Jegyzőkönyv hamisítás

Indította S/K, 2017. október 12., 22:14:48 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

S/K

Hét elején egy élelmiszer áruházban a reklám hűtőket ellenőriztük. (helyszínbejárás alkalmával az új beszállított hűtőknek (üdítős, ásványvizes, sörös stb) az üzembe helyezési dokumentumait) Az egyik hűtőnek a beszállító csatolt egy "Érintésvédelmi Minősítő Irat"-ot.  Olvasgatom és a szabványoknál csak az MSZ 172/1 van feltüntetve. A vizsgált hűtő típusa, gyári száma, vizsgálat ideje (2016. január 12.) vizsgálat helye és ki végezte a vizsgálatot. Na ezt vagy ötször elolvastam mert a név egyezett az én nevemmel. Hát van ilyen nincs ebben semmi, de amikor a bizonyítvány szám is egyezett akkor már sejtettem hogy bizony ez az a dokumentum amit nem én állítottam ki, de az én aláírásom, nevem, biz.számom szerepel. (az aláírás jó indulattal sem hasonlít az enyémhez).
A vezetőnek jeleztem ezt az észrevételt (persze ő nem tehet róla, örült hogy végre valakitől kapott egy ilyen dokumentumot és büszkén lobogtatta) és segítségével a beszállítót felhívtam hogy mikor kerülhetett ide a gép és az említett jegyzőkönyvet ki csinálta. Körülbelül a hatodik ember a tizenkettedik telefonálás után elmondta ki volt, de már nyolc hónapja nincs a cégnél. Több információt nem adtak ki.
Amit leírtam, nagyon röviden írtam ettől sokkal bonyolultabban jutottam el az információ adóhoz, de a lényeg az benne van.
Nézegetem jobban az egy lapos jegyzőkönyvet, minősítő iratot és látom hogy több helyen tintajavító szalag alsó és felső széle látszik. (az eredeti szöveg a javítószalaggal kihúzva, lefénymásolva és ott a "nyers" jkv. Azt a gépet írjuk rá amit akarunk)
Ebben az esetben ha valami baleset (áramütés/haláleset hogy a legrosszabbat vegyük) akkor hogy lehet védekezni?
Még nekem kell bizonygatnom, tárgyalásokra járkálnom. Mert kell, mivel nem én állítottam ki a jkvet. (tudom lehet azt mondani amikor vizsgáltam jó volt, meg az aláírás sem egyezik. Az aláírás meg tök mindegy milyen mert akkor "ép fájt a kezem amikor aláírtam és így sikerült".  Ez is egy tárgyaláson hangzott el és nem tudtak a bírók és az írásszakértő sem mit kezdeni ezzel a mondattal)
Szóval kicsit elgondolkodtam hogy még hány ilyen lehet, és nem csak az én nevemben. A megrendelő örül a "hamisító" szintén mert ki is fizetik a jkvet.

nyaki

Azt a, de durva. ???
Jó tudni ilyenről is.
Én simán megfenyegetném a kiállítót jogi perpatvarral és a válaszukat mérlegelve lépnék az ügyben. A mai jogi környezetben ez már korántsem kisded játék.
köszi

S/K

Itt jön a mondás: "amíg nincs baj, addig nincs baj" Egyenlőre az összes ugyanazon beszállító által kihelyezett hűtőkről begyűjtöm a jkveket. Vajon hány darab lehet?
Amúgy meg ha tényleg odakerül a sor akkor az én jkveimet bemutatom ami nem egy darab papírlap, nem egy régi szabványra hivatkozik,tehát teljesen más formátumúak. ...de hát akkor is az "aláírásom" ott van. És ez "csak" egy hűtő.
Mondjuk az megnyugtató hogy a hatósági átadásoknál a bizonyítvány másolatát is be kell csatolni. ... és ha azt is hamisítják?
Tiszta összeesküvés elmélet... És ez csak az egyik eset.
A másik amikor tudom hogy én voltam felülvizsgálni egy helyen és három év múlva visszahívnak az időszakost elvégezni. Kinyomtatom a 3 évvel ezelőtti jkvet, tele hibával (érintésvédelem nélkül üzemelővel is) és a helyszínen kapok egy megfelelő minősítésű jkvet amit egy másik kolléga állított ki, persze a hibák ugyanazok amik három évvel ezelőttiek. Kérdésemre a válasz: "Kaptunk egy ellenőrzést és gyorsan keresni kellett valakit aki leírja hogy a hibák kijavítva. Mi ezt kaptuk, a hatóság meg elfogadta, de szeretnék hogyha rendbe lenne minden azért hívtak engem vissza."
...hát ilyen is volt.

