Fi relé bekötés helyes?

Indította mda871, 2017. november 17., 16:14:59 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

mda871

A fi relé be a nulla fázis a bemenő oldalon fel van cserélve a kimenő oldalon egy fekete vezeték a kismegszakítóba egy fekete vezeték a nulla sínre.ez így helyes?
(kép mellékelve)

Gyurmaúr(fi-relé)

NEM! Fi-relét csak és kizárólag a protokollban előírt módon lehet bekötni, azaz L1-L2-L3 (1-3-5 és 2-4-6) bemenetekbe a fázisok, míg N bemenetekbe az N vezetéket, mercsak...
Sajnos, azonban vannak olyan Fi-relék, melyeken nem balról jobbra van a fázisok és az N bekötési sorrendje, hanem fordítva, tehát az N van bal oldalt és L3 jobb oldalt.  ;)

mda871

Mert mi történik ha fordítva kötöd?

Üzenet összefûzve: 2017. november 17., 18:31:57 DÉLUTÁN

csak mert villanyszerelő csinálta és gondolom ő tudta mit hova köt.Lehet belőle gond ha fel van cserélve vagy nem?

Gyurmaúr(fi-relé)

ez jóóó: "csak mert villanyszerelő csinálta és gondolom ő tudta mit hova köt..."
Szerintem, ha egy real villanyász nincs képben, hogyan kell szabályosan bekötni egy Fi-relét, nos akkor ex catedra ki merem jelenteni, hogy NEM tudta, mit is csinál!
Igen, lehet belőle gond, nem is kicsi, mert teljesen más és más "belbecshez" megy az L és az N kapocs!! Ez nem az a műfaj, hogy mondjuk egy E27-es foglalatnak a "csúcsára" kötjük az N-t és a menetes oldalára az L-t, oszt jónapot, mert ettől még műxik a beletekert izzó, kompakt, netán LED.

JUVILL



Ha felcserélve kötöd be, akkor milyen vezetékek ágaznak el majd a nullasínről? ;)

mda871

Na most ő a fi relé 1 es pontjára kötötte a nullát a 2 es pontját a nulla sínre ez az elmenő ág.Aztán a fi relé bejövő ágára az N re kötötte a fázist.Az elmenő N jelzésről pedig a kismegszakítóba kötött.Amúgy működik minden.Fi relé is tesztelve lett.

Zsolt718

FIZIKAILAG teljesen mindegy, hiszen ugyanazon a gyűrűmagon vezet át mindkét ág. Azonban egy magára valamit adó villanyszerelő nem köt L kapocsba kék vezetőt...
Bár én gyakran találok nagy helyeken is zöld-sárgán fázist (vezérlő, vagy kapcsoló szálnak használva).

Sztrogoff

Én ezzel vitatkoznék, hogy teljesen mindegy, mert ha kívül megvan különböztetve a nulla kapcsa, akkor elég jó esély van rá, hogy, mint Gyurmaúr(fi-relé) írja, belül nem egyforma, azaz: esetleg a nulla érintkezője működéskor később válik el. Esetleg annak az ívoltása nem is olyan, gondolván arra, hogy a fázis már kikapcsolódott.

Zsolt718

Ez abszolút logikus, amit az ívoltásról írsz.

980POWER

Legrandot illetve Hagert használok. Azoknál is pont a fázis a bal oldali a nulla pedig a jobb. Én a bal szélső modulra teszem és tőle jobbra a kismegszakítókat mert fázissínt használok, de a képen nem használtak tehát a vezeték nem okozza akadályát a helyes bekötésnek. Javaslom a helyes bekötést kialakítani.