Fém csõhálózat bizserget

Indította Asztalos, 2010. február 27., 22:54:09 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

A régi fém csõ mikor ki lett mûanyag csõre cserélve megszûnt a fémes vezetés (elõzõleg kiépített EPH folytonossága megszûnt). Régen a vízvezeték csövet felhasználták védõföldelésre a társasházaknál és lehet, hogy van olyan lakás, hogy továbbra is rá van kötve a földelése a fémcsõre (onnan veszi le a földelést). Így a hibafeszültség a fémcsõre kerülhet. Feltehetõleg ott nincsen nullázva a rendszer.

A mûanyag víz csõ nem villamos szigetelõnek lett kitalálva és lehet, hogy ez egy szivárgási áram ami a mûanyagon keresztül átjut. Érintésvédelmi szempontból a váltakozó áramnál az 50 voltot meghaladó feszültség számít veszélyesnek.

Ez a fém bilincs érintkezik a fallal? Mert ha érintkezik az földpotenciál lehet és létrejöhet a potenciál különbség.

L.ZOLTÁN

Megfogadva Nova tanácsát ma átmentem a lakásba és a mellékelt fotót készitettem amin elég jól
látható amirõl eddig írtam. Vittem egy 24V  0.1A izzót és vele mértem a fesz. lement kb 5 Voltra
Amperra nem mutatott semmit a "mûszer". Viszont kézzel érintve most nem éreztem semmit
ezért még be is vizeztem a csövet és a kezemet is . Semmi! A múltkor pedig  úgy rántottam el a kezem.

Novill !
A bilincs nem érintkezik csak a gumival , és láss csodát  a mérõtüskét a gumira téve ugyanúgy
29V-t mutat. Lehet hogy olyan porózus, hogy képes vizet felvenni és vezetni az áramot?
A másik dolog amit észrevettem hogy a horganycsövön nulla voltot mértem.

Az elmondottak alapján nézessem meg érintésvédelmi szakemberrel ?
Azért aggódok ennyit mert valahol azt olvastam, hogy már az általam mért feszültség mellet is történhet baleset, de akkor az 50V a "határ"?

András

A hibafeszültség megengedhetõ felsõ határa 50 V. Ezért látnak el mindent ephval hogy ne alakulhasson ki ez a szint.

Idéz
Az elmondottak alapján nézessem meg érintésvédelmi szakemberrel ?

szerintem ezzel nem hibázhatsz nagyot, biztos ami biztos alapon :)

Novill

Az EPH kialakításokat el kell végezni szakszerûen, és megfognak szûnni a problémák. A társasház lakó közösségének is érdeke kell , hogy legyen a problémák megszüntetése.

nova

Idézetet írta: L.ZOLTÁN Dátum 2011. február 08., 20:36:27 DÉLUTÁN
Megfogadva Nova tanácsát ma átmentem a lakásba és a mellékelt fotót készitettem amin elég jól
látható amirõl eddig írtam. Vittem egy 24V  0.1A izzót és vele mértem a fesz. lement kb 5 Voltra
Amperra nem mutatott semmit a "mûszer".

Akkor ezzel a vizsgálattal be is bizonyítottad, hogy biztosan nem feltöltõdés okozta a feszültséget és a potenciál különbséget. Mindenképpen érdemes az EPH rendszert kiépíteni. Már csak az a kérdés, hogy hol keletkezik ez a hibafeszültség az épületben? Mert igaz, hogy 50 v a határ, de máshol lehet több is. Érdemes esetleg a többi szinten is megmérni ahol írtad, hogy megtörtént a csere a csöveknél, ha van rá lehetõséged. Itt is terhelve és terheletlenül. Mert a hibához közel lehet, hogy már nagyobb lehet a potenciál különbség.

Mert nálad a lakásban lehet tökéletes az EPH rendszer és a firelé és a védelmek mûködése, ha máshol esetleg veszélyes mértékû feszültség alakul ki akkor az másokat veszélyeztethet. Nálad leoldanak a védelmek, de az csak a te lakásodra vonatkozik.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

L.ZOLTÁN

HEURÉKA !!!  A  PROBLÉMA MEGOLDVA!!!  :D

Elõször is köszönök minden hozzászólást és tanácsot.

Örömmel jelentem, hogy megszüntettem a vízcsõ és lefolyócsõ közötti potenciál különbséget. A megoldásról és a tanulságokról engedjétek meg hogy beszámoljak. 

