Kábelfej robbanások kiváltó okai

Indította nova, 2010. november 20., 10:59:27 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

nova

CAS nick name által feltett kérdések:

a konkrét ügy, egy folyamatban levõ szakértõi vizsgálathoz:

- gyakorlati jellegû, de megalapozott szakmai adat, tapasztalat gyûjtés
- Kábelfej robbanások kiváltó okai?
- A beállt robbanás lefolyása, - idõben és hatásában, - és materiális következménye a berendezésekben, vezetõkben?
- Igaz-e hogy a szigetelõk állapotának, hibáinak tudható be 50%-ban a bekövetkezett üzemzavarok? És ennek többségében a szerelési
fogyatékosságok, illetve a szerelési technológia be nem tartása a kiváltó ok?
- A kábelszigetelések hibái miatt beállt üzemzavarok keletkezési helyei a (KÖF, NAF) kábel melyik szakaszára (kábelfejek, összekötõk,
szerelvények közeli, - vagyis szerelési tevékenységek - helyére, vagy a kábel más szakaszaira) jellemzõ?
- Milyen ráfordítás (idõben, eszközök, vizsgálat, diagnosztika, dokumentáció stb. illetve költségek tekintetében) szükséges egy kábel
felrobbanás miatt beállt üzemzavar elhárítására?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

schont

A KÖF kábelek leggyengébb pontjai a szerelvények. Ezen szerelvényekre vonatkozó elõírásokat a az MSZ HD 629.1 S2 és MSZ HD 629.2 S2 szabványok írják elõ. Ezen követelmények közül szerintem az egyik legfontosabb a szigetelés állapotára vonatkozóan a részleges kisülés mérése, mivel ez ad bármilyen információt a szigetelés jelenlegi állapotáról ami alapján következtethetõ a jövõbeni állapota is. Ez a határérték 10pC 1,73Uo feszültségen. Ez egy nagyon alacsony kisülési töltés érték amit, tudnia kell a szerelvényeknek. Az áramszolgáltatók közül az újonnan létesített elõregyártott KÖF/KIF állomásaiban is csak az ELMÛ követeli meg ezt a vizsgálatot a beszállítóitól. A nem elõregyártott berendezések és kábelek esetében még õk sem követelik. Ez a mérés hosszú kábeleknél egyébként nem is egy egyszerû dolog. De rövid kábelhidaknál az elmúlt 10 évben volt szerencsém több ezer részleges kisülés mérést elvégezni és a tapasztalataim sajnos elég vegyesek.

- Vannak olyan végelzárók szerelvények melyek felszerelését szinte lehetetlen elrontani ha a szerelõ legalább egy kis mértékben odafigyel.
- Azonban vannak olyan végelzárók amelyek a legkisebb szerelési elõírásoktól való eltérésekre is érzékenyek.
- És találkoztam már olyan szerelvénycsaláddal is amit szinte lehetetlen volt úgy megszerelni hogy a szabvány követelményeit kielégítse.
- Újabban elõszeretettel használják a feltolós végelzárókat amik nagyon elegánsak és könnyen szerelhetõk. Ezek közül is kiemelném a dugós csatlakozósokat. Ezek között számtalan olyan esettel találkoztam amikor a mérési eredmény befolyásolható volt a végelzáró enyhe elmozdításával. Tehát egy helyszínen szerelt kábelvég (nem tiszta mûhelyben) amit a szerelés után meg sem mérnek, elég kétséges hogy a szabványos részleges kisülés értékeket kielégíti. A másik problémájuk hogy viszonylag könnyen tud légzárvány a szerelvény és a végelzáró közé szorulni. Itt hatásos a rengeteg szilikonzsír használata.

És még egy apró megjegyzés hogy míg régen a kábelszerelõ egy elismert tiszteletbeli állás volt és úgy szerelték a kábelt mintha mûtenének, addig mára ez sajnos elmúlt és így sajnos az egyre egyszerûsödõ technológia ellenére is elõfordulhatnak szerelési hibák, hogy csak egy egészen banálisat említsek amivel legutoljára találkoztam: A meleg végelzárót egy bolyhos ronggyal fogta meg a szerelõ ahol az egész apró szöszök bolyhok fent ragadtak a végelzáró felületén.

nova

Akkor a tapasztalat szerint a kábelfej robbanásoknál elsõsorban a be nem tartott szerelési technológia a hibás a kábelfej robbanásokért?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Molnár Viktor

Szervusz Schont!

Igazad van régen megbecsült szakma volt a szakmán is belül a :KÁBELSZERELŐ.
mára egyszerűbbé vált kábelt szerelni, a mostani kollégák már csak a tanműhelyben találkoztak " malac"-cal , öntöttvas masszás kábelfejjel , pedig szerény véleményem szerint kevesebb üzemzavart okoztak( okoznak) mint a mai RAYCHEM , 3M , és TYCO szerelvények. Bár lehet ennek az is oka , hogy régi szakik nem csináltak egy nap csak 1-2 kötést . Most meg 2 ember egy nap meg csinál 4-5 kötést .
És mellesleg találkoztam olyan öntöttvas karmanttyúval ami meg gyógyította önmagát, a mérőkocsis srác a haját tépte mert 35kV nál a 10-es kábel mely előtte hibásnak bizonyult, a lökőtől megjavult! A megolvadt massza csodásan visszaállította a szigetelést!