• Villámvédelmi berendezések felülvizsgálata 5 4
Jelenleg:  

Szerző Téma: Villámvédelmi berendezések felülvizsgálata  (Megtekintve 34810 alkalommal)

Elérhető Fecó

• Az életben minden HIBÁS! Vagy ha valami jól működik, akkor a hiba is meghibásodott!
  • Villanyász
  • Hírnév erő: 8
  • Fecó talán lesz valaki.Fecó talán lesz valaki.
Re:Villámvédelmi berendezések felülvizsgálata
« Válasz #75 Dátum: 2012. Július 15., 13:36:32 pm »
Tehát JUVILL kolléga szavai alapján, ameddig az új szint, és annak teteje nincs kész, addig nem lehet villámvédelemrõl beszélnünk. Egy olyan épület, amire egy plusz szintet "ráhúznak" és munkálatok folynak, nem lehet villámvédelmet létesíteni, és felülvizsgálni. Villámvédelmet az új szint elkészülte után lehet létesíteni és minõsíteni. Jól értelmezem?

Nem elérhető Novill

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
  • Tudásbázis bõvítõje :)
  • Hírnév erő: 24
  • Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.
    • Villanyszerelõ
« Válasz #76 Dátum: 2012. Július 15., 14:05:22 pm »
Ez igaz. De mi a válasz az építkezést ellenõrzõ katasztrófa védelem emberének az általa hivatkozott OTSZ résszel szemben? Vitába szálunk vele, hogyan lehet megoldani a feladatot egy épülõ épületnél. Kérjünk szakmai állásfoglalást tõlük!? Azért az is figyelembe kell venni, hogy a 7-dik emeleten folyó építkezésrõl van szó. Továbbá villámcsapás szempontjából mennyire veszélyes helyen van. Könnyû azt mondanunk, ha közeleg a zivatar abba kell hagyni a munkavégzést és el kell hagyni a veszélyeztetett területet.

Nem elérhető krisz1986

• Villanyász
  • Kitiltott felhasználó!
  • Hírnév erő: 0
  • krisz1986 nagyon lenézték
  • Nem: Férfi
« Válasz #77 Dátum: 2012. Július 15., 21:08:24 pm »
Akkor egy sorkérdés!
Ha építek egy gyárkéményt sima téglából úgy hagyományosan magassága meghaladja a 20-30 m mert a tényleges magasság 75 m lesz. Építem az építményt és kíváncsi lennék erre hogy képzeled el az ideiglenes villámvédelmet? Minden munkafázis után beletoldok a vezetõbe. Majd új felfogott építek rája? Na ilyenkor mi a tényállás?

Nem elérhető Szelei

• Villanyász
  • Tudásbázis bõvítõje :)
  • Szelei talán lesz valaki.Szelei talán lesz valaki.
  • Nem: Férfi
  • Villanyszerelõ
    • Skype - szelei.istvan1
« Válasz #78 Dátum: 2012. Július 15., 21:47:32 pm »
Én a fém állványt földelném elsõdlegesen amit az építésre használnak és ezt használnám egyben mint ideiglenes villámhárító. ;)

Elérhető Fecó

• Az életben minden HIBÁS! Vagy ha valami jól működik, akkor a hiba is meghibásodott!
  • Villanyász
« Válasz #79 Dátum: 2016. Augusztus 11., 16:21:35 pm »
Ma érdekes dolgot vettem észre. Éppen a norma szerinti villámvédelemmel kapcsolatosan lapozgattam az új OTSZ-t, konkrétan a felülvizsgálat gyakoriságára voltam kíváncsi. A nem norma szerintinél egyszerű, ott van a 300 kg vagy liter bla-bla, 3 év vagy 6 év. A norma szerintinél ezt találtam:

"a 18. mellékletben foglalt táblázatban előírt időszakonként"

Megnéztem hát a 18. melléklet táblázatát, melyben szerepel mindennek a felülvizsgálata, csak a villámvédelmi rendszeré nem.

