Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"

Indította Gyurmaúr(fi-relé), 2011. július 12., 21:00:11 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

LilMonstR

Üdv!
Nem tudom él e még a fórum,próba-szerencse.
Van egy 400W-os MH lámpám, 400as trafóval, gyújtóval beszerelve. Egyben vásároltam a boltban, vagyis megvettem az izzót,hozzá a gyújtót meg a trafót.
Nekem laikusként túl melegnek tűnik a transzformátor, a kezem éppen elbírja a hőjét. Üzemi hőmérsékletről nem találtam leírást, tehát nem tudom hogy ez belefér e még, vagy valami gond miatt lehet meleg.
Elvileg hőkioldóval szerelt a trafó,szóval ha gond lenne , kioldana ? Válaszokat előre is köszi, szép napot !

tothgyula

LilMonstR! Üdvözletem!
Ha biztos vagy benne, hogy hőkioldós, akkor ki kell hogy oldjon 110-130fok körül.
Milyen a lámpatest szellőzése? Dimmelhető-e a trafó?
Üdv:TothGyula.

LilMonstR

Kedves Gyula,

A dimmelhető, ha jól tudom, hogy változtatható e a kijövő áram. A trafóból a gyújtó felé van 3 kivezetés az első: Z at 230, a második : Z at 240, és a harmadik csak simán 50 Hz. Én a 230ra kötöttem a gyújtót.
A ventillátor adattáblájáról is csináltam képet, 30W-on megy.

nyaki

Az előtét nem dimmelhető, csupán két feszültségszintre lehet kötni, azaz 230V vagy 240V-ra. A vízszintes vonallal összekötött pontok a 230V-os, míg a mellette árválkodó pont a 240V-os feszre kötendő. Az utóbbi olyan helyen ajánlatos, ahol az épület betáplálási pontja közel esik a trafóhoz vagy ipari környezetben, ahol többnyire magasabb szokott lenni a fesz a névleges 230V-nál. Ha a 240V-os pontra kötötted, akkor hosszabb lesz a fényforrás élettartama, de kevesebb fényáramot produkál, miközben az előtét hőmérséklete jelentősen csökkenni fog. Ezek az előtétek igen magas hőmérsékleten üzemelnek és az ember keze már a 60°C-os meleget sem viseli el tartósan, nemhogy a 100°C feletti hőmérsékleteket, úgy hogy nyugodj meg, minden rendben van.
A tw130 jelöli a tekercs maximális üzemi hőmérsékletét (130°C), mely felett a beépített klixon kiold és ez alatt 60°C-al (Δt) pedig visszakapcsol.

LilMonstR

Köszönöm a válaszokat ! Sokat segítettetek ! :)

Gyurmaúr(fi-relé)

és persze van még megannyi igen fontos szempont, amit egyrészt a saját érdekedben, másrészt a lámpa biztonságos működése érdekében fontos; lámpa égetési pozíciója: amennyiben a csomagolásán fel van tüntetve, hogy horizontálisan vagy vertikálisan üzemltethető, nos akkor csakis úgy, ahogy azt előírták. Ezek a lámpák induláskor az üzemi Amper felvételük 2-3x-át is felveszik, tehát erre kell méretezni a biztosítékjukat, kapcsolójukat is, így a "normál" háztartási kapcsoló nem használható, ugyanis mind bekapcsoláskor, mind pedig kiapcsoláskor komoly ívet húznak a kapcsoló érintkező pogácsáinál, melyek előbb-utóbb ettől teljesen szétégnek. Azt mondanom sem kell, hogy L-N bekötésére különösen ügyelni kell, tehát L CSAK az előtéthez, gyújtó L pólusához, foglalat "csúcs" érintkezőjéhez, míg N egyrészt a gyújtó N pólusához, valamint az E40-es foglalat menetes részéhet kell kötve legyen. Ezeket a lámpákat lehetőség szerint a nekik megfelelő lámpatestbe szerelve kell működtetni,ugyanis amennyiben a legkisebb erőhatás éri -pláne bekapcsolt állapotban- őket, bizony a szétrobbanó, gázzal töltött fehér elliptikus búra szétrepülő (forró) szilánkjai súlyos, életveszélyes sérüléseket is képesek okozni!!  :'(
Szóval csak óvatosan, körültekintően!

