Intelligens épület villanyszerelés

Indította nova, 2012. január 31., 19:41:49 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nova

Ha villanyszerelési szempontból nézzük akkor milyen részletekre érdemes a villanyszerelõnek figyelnie?

Milyen kérdések megbeszélésére is gondolok?

Hogyan érdemes megválasztani az elosztó szekrény méretét és helyét?
Minden egyes erõsáramú vezetéket csillagpontosan kell kiépíteni a fogyasztók és a kapcsolószekrények között?
Mennyivel jelent nagyobb kihívást egy ilyen épület villanyszerelésének és ezáltal automatizálása megvalósítása a hagyományos villanyszereléshez képest?

Úgy gondolom téma indítónak ezek jó kérdések lehetnek, melyek sok villanyszerelõ szakemberben megfogalmazódhatnak.  ;)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Marton

Néhány kérdésre a válaszom.
Az elosztó szekrényt mindenféleképpen praktikus az épült közepe felé orientálni. Mérete sose lesz elegendõ nagy ha ujabb ötletek, lehetõségek jönnek elõ és azt szeretnénk is megvalósítani. Egy inteligens rendszer általában a csillagpontos erõsáramú vezetékezést igénylik mert egy központi készülék hajtja végra a fogyasztók kapcsolását, dimmerelését. Persze vannak oszott inteligenciájú rendszerek is mint pl. a cseh Inels ahol aktorok elhelyezhetõek a szerelvény dobozokban is. Ha terjedelmesebb, többszintes az épület akkor valószinüleg több szekrény  elhelyezése a megoldás. Elöször is ki kell választani valamelyik gyártmányt, rendszert és az meghatározza a topologiát.

Novill

Igen a csillagpontos kialakításon van a hangsúly. Itt is mint az erõsáramú rész szerelésénél az épület közepe táján célszerû elhelyezni az elosztó szekrényt, mert így kell a legkevesebb mennyiségû vezeték. Ugyanúgy meg vannak a kismegszakítók, fi relék az erõsáramú részben. Ehhez hozzá jönnek a KNX rendszer elemei, aminek viszont jelentõs helyigénye van. Egyszerûbb a helyzet ha ezek meg vannak tervezve, de még akkor is be jöhetnek plusz elemek. A szerelésre ugyanazok a villamos szabványokat kell értelmezni,mint az erõsáramú részeknél. Itt még be jön az MSZ 50900-as az EIB végett.

Novill

Itt ezen a fórumon az érdeklõdõ villanyszerelõ kollégák az épület felügyeleti rendszer szerelésével kapcsolatos kérdéseikkel, tanácsaikkal segíthetnék a KNX technika gyakorlati megoldásainak az elterjedését. Beszéltünk az elosztó elhelyezésérõl, a csillagpontos kialakításokról, a vonatkozó szabványokról. Ezek után lehetne a részletekbe jobban bele mélyedni. Ilyen a buszvonalak kiépítése, a rendszer topológiai kialakítása,stb.
A cseh inels rendszerrõl már régen hallottam. Ez egy olcsóbb rendszer, több elemét úgy tudom lehet helyettesíteni, ehhez a programnak magyar nyelvezeti része is van.

faxelektro

Jó estét
           Egy régebbi témában szeretnék segítséget kérni Egy két szoba konyha,előszoba,fürdőszoba,garázst magába foglaló lakást szeretne egy tulaj beszereltetni úgy,hogy egyelőre csak a világítás működjön intelligens rendszerrel.
A kérdésem,hogy lehetséges-e ha igen akkor jó volna egy rajz anyag szükséglet vagy bármilyen jó tanács,mivel én ilyent még nem csináltam. Olvasom itt a fórumon,hogy van a cseh INELS rendszer vagy ha tudtok mást is ami nem
olyan nagyon drága.Mivel nem ismerem a rendszert csövezés,huzalozás minden tanács jól jönne.
                                                                               Köszönöm mindenki segitságét   

980POWER

Egyik-másik gyártó (forgalmazó) indított online tanfolyamokat is és egy-két napos tanfolyamot is, igaz ez utóbbi nem ingyenes.

Marton

Faxelektro!

Jó volna tudni, a megrendelő mit ért inteligens funkciókon, mi a cél?. Új ház vagy egy meglévő felújításáról van szó?

faxelektro

Jó estét
                        A lakás vadi ujj,még a tégla falak vannak és úgy kelne le csövezni,hogy majd lehessen a KNX-EIB
          vagy valamilyen más inteligens rendszert redőny,fűtés,kertvilágítás és persze a lakás világítását valamilyen
         modern rendszerrel működtetni. Még beszélek vele mivel ezt a fiának csináltatná a tavasszal a szomszéd és
        ha én kell megcsináljam tudjak valamit a szerelvényekről a szerelésről az árakról kb  mert azok nagyon borsosak
       ahogy itt nézegetem a netten.Melyik az olcsóbb és lehet-e pl. a világításnak berakni rádiófrekvenciás adó-vevőket
       Bocs ha nem vagyok túl világos mert nem csináltam ilyent. Te,hogy csinálnád meg írd le és abból biztos
       tanulok majd én is.
                                                 Kösz a türelmet.         

980POWER

Igazából a fűtés és a világítás vezérlése az alap, mert ezek azok, amivel takarékosságot érhetünk el. A gáz- vízszivárgás érzékelés, riasztás, kamerarendszer vagyon védelmi célt szolgál, a többi más vezérlése mind kényelmi funkció.(mindent lehet érzékelővel ellátni és mindent lehet vezérelni is)
A redőnymozgatás pedig igazából mind a fűtés, mind a világítás energia szükségletét tudja csökkenteni. (Vagy növelni, de nem ez a cél)
Szóval lehet bonyolítani a dolgot a pénzünk erejéig.
Miben gondolkodik a tulaj, mert igazából, ha minden világítási áramkört csillagpontosan alakítunk, ki tulajdonképp nem kell hozzá külön kezelő felület, mert az okos telefon tökéletesen helyettesíteni tudja. Én személy szerint nem javaslom a rádiófrekvenciás megoldásokat, mert így is rengeteg vesz körül bennünk. Vezetékessel megoldva is tökéletes minden, (persze a távirányithatóság az azért vezeték nélküli).
Én a Legrand termékeiben gondolkodnék, de ez én vagyok.

Marton

Én hármas csövezést építenék ki, mint nálam is van. Egy a dugaljaknak, másik a világításoknak, harmadik meg a vezérléseknek/kapcsolóknak. Tehát minden kapcsoló szál egy központi szekrénybe fut, ahol 24V-os reléket működtet, ezek kapcsolják a 230V-ot a lámpáknak. A kapcsolók vezetékelését lehet csökkenteni, ha buszos kommunikációs rendszert építenénk ki, de az természetesen drágább rendszer is. Ehhez jókora központi szekrény kell, hogy ezek elférjenek. Ha már egy helyre fut minden lámpa, kapcsoló, fantázia kérdése mivel is vezéreljük még bizonyos lámpákat, fix fogyasztókat, redőnyöket. Pl. kapunyitóval, riasztóval, időjárás állomással (szélérzékelővel), stb. Tehát egy helyen bármikor hozzá férhetően alakítható a "tudás". Ez nem gyári rendszer alkalmazása, hanem egyedi kiépítés.
Továbbá riasztónak is kell csövezés, külső nyílászárókhoz is ajánlatos, azok nyitás érzékeléséhez.
Esetleg tanulmányozd ezt is: http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_2481.html