Létezik ez? A "régi" MSZ EN 62305-3:2009 táblázatos formában ad egy ajánlást I-II és III, IV. szintekre, külön éveket a szemrevételezéses vizsgálatra, külön a teljes felülvizsgálatra, külön a kritikus rendszerek teljes felülvizsgálatára. Ez minden, csak nem egyszerű. Viszont jelenleg a szabvány 2011. kiadása hatályos, ami angol nyelvű, abban nem tudom ugyanez megvan-e. A szemrevételezéses vizsgálatokat 1 és 2 évente lenne kötelező elvégezni. Valaki már látott ilyet? Szintén jegyzőkönyv erről, szintén felülvizsgálói hatáskör? Van ilyen tapasztalata valakinek?

Nem elérhető pgz

• Rendszeres látogató
  • Hírnév erő: 1
  • pgz nincsen befolyása.
« Válasz #80 Dátum: 2016. Augusztus 11., 21:41:19 pm »
Ez a TvMI 7.1:2015 03.05  9.4 pontban volt szabályozva az ismert 3-6 éves ciklussal.

Ehelyett persze már megjelent az újabb 70 oldalas TvMI 7.2:2016.07.01  ebben ez a rész ki lett hagyva, de a legfrissebb 163 oldalas TvMI 12.1:2016.07.15. ami célzottan a felülvizsgálókat boldogítja / Felülvizsgálat és karbantartás  címmel / nos ide sikerült a 9.1.5.5 pontban leírni az időszakos szabványossági felülvizsgálatok pontban a mát ismert 3-6 évet leírni.

Jellemző a szakszerű és pontos szerkesztésre, hogy a Mellékletben szereplő, egyébként a MEE tanfolyam jegyzetből szószerinti  elírásokkal összefüggéstelenségekkel átvett mintajegyzőkönyvet sikerült 1 az egyben becsempészni, csak 1 megjegyzés: 104-118. oldal felülvizsgálati jegyzőkönyvhöz csatolni a villámvédelmi felülvizsgáló vizsgabizonyítvány másolatát, stb.

Üdv mindenkinek még csak az év felében járunk, csak megjelenik még valami!

Felhasználók, akik megköszönték:

Elérhető Fecó

• Villanyász
« Válasz #81 Dátum: 2016. Augusztus 12., 17:16:40 pm »
Ezúton is köszönöm, bevallom még lusta voltam átolvasni, de most muszáj volt. Próbáltam megalkotni egy "saját" Norma szerinti jegyzőkönyvformátumot ebből, nehéz eset. A katasztrófavédelem mennyire ragaszkodik ehhez a mintához? Szerintem kicsit bő lére eresztették a dolgot, hiszen jóformán csak azt ellenőrizzük, hogy a terv szerint készült-e a dolog, illetve nincs-e változás. 2 oldal elég lenne, valóban elég kacifántos...

Elérhető Fecó

• Villanyász
« Válasz #82 Dátum: 2017. Október 05., 19:47:22 pm »
Tisztelt kollégák!

Van valakinek olyan emléke az MSZ 274 szabványból, hogy ha a levezető kb. 1,5 m magasságban az egyenes nyomvonalvezetés miatt átvezetésre kerül egy fém ablakpárkányon, fémesen érintkezve vele, akkor ez nem megfelelő lenne, és el kellene szigetelni tőle mert megérinthető a párkány? A megrendelő fél tőle, hogy villámcsapás esetében, a fémpárkányt megérintve "baj" történhet. Általánosságban inkább pont hogy be kellene kötni a fémszerkezeteket a villámvédelembe, nem ellenkezőleg. (persze vannak kivételek) Iskoláról van szó R2 besorolás.

Hasonló Témák

Téma / Indította Válaszok Utolsó üzenet:
11 Válaszok
5531 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2012. Október 23., 22:22:33 pm
írta rabszolga
0 Válaszok
1108 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2011. Október 09., 13:57:13 pm
írta nova
0 Válaszok
1957 Megtekintések