A megoldás:

hozzávalók, két fõ, egy pár urh kézibeszélö, egy multiméter, némi kéziszerszám, és egy kis pszichológia.
Jómagam és a közös képviselõ aki szintén jártas valamennyire az elektromosságban ma nekiláttunk a probléma feltárásához. Én a létra tetején állva folyamatosan mértem, a társam pedig elindult lefelé  lekapcsolgatni a lakás mérõket. Már a földszinten is lekapcsolt mindent, de változás semmi. Ezek szerint felfelé kell keresni a hibát. Ha már a földszinten volt, ennek megerõsítésére lekapcsoltuk a ház földszinti fõkapcsolóját, a hiba azonnal megszûnt. Irány a felsõ emelet, a velem egy strangon lévõ lakásnál jelzett a mûszer, de a hozzátartozó horgany csõnél /fémtisztán/nem mutatott semmit !!??,  hanem a tõlem lefelé menõ müanyagcsõ réz hollandinál lehetett mérni !!!
Ez azért érdekes, nem ?

Mondjuk az idõs tulajdonos hölgynek, hogy mi járatban vagyunk. Azt mondja egy hónapja Õ is érez valamit, de nem akart minket beengedni. Hiába mondtuk hogy ez veszélyes lehet, nekem semmi bajom láthatják, mondta ! Ekkor kellet bevetni egy kis trükköt: csókolom ez nem csak veszélyes, de így sokkal több a villanyszámlája.  Az ajtó kitárult!

A szóba jöhetõ készülékek közül  a konyhai kis boylert kihúzva változást érzékeltem de nem megnyugtatóan  ezután az ugyanerrõl a konnektorról egy  hosszabbítón keresztül megtáplált mosógépet is leválasztva ismét jelzett a mûszer. Na akkor testzárlat vagy "0" szakadás ? Elõbb nézzük meg a konnektort mert az szemmel láthatóan tákolva van. Mérés, a malac egyik orrlyuka 53 V körül ingadozott a másik normál 229 V-t mutatott a "földhöz" képest.
A profik itt már vágják is a választ igaz?!
A hosszabbító vezetéke csak úgy rá volt tekerve a konnektorba bekötött vezetékekre. Még arra sem vette a fáradságot a "mester úr", hogy a csavarok alá kösse.Tudom akkor is szabálytalan !!!
De nem égett volna szét a laza érinkezéstõl.

Na de mi az a 53 volt ? Erre is fény derült.
A régi gumiszövetes barna színû vezetékeket megvizsgálva kiderült, hogy a "0" és a föld fel lett
cserélve!!!!!!  A "föld"  pedig a valamikori központi csõre lett kötve anno, ami az évek során több helyen is el lett vágva így ez már csak egy virtuális földpont lett .
Ezeket a hibákat megszüntetve helyreállt minden .

A kérdés viszont ott maradt  miért csak egy hónapja érezte a bizsergést a tulaj. Erre a képviselõ
elmondta, hogy a ház vízóra utáni elzáró csapja akkoriban lett kicserélve, a rákötött földelést levágták a szerelõk mondván hogy ez már felesleges mert a vízóra elõtt  mûanyag csõ van. Azzal sem foglalkoztak hogy a fém ajtók liftház stb. is arra vannak kötve.

Ez viszont már egy másik téma, ezért az ezzel kapcsolatos további kérdéseimmel átvonulok itt a fórum EPH kérdések,  válaszok oldalra. Természetesen az itt elhangzó válaszokat viszont reagálom
és ismételten köszönöm a segítõ hozzáállásotokat !

ÜDV MINDENKINEK!


zsozsó

Gratulálok  :D
Nem semmi kis oknyomozó téma lett, még jó hogy ilyen együttmûködõ kis közösségben építkezzel.

IdézErre a képviselõ
elmondta, hogy a ház vízóra utáni elzáró csapja akkoriban lett kicserélve, a rákötött földelést levágták a szerelõk mondván hogy ez már felesleges mert a vízóra elõtt  mûanyag csõ van.

Ez viszont felelõtlenség volt a részükrõl hiszen ezzel a földvezetõ folytonosságát bontották meg.

Amúgy a nénin a a végén örült, hogy beengedett titeket?


L.ZOLTÁN

Zsozsó !

Megköszönte az igaz, de még egy üdítõvel sem kínált meg minket. Biztos azt gondolta, hogy mi vagyunk a Timur és csapata akik lelkesen segítenek az idõsöknek. Mondjuk én ezt gyakran megteszem önzetlenül. Azért  jólesett volna ha megkérdezi, hogy mivel tartozom csak láthatta a felhasznált anyagokat meg a hozzáállásunkat. Úgysem kértünk volna semmit.

Viszont ma végre nyugodtan alszom és ez többet ér mindennél!

nova

Idézetet írta: L.ZOLTÁN Dátum 2011. február 10., 21:06:59 DÉLUTÁN
Viszont ma végre nyugodtan alszom és ez többet ér mindennél!

Ezzel maximálisan egyet értek, ja és szintén gratulálok a sikeres felderítéshez :)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

András

A következõ projekt a lakóház földelési és EPH rendszerének rendbetétele lesz?  :D Mint írtad a lift ajtót is.