gabass87

sziasztok kedves fórumozók!
nekem a kerámi fémhalogén égőkről lenne kérdésem
az első adott egy pl. egy Lumatek vagy Philips 315W-os CMH izzó pgcx18 (lehet nem jól írtam) foglalattal
namármost
erősítős tapasztalatokból kiindulva a 400W-os trafónak röhögve el kéne hajtani ezeket nem? szóval ha a teljesítmény kissebb mint a trafóé az jó de ha nagyobb leéghet a trafó(meg a ház)
és ha így van ha nem milyen fajta gyújtót ajánlotok hozzá?
ha jól sejtem a trafó az letranzformálja a 220-at 100voltra azt olvastam hogy 100 volt a működési fesz. de minden kisülőcsöves izzónak amit néztem
viszont a gyújtón 200v feletti tápfeszt írnak akkor abból hogy is lesz 100 az égőnek?
baratomat azzal riogatták a boltban h ugyanolyan trafó kell hozzá amennyi az izzó W száma
nekem ez sántít az elején leírt okokból
megköszönnék egy teljes listát én gondolom ami kell: a foglalat, a reflektor, a trafó, a gyújtó, az égő maga és pár m nagyfesz kábel.
ha az égő eldurranna az elég égő lenne mert többe kerül mint a többi alkatrész együtt (40ezer körül)
szóval barátomat azzal hülyítették h felrobban ha rossz trafó van
szerintem legyen nagyobb vagy egyenlő a watt szám (mármint a trafóé) mint az izzóé
egy ósszefoglaló kiokosító cikk is jó lenne mint régen az ezermesterben az újdonságokról :)
azt hittem a led a csúcs de rá kellett jönnöm, közel se
Valakinek nincs kölcsön véletlenül egy PAR mérő? jó lenme lemérni hivatalos műszerrel nem csak egy appal a telón
köszönöm :)

Simon Endre

A fémhalogén lámpáknak nem trafója van hanem előtétje és csak a  rendszer névleges wattszáma azonosítja azt. Az a valós wattszám amit veszteségként felhasznál azonos induktív ellenállásérték esetén is nagyon függ a kivitelezéstől és felhasznált anyagoktól. Még akkor is ha van fázisjavító kondenzátor a rendszerben a fényforrás és az előtét látszólagos teljesítménye induláskor még a duplája is lehet a névlegesnek. Ezt a hálózat felé figyelemben kell venni. A hangtechnikával összevetni egy ilyen nagyon-nagyon villamos rendszert az azért nem kellett volna. A rossz elemekből összerakott, esetleg hiányos kapcsolás jobb esetben nem működik, vagy csak pocsékol esetleg, mint írtad robbanhat is.
PAR metert akvaristák és "gyógynövénykertészek" használnak, neked melyikhez kell?