Fecó

Szomorú eset. de hogy működik maga a felülvizsgálat a gyakorlatban? Egy raktárban elvileg valaki lemér egy rakat hűtőt hogy érintésvédelmileg megfelelő? Mit tud mérni rajta, szigetelési ellenállást és védővezető folytonosságot? Ráadásul ezután felrakják teherautóra, megrángatják békával, majd bedugják valahova, valamilyen dugaszoló aljzatba. Korrektebb lenne egy helyszínen történő felülvizsgálat ilyenkor. Vagy kifejezetten a villamos készülékekre vonatkozó szabványok alapján, ennek megfelelő műszerrel végzik?

S/K

Ezek a hűtők a helyszínen lettek bevizsgálva a beüzemelés helyén. Ezt több mint fél év után sikerült elérni mire megértették hogy szállítás közben is sérülhet a berendezés (volt is egy eset. A csatlakozó kábelt nem rögzítették megfelelően és amikor vették le a teherautóról a gépet a kábelen csúsztatták végig plussz még a dugvilla is alakot váltott.)
Gondolom pénzmegtakarítási célból a szállítónak kiadták hogy ezt a papírt adja át vagy még azt is mondták neki hogy valamit ott "méricskéljen valamivel" mintha "beüzemelné" a berendezést.  Elmondás alapján teherautó megérkezik áru leba... lerak, papír átad és gyerünk tovább mert ma 30 helyre kell kiszállítani és ha nem akkor a 80nettóból levonás lesz. Megint hová kerültünk: a meg nem fizettet munkaerő.

ELEKTOR-KALANDOR

Elég szomorú hogy valaki ilyesmire vetemedik. Na de mit nem hamisítanak  pénzt ,bizonyítvány stb. Nos kéziszerszámokon elég a szerelői ellenőrzés amit bármely villanyszerelő elvégezhet.
I. (Első) Érintésvédelmi Osztály:

Ebbe az osztályba soroljuk azokat az elektromos eszközöket, melyeket a villamos hálózat védővezetőjéhez csatlakoztatni kell. Ezeken a készülékek áramütés elleni védelme nem csak az alapszigetelésen alapul. Ezek a fogyasztók el vannak látva egy csatlakozó egységgel, melyhez az elektromos hálózat védővezetője csatlakoztatható. Meghibásodás esetén a kismegszakító, vagy az áramvédő kapcsoló azonnal leold. Ilyen fogyasztó például az elektromos tűzhely, vagy hűtő, stb.

ELEKTOR-KALANDOR

S/K ! Kéziszerszámokon évente szerelői ellenőrzést kell végezni . Hülye példa de mondjuk megy a vállalkozó és minden helyszínen  felülvizsgálod a fúrógépet  vagy egyéb elektromos kéziszerszámát?Mert ugye nem is kell felülvizsgálni  csak szerelői ellenőrzés van előírva évente. És akkor ez részedről korrekt?

Fecó

Például az én jegyzőkönyvemnek szerelői ellenőrzés a neve, nem is említek felülvizsgálatot rá, azt a szót a megrendelő erőlteti. És ha egy megrendelő megkeres engem munkával, nem fogom győzködni róla, hogy elég egy villanyszerelő is ehhez. Hiszen én is villanyszerelő vagyok, elvégzem a munkát, megírom a számlát. Az a tapasztalatom, hogy a villanyszerelők nem is erőltetik ezt a kérdést, sok kollégának említettem "hiszen azt te is elvégezheted" de nem igen akarnak foglalkozni vele. Sokan a vonatkozó jogszabályokat és szabványi hivatkozásokat sem ismerik.

