elkövetett emberölés kísérletéért.És most lehet szörnyülködni.De nekem egy ilyen nem kollégám.Pedig ez egy jobb fajta lehetett aki egyáltalán kijött.

Könyves Kálmán

Köszönöm a normaidõre vonatkozó infót, ez is támpont valamennyire. Az utolsó hozzászóláshoz pedig annyit, ha már valaki csak jegyzõkönyvet másol, legalább ellenõrizhetné, hogy nyílvánvaló hülyeségek ne szerepeljenek benne. Ez pedig ennyi idõ alatt nem nagyon sikerülhetett.

kíváncsi lennék, hogy Zappa által írt lépésre(feljelentés) mi lenne  a hatósági válasz...