gabass87

vizi gyógynövény egyébként a pár meter egy barátomnak kell meg ha már akkor én is megnézem mennyi fényt kap a citromfa.... 12 éves Asszem vagy több es kézben szoktam télen ki-be cipelni
a mezőgazdaságban is használják  par a skála neve ppfd a mértéke és umol/sec/m2 a mértékegysége .... találtam egy generál electric (Tungsram) égőcskét  cmh 400w 3050k 41000lm és reteofit szóval a nátrium előtettel megy
A lampa az ilyen univerzális cucc itthon ahol kell ott világít általában a kertben nyáron de lehet egy kisebbet be szerzek a citromnak
Végülis trópusi gyümölcs meg akkor elfér ott paradicsom is ha már gyümölcs meg meg akarom szivatni haveromat akk bírja az erosef :D rendeltem szellem paprika magot
Kiváncsi leszek a fejére
De majd felrakom YouTubera :DDD
gondolkodtam a leden de ekkora fenyero az nagyon sokba kerül ha tényleg teljes spektrumot akarunk
A legkisebb működő darab 990dollar igaz ez mondjuk jobb mjnt a nap
De egy 630wattos cmh is
És tel se spektrum a led meg le van vágva a látható hullamhossznal
Külön kéne infra 660nm, uv-b
A cmh/cdm/lec meg alapból ad mindent
Nagykn sokert el lehet adni azt a szellem paprikát mert olyat nem veszel sehol viszont öröm nézni annak a fejet aki megeszi ha túl vagy a kezdeti ijedtségen :D
EGY NOVENYEN van sok db és 630w elég lenne egy olyan 10-15negyzetmetere és kérhetnek akar nem is rudom 1600ft egy darab paprikaért (ghost naga jolokia https://hu.wikipedia.org/wiki/Naga_jolokia)
Ez olyan az embernek mint a király víz az aranynak
Ezt a 230/40 voltos dolgot viszont köszi mert nem mertem kotogetni használtan keszen vettem egy használt boltban egy tízesert nátrium izzoval együtt a cmh izzó többe került mint a többi összesen 😃
De mintha lenne benne tartalék Uh megnézem híva van bekötve aztán kehet rarakkk egy kapcsolót majd megnézem lehet-e és akk végülis dimmerelve van
De majd ha ennek vége Philips cdm izzót veszek ahoz viszont akkor nem jó a 400-as vas
Viszont lehet kapni 16ert 315oset zsír újat
Igaz az izzó 30-40
Meg azt jó tudni hogy már határozat van európai zöld  útról a zoldnek
Legkésőbb a választás után de gyanítom ezt tartogatja a törpe nagy huzasnak a fiatalok meg fogására majd előtte
Ami teljesen jó örülünk meg mindenki happybb lesz de attól meg az x nem oda megy :D
Voltam Amerikában 3 hónapot és undorodva néztem le Pestre a repulobol
Ott kint a rendőrökkel Kertészekkel civilekkel ment körbe egy hatalmas rakéta és flambirozoval Asszem az a neve gyújtották és egy lombfuvoval toltak a füstöt az emberek arcába
520grammos cigi volt..... és nem került pénzbe senkinek a kertészek bedobtak a közösbe és fuuuu meg jó hogy nem voltam egyedül :D haza nem találtam volna
Elmindták Mark-ék mióta legal mindenki mosolyog az utcán nincsenek. Verekedések késelések stb
Csökkent a bűnözés, az alkoholisták száma emiatt a halálos áldozatok száma is és eztel egy időben az átlag élettartam 6-8 évvel nőtt azokban az államokban ahol legalis
Marknak az anyukája kigyogyult a bőrrakbol Rick simpson olajjal 1.5 hónap alatt  egyébként akkor 91 éves volt és a kertben gondolhatja a füvet hatalmas ahogy rad vigyorog egy 90 éves beszívott ember :DDD
NINCSENEK VESZELEDESEK NAGYKN MÁR CSALÁDON BELÜLI ERŐSZAK ELTŰNT csak ott nem ahol alkohokizanak tovább és tudomást sosem vesznek arról hogy évtizedeken at politikai hazhgsag áldozata volt ő is de főleg akk emiatt halt meg.

gabass87

Pont most beszéltem programozó barátommal "nem szarral gurigazunk" eldöntötte hogy építünk saját elektronikus elotetet és majd forgalmazni akarjuk egy okos lampa lesz amúgy wifis és mindent tudni fog vezérelni ha valaki kedvet érez segíteni kitalálni mi hogy legyen hatha van új ötlet de a ballast az már megvan tervezve meg megvan a cdm white paper a Philipstol