Kémény vésése, védõcsõ vezetése kéményen

Indította savair, 2012. augusztus 11., 20:42:04 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

savair

Sziasztok!   A következõ lenne  a kérdésem:
Családi  házban  az egyik  szerelvényt  csak  úgy tudom kialakítani  hogy  a  védõcsövet valamint  egy  80-as  dobozt  a kéménybe  kell vésnem....   ez járható út  szerintetek?  vagy  oldjam meg másképp??

Marton

Ismereteim szerint a kéményt  megvésni tilos. Más megoldást kell keresni.

Gyurmaúr(fi-relé)

Attól függ, hogy bélelt-e a kémény, illetve azért az is fontos infó, hogy hanyas csövet szeretnél betenni, mert mondjuk egy 29-es, netán egy 36-os már tényleg egyfajta orosz rulett kategória, de egy 16-os, esetleg 21-es még beleférhet. Meghát, az sem mindegy, hogy vízszintesen és/vagy függõlegesen esnél neki a kéménynek. Milyen fûtõ eszköz égéstermékét szállítaná a kémény, illetve a fûtõcucc esetleg közvetlen mellette van?? Ha már mindenképp csöveznél, akkor a legvastagabb, azaz a Mü I-es csövet tedd be, sõt nem ártana némi hõszigetelés is a csõ köré, fõként, ha mondjuk egy cserépkályha, vagy kandalló van bevezetve. Az a 80-as nem 100-as véletlenûl?? A doboz is inkább narancssárga, azaz hõálló legyen! Sõt, akár megteheted azt is, hogy hõálló kábelt teszel be a vésménybe, vagy a csõbe!  ::)

JUVILL


Nem hiszem, hogy szabványos lenne a szerelés, ha megvésed. :)
Nem is láttam még ilyen szerelést.
A körülményeket ha ismertetnéd, szerintem a kollégákkal közösön tudnánk adni javaslatot.

Novill

Semmiképpen ne helyezd a dobozt a kéménybe. Ha netán kéményseprõ szakvélemény is szükséges, abban biztos lehetsz, hogy ki  szedetik veled a csövet és a dobozt is. Valamikor régen úgy tanították, hogy kémény pillért nem szabad megvésni elsõsorban statikai okok miatt. Ez ma is így van.

JUVILL


Az elõzõ hozzászólásomban írtam, hogy nem szabványos a szerelés.
Novill kolléga leírta, hogy egy ellenõrzés után ezt kiszedetik.
Ha ennyivel megúszod, akkor szerencséd van, mert ezért akár büntetést is kiszabhat a Tûzoltóság, most már a Katasztrófa védelem.
Számtalan mûszaki megoldás létezhet. Javaslom, vázold a helyszínt és a feladatot, a fórumtagok segítségedre lesznek a megoldást illetõen.

Gyurmaúr(fi-relé)

Bocsi, egy igen fontos, sõt a legfontosabb infó még mindig nem hangzott el, hogy ez egy falban lévõ kémény, vagy egy padláson lévõ oszlopkémény, mert ez nagyon nem mindegy! Ugyanis, egy falban lévõ kémény téglafalazásának vannak méretbeli (értsd: vastagsági) elõírásai, ha pedig kiszögelléses -tehát a sarokba helyezett- a kémény, akkor meg pláne. Ezen kémények igenis megvéshetõek! Gondoljatok arra, hogy amennyiben valaki egy helyiség (vagy több) áramellátásáért felelõs kábeleket a falban, vízszintesen (én egyébként -többek közt- ezért is, amennyiben van rá lehetõség, mondjuk egy monolit vasbeton födém esetén lehetõleg a mennyezetre erõsített kábeltálcán, Mü II-es csõben, vagy 100x40-es MCS csatornában szoktam a kábeleket (MT/MBCu) vinni, így nem kell vízszintes vésésekkel gyengítenem a ház falát. Természetesen, az egyes dugaljakhoz, kapcsolókhoz, egyéb fogyasztókhoz már függõlegesen vésve állok le) vési és ebbéli ténykedésében elérkezik egy, a falban lévõ kéményhez, akkor mit csinál?? Felmegy a födémhez és azt vésegeti, ami tényleg szigorúan tilos, pláne, ha EP gerendás! Én már több esetben véstem meg belsõ kéményt, ügyelve arra, hogy a vésés mind mélységében (max. 3 cm a téglában), mind szélességében a lehetõ legkevesebb legyen, tehát eleve úgy terveztem meg az épület kábelezését, hogy a kémény felé max 1-2 kábel menjen és minden esetben Mü I-es csövet tettem be, melyet bebugyoláltam hõszigetelõ fóliával. A padláson lévõ, önállóan álló oszlopkéményt valóban szigorúan tilos megvésni, hiszen azt semmi más nem tartja, csak önmaga.  ;)

savair

Akkor ismertetném pontosan körülményeket..

Régi parasztházról lévén szó vályogfalba vésném az egy száll 13.5-es  csövet a kémény is  vályogból  van a  fal síkjában ilyet még  nem is láttam :) egyébként  a padláson csak egy  tégla  csonk található  a kémény  nincs  kivezetve...   (megszûnt)  a  gazda  azt mondta,  hogy  talán  majd valamikor beépítésre  kerül  a    de  nem  biztos....

A csövön kívül bojler  ip44-es  dobozát  vésném bele sajnos olyan szûkös  a  hely,  hogy másképp nem igazán tudnám megoldani...

Bár  szerintem a legnagyobb hibát  valamikor  a múltszázad elején követték  el  amikor  ezt a  házat felépítették és  vályogból  raktak kéményt neki...

JUVILL



A körülményeket még mindig nem látjuk tisztán, de ez esetben én falon kívüli szerelést javasolnék, ha a helyiség funkciója általános.
Azért is kellene tisztábban látni, hogy a helyiségnek mi a funkciója, ahol a bojlert felszereled. Mert ha ez vályog fal is, és szigetelve lesz, a vizes helységre vonatkozó szabvány elõírásokat is figyelembe kell venni. Ha általános jellegû a helyiség másabbak az elõírások.

savair

Fürdõszoba lesz  belõlle.. 150-cm-re van a  zuhanykabintól  tehát  zónán kívül esik.. Vályog  fal  és  jelenleg  csupasz  vakolat megy rá nem lesz  más  szigetelés...