Védõföldelés és földelõ rendszer kialakítása a gyakorlatban

Indította András, 2011. január 23., 17:49:27 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

XY

Köszönöm a gyors válaszokat.
A fogyasztásmérõ alatti "csatlakozásnál "arra gondoltam,hogy régebben az áramszolgáltató képviselõje ,( a plombálási jog miatt) ott közösítette a PE vezetõt a nullavezetõvel.
De a válaszokból mostmár világos a szükséges keresztmetszet ,hogy a N-PE-EPH közösítést közvetlenül a mérõ utáni biztosító doboznál kell kialakítani"bizonyos feltételek és szabályok mellett".
Itt valami különleges feltételekre kell gondolni?

Novill

Itt mûszeresen is ellenõrizni kell a földelési ellenállás értékét célmûszerrel. Ugyanígy a védõvezetõk folytonosságát. A különleges feltételek a védõföldelés anyaga és keresztmetszete, földelési ellenállás értéke, védõ és EPH vezetõk keresztmetszete. Vagyis a lényeg az épület teljes érintésvédelmi rendszerének a komplettsége, melyet a vonatkozó szabványok írják elõ. Semmi különös nincs benne, mivel az épület régi, így ki kell elégíteni az akkor hatályos MSZ 172/1 szabvány elõírásait.

XY

Köszönöm az érthetõ válaszokat.
Ahogy a hozzászólások számából látszik ezen a területen van a legnagyobb zavar,és félelem a tegnap este kiadott legújabb szabványok nem ismerésétõl.

nova

Idézetet írta: XY Dátum 2011. május 29., 15:06:55 DÉLUTÁN
a tegnap este kiadott legújabb szabványok

Hú most nálam van zavar :( ez valami elírás vagy mire gondoltál?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

XY

Bocsánat a mellébeszédért!
Csak arra akartam utalni,hogy akár a "tegnap este " hatálybalépett szabványról is naprakészen kell lenni,ha valaki biztos akar lenni a szakmai dolgokban.
Különösen az érintésvédelem témában sok a hozzászóló,érdeklõdõ.
(Köztük én is.) :-\

nova

Így már érthetõ :)

Nincs azzal szerintem semmi baj, ha érdeklõdnek az emberek a téma iránt :), erre van a fórum. Az érintésvédelem szerintem kiemelten fontos, ha figyelembe vesszük, hogy milyen célt szolgál. Ami ugye az emberi élet megóvása.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Naeron1984

Üdv, végigolvasva a fórumot (egyáltalán nem vagyok szakember) úgy tûnik, hogy amit kérdezek, még nem volt:

Bp. Belvárosi régi építésû társasházban lakom, ahol nincs földelés a lakásban. Szeretném ezt házilag megoldani. Javasolták, hogy keressek egy pontot a lakásban, és egyszerûen kössem össze ezt a pontot egy vezetékkel a fázissal, és ha levágja a biztosítékot, akkor az a pont megfelelõ. Ilyen pontnak javasolták pl a vízcsövet. Ez így mennyire biztos? Mert nem nagyon merek nekiállni...

Onnan, hogy ha van egy megfelelõ ilyen pont, gondolom már csak annyi az egész, hogy kiviszem a földelõ vezetéket az összes konnektorhoz (amik most nem földeltek, de ki lennének cserélve).

Válaszokat köszönöm!

Novill

Minden társasháznak van földelése az épületben bejövõ villamos csatlakozás közelében. Az úgynevezett épület méretlen fõelosztótól van indítva a földelõ vezetõ, melyet régen piros színû vezetékkel jelöltek. De elõfordult olyan megoldás is vastagabb felszálló vezetékeknél, hogy nem építettek földelõ vezetéket. Ekkor viszont szintenként a nulla vezetékrõl alakítottak ki földelõ vezetéket, és innen vitték a lakások felé.  Érintésvédelmi módként régen a védõföldelést alkalmazták, majd jött az NEFH ahol a védõföld vezetéket egy külön dobozban összekötötték a nulla vezetõvel. Ma már a nullázásos érintésvédelmi módot használják, ahol a nulla vezetõ szintén össze van kötve a földelõ vezetékkel a különbözõ feltételek mellett.  Az EPH kialakítás is nagyon lényeges a társas házaknál is , és fontos szerepet játszik a védelemben. A vízvezeték csöveket ma már mûanyaggal cserélik ki általában szakaszonként, ami azt jelenti, hogy villamos szempontból nem folytonos. Így önmagában nem lehet a védelmet rá alapozni. Feltétlenül javaslom, hogy célmûszerrel szakember vizsgálja meg a védelmet, mert az ember élete drágább. A szakember pontos tanácsokkal tudja ellátni az adott esetre vonatkozóan.  De amit legelõször meg kell oldani a mérõbõl kijövõ hálózatra fi relét kell beépíteni, és ezen keresztül kell mûködnie minden villamos fogyasztónak. A fi relé érzékenysége 30 mA legyen. Továbbá fel kell venni a kapcsolatot a közös képviselõvel e feladat végleges megoldása érdekében. Az érintésvédelmi felülvizsgálati kötelezettséget jogszabály írja elõ 6 évenként jelenesetben.

Naeron1984

Nagyon szépen köszönöm a gyors választ, ez alapján jó, hogy nem kezdtem el barkácsolgatni.

Tehát összefoglalva elegendõ, ha a következõket teszem?
-Felszereltetek egy fi relét
-Nullázásos érintésvédelem kialakítása, tehát a 0-ból (valamilyen berendezés közbeiktatásával) kivezetni a földelõ kábelt - ez azért lenne jó, mert - laikusként - gondolom, hogy 0 minden házban van. Utánaolvastam, és azt írták, hogy ezt csak akkor lehet, ha transzformátor lakás felöli oldalán le van földelve a 0.

Továbbá ez az egész mekkora kiadás lehet nagyságrendileg?

nova

A firelé a kiegészítõ védelem része, melyet mindenképpen érdemes felszerelni, nagyon hasznos kis készülék az élet megóvása szempontjából.
A nullázásnak vannak feltételei, igazából külön kell vezetni a nulla és földelõ vezetõt. A te esetedben a társasház központi fõelosztójától kellene a földelõ vezetõt a lakáshoz elvezetni, ennek meglétérõl meggyõzõdni. Gondolom akkor a többi lakásban sincsen kialakítva a földelés?

A leggyorsabban természetesen a firelé beépítése megoldható, de ez nem váltja ki a földelési rendszer megfelelõ kialakítását. Az is kérdés a kialakítás szempontjából, hogy a lakásban található elosztó tábla milyen kialakítású, van-e lehetõség bõvíthetõségre (áramvédõ kapcsolónak). Ha nem megfelelõ vagy bõvíthetõség szempontjából nincs hely akkor egy új elosztó táblára is szükség lehet.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!