Régi lakás - vezetékprobléma

Indította btimar, 2013. december 16., 13:07:03 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

btimar

Sziasztok!

Segítségre lenne szükségem. A helyzet a következő: örököltem egy régi építésű téglaház 2. emeletén egy másfél szobás lakást. Fel szeretném újítani az egészet, de első lépésként a villamos vezetékeket, berendezéseket, köztük a hiányzó védővezetőket pótolni. A konyhában, fürdőszobában elvileg ki van építve a védővezető  (a konnektorok kis pöckei erre rá vannak kötve), azonban a két szobában nincs védővezető. Régi szakik azt mondják, oda nem is kell, de én mégis csak nyugodtabban aludnék, hiszen számítógépet, vasalót, stb szeretnék majd ezekben a szobákban használni.
A kérdésem az lenne, hogy helyes megoldás-e az, ha a fürdőszobában már meglévő PE vezetéket ágaztatom le, és átviszem a szomszédos szobák konnektoraiba?
Illetve hogyan tudom ellenőrizni, hogy egyáltalán megfelelő-e ez a PE vezeték (be van-e kötve, nincs-e felcserélve mással stb.)? Van otthon egy elég komoly kis multiméterem, csak nem tudom pontosan, hogy ezeket hogy lehetne leellenőrizni.

Kösdzönöm előre is!

Balázs

Üzenet összefûzve: 2013. december 16., 13:09:50 DÉLUTÁN

kiegészítésképpen még annyi, hogy a vezetékek nincsenek színezve, szürke az összes, alatta sincs színes szigetelés, épp ezért érdekelne a mérés!

Gyurmaúr(fi-relé)

Rövid leszek; rángasd ki az összes régi vezetéket és húzd újra az egész kérót a mért főelosztótól és pont! Semmiképp nem javaslom, hogy Isten tudj, milyen állapotban lévő avitt vezetékeket kötögess össze-vissza, főként úgy, hogy a mért főelosztóból a régiek indulnak a vizes helyiségekbe, majd azoktól indulsz a szobák felé. Tudom, hogy most dobsz egy hátast, de ha szánsz rá 1 órát, akkor a vaterán mindent -tehát akár az egész lakásba szükséges vill cuccot- megtalálsz, méghozzá minőségi anyagokat, kábeleket, mért (pl. hensel, vagy kaedra, stb) főelosztót, kismegszakítót, Fi-relét, kontaktort, főkapcsolót, lámpákat, egyszóval mindent! Pláne, amennyiben 3 fázisod van, akkor egyáltalán nem szabad a régi, lekoszlott cuccosokkal vergődni, ugyanis ott egy N vezető szakadás akár végzetes is lehet!!! Ja, nem fontos bergmann cső + MCu kombóval szenvedned, megcsinálhatod MBCu kábellel is, bár azt nem célszerű vakolni. A függőleges falsíkban ezért jobb, ha azért Mü I-es csőbe húzod a kábelt is. Ha nem zavar, akkor viheted a kábeleket MCS csatornában a plafon és a falak találkozásánál, illetve amennyiben gipszkarton álmennyezetet bírod, akkor hagysz 12 cm "rést" és kábeltálcázol, vagy felerősítesz egy 100x60-as MCs csatornát és abban viszed a kábeleket úgy, hogy fontosabb elágazási helyeknél csinálsz az álmennyezetben 1-1 db 30cmx30cm méretű "búvó nyílást", melyet ha bármi eksön van, akkor csak kibillentesz és máris hozzáférsz az elágdobozokhoz, ill behúzhatsz 1 új kábelt a csatornába. Hajrá!! ;)

Novill

Védővezető kiépítése mindenhova szükséges, illetve előírás. Érdemes bele olvasni az MSZ HD 60364-4-41: 2007 szabványba. A mérő utáni első elosztó táblában ott kell lennie a bejövő PE védővezetőnek, ennek az értékét ( megfelelőséget le  kell ellenőrizni. Ha megfelelő, akkor innen kiindulóan minden áramkörrel együtt vinni kell.  Vigyázat nehogy a vízvezetékcsőról legyen a PE vezető leágazása, mert ez ma már nem szabványos. A fi relé alkalmazása ma már kötelező! A szabványos vezeték színeket kell alkalmazni.

btimar

 Koszonom a segitseget! Igen, fi rele mindenkeppen lesz. Az elosztotablanal minden vezetek szurke. Esetleg multimeterrel ki lehet deriteni, hogy melyik melyik? Illetve hogy megfeleloen (nem a vizvezetekre) van bekotve a PE?