S/K

...és a szerelői ellenőrzési dokumentációba mit írsz be? "Vizuálisan megtekintettem, megfelel."
Az NGM rendelet szerint:
j) szerelői ellenőrzés: villamos gépen, berendezésen az érintésvédelem alapvető hibáinak
kimutatása céljából, erősáramú villamos szakember által végrehajtott, műszeres mérést nem
igénylő ellenőrzés;


Visszatérve a hűtőkhöz. Előzményei vannak hogy miért kérik a szabványossági felülvizsgálatot.
-több hűtő csatlakozó vezetéke megsérült (takarítás közben a vizes felmosás miatt az AVK leoldott...)
-hűtőszállítók a márka képviselői, reklám emberei cseréltek fényforrást a hűtőkben...
-dolgozók rakták/dugták mindenhová a hűtőket hosszabbítókon keresztül...
Ezek után belső munkavédelmi szabályzat szerint rendelték el a szerelői ellenőrzést.
Szerelői ellenőrzés? A beszállító túllépte a rendelet fogalmát mert MŰSZERREL vizsgálta a védővezető folytonosságát. Műszer? MULTIMÉTER. Ez műszer? Műszer. Alkalmas a védővezető folytonosság vizsgálatára? Nem.
Volt értelme a belső munkavédelmi szabályzatnak? Ez így ment évekig míg sajnos történt egy áramütéses baleset, szerencsére nem végzetes kimenetelű, de az áruház "meg lett hurcolva". Ekkor hozták az új belső szabályzatot.
...az áruházba kerülő külső beszállítók által telepített villamos berendezést csak az ellenőrző felülvizsgálat elvégeztével helyezhető üzembe!...
NGM... Ellenőrző felülvizsgálat:
ellenőrző felülvizsgálat: az Mvt. 21. § (2) bekezdésének hatálya alá nem tartozó
munkaeszköz szerelését követő, illetve az üzemeltetés megkezdését, valamint az új
munkahelyen történő felállítást megelőző – az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos
körülmények meglétét ellenőrző – vizsgálat;

kiegészítve még a belső szabályzat szerint: ... továbbá időszakos ellenőrzés keretében érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat elvégzése, évenkénti gyakorisággal.
Mindenki számára megnyugtató lenne ha ez így történne és nem én és nem családtagom lenne "akit a szerelői ellenőrzés keretében ellenőrzött" hűtő vagy más berendezés "megcsíp/ráz.
(legutóbb teljesen más helyen bemutató hidromasszázs kádba "rázott/csípet" a víz. 3 óra múlva a kád helyét sem lehetett látni csak a fotók alapján hogy volt valami. ÁVK? "Beüzemelő" mutogatta a dugaszolható dugvillás hordozható AVK-t. Na ez egy másik téma)
Szóval ezért kérik az érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálatokat a HŰTŐKRE.

Fecó

A szerelői ellenőrzés, mint fogalom megér egy külön témát szerintem. Azon kívül, amit leírtál definíciónak, van az ellenőrzésre vonatkozó tételes leírás hogy mit kell csinálni? Ismeri ezt a fogalmat a jelenleg felülvizsgálatokkal foglalkozó MSZ HD 60364-6:2017? Ezt az egészet csak a 10/2016 (IV.5.) NGM rendelet tartja életben. Méghozzá a már visszavont MSZ 172-ből átvett idézetekkel. Azért ez is egy faramuci helyzet. Egyébként a kígyó ott harap a farkába, hogy a vizsgálati módoknál az MSZ 172 is hivatkozott rá (5.2.1.2), hogy a védővezető folytonosságot szerelői ellenőrzés kapcsán az MSZ 4851-1:1988 szerint kell végezni, abban meg már van szó próbalámpás vizsgálatról, terheléses feszültségmérésről, Ohm-mérőről és célműszerekről is. A hűtős kérdésben is sajnos nem feltétlenül a hűtők bevizsgálása jelenti a teljesen biztonságos megoldást. A helyszínen össze-vissza hurcolhatják, bedughatják bármibe, tönkretehetik a csatlakozó kábelét. Az emberi nemtörődömséget és butaságot egy felülvizsgáló sem képes gyógyítani, még évenkénti gyakorisággal sem...