Mitől kábel a kábel?

Indította petike199600, 2013. május 26., 07:11:32 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

petike199600

Sziasztok!
Úgy néz ki, hogy már biztos, hogy lesz nyári munkahelyem egy most vizsgázó mesternél.
Szerdán megyek egy próbanapra de addigra meg kell válaszolnom neki egy kérdést.
Mitől kábel a kábel? Ezt a kérdést tette fel. Elsőre egyszerűnek hangzott számomra a kérdés de meglepő módon nem tudtam rá válaszolni.
Ilyenekről beszéltünk még, hogy az Mt az kábel-e vagy vezeték. Én erre azt mondtam hogy műanyag tömlővezeték.
Na szóval akkor várom a válaszokat, hogy mit kellene erre válaszolni.
A google-n már mörülnéztem egyáltalán nem találtam ilyenről semmit. Megnéztem könyvben ott sem.
Szerkezetükről sem találtam sok mindent.
Nagyon örülnék neki ha tudnátok ilyen leírást belinkelni vagy küldeni nekem amiben benne van a kérdésemre a válasz és a szerkezeti felépítés is.
Várom a válaszokat!
Köszönöm szépen!

JUVILL


A különbség a szerkezeti felépítésben van.
Csatolok egy pdf-et, talán segít.

Fecó

Én hivatkoznék a Villanyszerelők Lapjában megjelent egy cikkre "Navigálás a változó előírások tengerében II." Szándékosan nem másolom be az idevonatkozó magyarázatos részt a cikkből, keresd meg neten, olvasd el ;)

petike199600

Köszönöm a válaszokat!
Tehát akkor erre a kérdésre azt felelhetem, hogy a kábel attól kábel, hogy közvetlenül fektethető-e földbe?
És akkor a kiskábel is vezeték pontosabban kábelszerű vezeték mert védve van a nedvességtől és stb..

Nem furcsa válasz ez?

JUVILL

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. május 26., 17:09:28 DÉLUTÁN
Köszönöm a válaszokat!
Tehát akkor erre a kérdésre azt felelhetem, hogy a kábel attól kábel, hogy közvetlenül fektethető-e földbe?
És akkor a kiskábel is vezeték pontosabban kábelszerű vezeték mert védve van a nedvességtől és stb..

Nem furcsa válasz ez?

Petike!

Csatoltam egy pdf-et, de nem emlékszem, hogy ezt állítottam volna. ;)
Akkor is, most is azt állítottam és mondom, hogy a szerkezeti felépítéstől függ.
Nem biztos, hogy szerencsés "kifigurázni" a hozzászólásokat. :)

Megjegyezném. Mindent lehet földbe fektetni, csak nem lesz szabványos a szerelés.
Gondolom tanulás szempontjából nem ez lenne a fő cél.
Kábel és kábel, vezeték és vezeték között óriási különbségek vannak.
Ezeket a különbségeket minden esetben a szerkezeti felépítések adják, a vezető erek anyagai, az ér- és köpenyszigetelések, az árnyékolások, páncélozások.
Nagyon sok olyan terület van, ahol csak rágcsálók ellen védett kábelt lehet földbe fektetni. Ez is egy szerkezeti tulajdonság.
Ha a "frissen végzett mestered" szakmai szempontból nem ért egyet a szerkezeti kialakítások fogalmával, segítség képen átlapozhatja pl. az Electro Cord katalógusait.
Utána lehet vitatkozni, mit lehet földbe fektetni. :)
Remélem nem haragszol a megjegyzésért.

NagyPS

Akkor egyszerűsítsük. Kábel olyan kialakítású rendszer amiben több vezetőér van, amiket valamilyen további szigeteléssel látnak el amire valamilyen mechanikai védelmet biztosító réteg kerül és erre a rétegre külső borítás ami a víz és egyéb vegyi hatásoknak ellenáll. Minden olyan megoldás amiből hiányzik a mechanikai védelem kábelszerűnek neveznek.

nova

Ilyen alapon lehetne az is kérdés, hogy mitől vezeték a vezeték? :)
Mindenesetre NagyPS röviden egész jól körülírta szerintem is. Hiszen ha már nem egyszeres szigeteléssel rendelkezik az adott vezető ér, akkor már nagy eséllyel kábelről beszélünk. Természetesen JUVILL által leírtak is helytálló, hiszen ez szintén egy nagyon nagy terület a villamos iparban. Régebben sokféle olyan jellegű kábelt alkalmaztak melyeket manapság már egyáltalán nem, az újfajta kábelek teljesen más anyagokat használnak mint a régebbiek.
A felhasználás jellege viszont eléggé jó szűrő lehet, hiszen ez meghatározza, hogy milyen tulajdonságokkal kell rendelkezzen a kábel. Ezután katalógusokból ki lehet választani a megfelelő kábel típust.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!