Áram-védõkapcsolók frekvenciaváltós alkalmazások

Indította szmihaly, 2012. február 12., 06:53:06 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

szmihaly

Létezik direkt frekiváltóra kitalált FI sorozat is. Ilyen például a MOELLER: PFIM-U sorozatú FI relék.

Gyurmaúr(fi-relé)

Urak, egy kérdés; minden esetben lehet arra számítani, hogy egy frekiváltó "beleköt" a Fi-relébe, vagy azért van különbség pl az 1 ,ill a 3 fázisú betáppal rendelkezõ freksik között, illetve ez típus függõ, esetleg teljesítmény függõ?? Továbbá, ha a frekiváltó elé beteszel egy -mondjuk DTMn - motorvédõ cuccot, akkor ezzel esetleg kihúzható a dolog méregfoga??? Azontúl, mi a tapasztalat, mekkora választék áll rendelkezésre ilyen frekkencs barát Fi-relékbõl? Mennyivel drágábbak a "mezítlábasokhoz" képest?  ::)

Marton

Szerintem típus függõ és nem teljesítmény függõ a probléma oka. Sok gyártó frekiváltóival volt már dolgom de mindig ipari környezetben, gépekben ahol jellemzõen nincs FI-relé. Tehát tapasztalatom csak az Altivar típussal van ilyen szempontból, melyrõl korábban írtam. 1 vagy 3 fázisú az szerintem mindegy, itt a föld felé való viselkedése érdekes csak. Mivel ezek egy nagy frekveciás zajt generáló eszközök, a hálózat illetve a környezet felé szûrni kell a nem kívánatos jeleket. Ezek egyik megoldása, hogy a föld irányába is van kondenzátor, szerintem ez okozhat problémát. Pl. DTMn kapcsolóval való "feszültség mentesítés" is olyan helyzet mintha a fõkapcsolót kapcsoljuk ki.
Szmihály által ajánlott Moeller típus katalógusát megnézve igen sok fajta FI-relé létezik, pl. kimondottan frekiváltókhoz is. Árukat nem ismerem de nem távolkeleti áraik vannak.

Gyurmaúr(fi-relé)

Erre is azt lehet mondani, hogy a puding próbája az evés... Tavasszal kell majd egyik haver mézpergetõjének motoros hajtását abszolválni, természetesen frekiváltóval. A motor egy 3 fázisú, 550W-os jószág, a freki még nincs meg. Ha kész lesz, akkor fogjuk meglátni, hogy mi lesz...  ;)

flatskerrobert

       Ipari környezetben el nem tudom képzelni, hogy mért kellene FI relét beépíteni egy frekis motor leágazásba.
Szûrni kell a  hálózati irányba a felharmonikusokat, bár a mai készülékek egy bizonyos teljesítményig tudják.
Meg a motor felé lévõ kábelt, hogy ne úgy mûködjön mint egy antenna.
      A frekiváltó teljes mértékben lekezeli a motort, ha jól van paraméterezve.
FR.




Üzenet összefûzve: 2012. február 13., 20:03:04 DÉLUTÁN

      Mivel akarjátok a fordulatot változtatni?

szmihaly

IdézÁrukat nem ismerem de nem távolkeleti áraik vannak.

A nyáron építettem be ilyen U-sorozatú FI relét,az árára pontosan nem emlékszem,de valami 40 körül volt. 4 pol 40A  0.03mA. Még azóta megy minden gond nélkül.

Gyurmaúr(fi-relé)

Misi, ezt nem mondod komolyan? 40ezer jó Magyar forint, hát én mindjárt eret vágok magamon... Ezek után tényleg õszintén remélem, hogy az a feltehetõleg Japán frekiváltó, melyet fel fogok biggyeszteni a pergetõ oldalára, azaz az egyik lábára, nos az nem fogja lecsapni a mézüzem ?30, vagy 100mA-es? ÁVK-ját?!  :'(    Gondolom, ebbõl a típusú Fi-bõl nincs akkora választék a különbözõ gyártók palettáján, hogy esetleg ez némi árversenyt indukálna?! 

Üzenet összefûzve: 2012. február 14., 18:41:01 DÉLUTÁN

Robi, nem a gépnek lesz saját ÁVK-ja, hanem az üzemnek van már egy a kapcsoló-csatlakozó szekrényben, mert ugyebár az KELL! S mert ebbõl az alelosztóból más,további alelosztók is kapnak betápot, ezért egy az al ÁVK -mely asszem 100mA-es- ellát 4 alelosztót. Eszem ágában nincs a mézpergetgetõnek sk ÁVK-t felbiggyeszteni a tartó keretére, viszont magát a testet be fogom kötni a PE hálózatba, hiszen egy 4x1-es MT-vel (max. 3-4méter hosszú)fog csatlakozni a hálózatra. Mivel a helyiségben echte Osztrák Semperit (haver vaterán vette, nem hittünk a szemünknek a 400.- Ft/m2-es árat látva) ipari PVC padló van, ezért járulékos földelõ vezetõvel nem kötöm pluszban hozzá a kapcsolószekrény PE sínjéhez, legalább is, ha a következõ ÉV mérés megfelelõ hurokimpendancia értéket hoz ki a testen...  ::) 
Aztán remélem, sok fini mézet fogunk kipergetni az idén?!?  ;D

szmihaly

Egy kis ármagyarázattal tartozom,tavaji árszerint durván 22000+ÁFA,de akkor nem volt raktáron,külföldrõl hozatták be,így került 40 ezerbe.De most néztem az akkori árjegyzéket,a 100/4/0.03-G/A tipusú FI akkor volt 47308+ÁFA. Most meg gondolom,hogy csak drágább lett. Meg néztem még egy-két gyártót,de nem találtam nagyobb termék választékot a FI területén.

Fecó

Visszatérve a probléma okára, úgy tudom, illetve olvastam valahol, hogy a baj forrása a hálózatra generált felharmonikus-tartalom. Az elektronikai eszközök elég szépen "belepiszkítanak" az 50 Hz-be, fõként a 3. felharmonikus-tartalom a jellemzõ. Ezek a jelenségek igen komolyan befolyásolják a különbözõ védelmi eszközök mûködését. Kíváncsi lennék, ha mondjuk valaki ilyen célmûszerrel megmérné a hálózatot frekiváltó mûködése nélkül, majd a mûködéssel. Vajon kimutatható számszerûen?