Küldve az én iPhone-ről Tapatalk használatával

nova

Idézetet írta: btimar Dátum 2013. december 16., 13:07:03 DÉLUTÁN
A konyhában, fürdőszobában elvileg ki van építve a védővezető  (a konnektorok kis pöckei erre rá vannak kötve), azonban a két szobában nincs védővezető.

A leírtak alapján kérdezném, hogy csak a konnektorok földelő érintkezője alapján gondolod, hogy rendelkeznek védőföldeléssel? Sokszor tapasztalni olyat ilyen rég jellegű kialakításoknál, hogy nincsen semmi bekötve a védő érintkezőre. Csak ilyen konnektort lehet nálunk kapni. Rosszabb esetben olyannal is lehet találkozni, hogy zöld sárga vezeték 1-2 méter után vége szakad, tehát nincsen sehova sem csatlakoztatva.

A háromeres kábel esetleg nem MM fal vezeték? (képtalálatoknál 3 egymás mellé rögzített vezető ér)
Ha ráismersz sötét szürke vagy hasonló színben, akkor dupla szigeteléssel rendelkezik, ahol a belső szigetelésen találkozhatsz színjelöléssel. Természetesen mindig csak feszültségmentes állapotban közelíts a villanyszerelési hálózathoz.  ;)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

btimar

Hat a konyhaban es a furdoben vannak csak ilyen konnektorok, azokat kiszedtem, hogy megnezzem, be vannak kotve. Multimeterrel ellenoriztem a folytonossagat, az is oke volt (ha jol csinaltam persze:D)
A szobakban regi tipusu konnektorok vannak (vedofold erintkezo nelkuli), azokat szeretnem lecserelni, csak hat ugye ugy nem akarom felrakni, hogy kozben nincs is PE.

Ha behuzom a vedofoldet minden aramkorre, milyen meresekkel tudom lesllenorizni, hogy minden jo-e?


Küldve az én iPhone-ről Tapatalk használatával

kergabor

Idézetet írta: btimar Dátum 2013. december 16., 22:11:15 DÉLUTÁN
Multimeterrel ellenoriztem a folytonossagat, az is oke volt (ha jol csinaltam persze:D)

Csak, hogy okosodjak, érdeklődnék, ezt konkrétan hogyan csináltad?

btimar

Idézetet írta: kergabor Dátum 2013. december 16., 23:03:56 DÉLUTÁN
Csak, hogy okosodjak, érdeklődnék, ezt konkrétan hogyan csináltad?

Multiméter (folytonosság mérő - sípolóra állítva) rámértem a védővezető-fázisra, védővezető nullára, és sípolt. Ez így megállja a helyét?

kergabor

Én nem tudom, majd a szakértők megmondják.
De kipróbáltam ezt a módszert nálam is, a következőket tapasztaltam:
- a védővezető és nulla  összekötésre sipolt,
- a védővezető és a fázis összekötésekor leoldott a fi-relé!

Előző és más témák hozzászólásaiból kivettem egy olyat, hogy a fázist nem szabad összekötni a védővezetővel, mert, ha nincs fi-relé, előfordulhat, hogy másik lakásban valaki épp akkor hozzáér valamely földelt fogyasztóhoz, megrázza az áram.

Villanyreszelő

Üdv!
A szerelői ellenőrzést a KLÉSZ írja elő,és szabványok ,melyben terheléses folytonosság mérést ír.
Ezt végzik Villanyszerelők próbalámpával, sorbakapcsolt 2x25 wattos izzóval,felülvizsgálók célműszerrel.
A lényege,hogy a falban lévő kötéseket áramáthajtással vizsgálja.
Digitális multiméter 9v voltos telepfeszültséggel  vizsgál,nem ismerem a belső ellenállását,de ha megszólalt a fi,akkor biztosan alacsony kiloohmos nagyságrend volt a fázis,és védő vezető közé érintve.
Én inkább tájékoztató jellegűnek mondanám a multiméteres folytonosság mérést.
A védő vezető,és a nulla vezető normális esetbe össze is van kötve.
Tehát ohmos ellenállás minimális,mondhatni a vezeték ellenállása Ro x l/A
A fázist semmiképp nem szabad összekötni a védő vezetővel,de ha ez véletlen oknál fogva megtörténik,nullázás esetében rövidzár, helyes működés esetén le kell kapcsolnia a vezetékvédő kismegszakítónak,illeve a fi relének.