5 vagy 4 vezetékkel...?

Indította Tamás, 2017. szeptember 11., 21:15:50 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Sztrogoff

Idézetet írta: Tamás Dátum 2017. szeptember 12., 20:29:29 DÉLUTÁN
További vélemények?  :)
Mondjuk én kérdeztem valamit, amire válaszolni nem válaszoltál...

Szelei

A rajzodat megnézve hiányolom a keresztmetszet változás okán elmenő oldali 10 mm2.-es vezeték legalább 63 A.-es biztosítékkal való védelmét. Ez mellet mint lettebb írtam tudomásom szerint 16 mm2. réz vezeték alatt nem lehet 4 érrel meg oldani. Ez még mai napig kérik.

xyz

A rajzot elnézve a felülvizsgálnak igaza volt szerintem én is így minősítettem volna az is igaz h nem magyarázta el rendesen.
"A" oldali rajzon szét van választva igaz én hiányolok onnan egy földelést mert a végponton kötelező földelni a szétválasztásnál.
tehát ha ott szét van választva akkor 5*10sel kellett volna leállni vagy minimum ha 4*10es akkor földelőszonda és ávk, de az 5*10es fogadható el. mivel szétválasztás után a PE és N vezető van. A szabvány azt írja h ami szét van választva az nem köthető össze hisz az egyébként egy rejtett nullázásnak minősül.ha megnézed a "B" rajzot az egy rejtett összekötés.
Pen vezető szakadásánál a végponti földelés rögzíti a potenciált és átmegy TT rendszerre de a lényeg h rőgzítve van a potenciál.
Lényeg:5*10MT
xyz

sámli

Hol látsz rejtett nullázást? Ez egy gerinc ahonnan az egyes épületek le vannak ágaztatva. Hiányzik a tovább menő gerinc védelme és a potenciálrögzítő föld.

nyaki

Tegyük már helyre ezt a PEN vezető kérdést. ::)
MSZ HD 60364-5-54:2012/543.4.1 asszongya hogy:
"PEN-, PEL- vagy PEM-vezetőt csak a rögzített villamos berendezésekben szabad használni és mechanikai
okokból a keresztmetszetük réz esetén legalább 10 mm2, és alumíniumvezető esetén legalább 16 mm2
legyen."

Fecó

Jelenleg is érvészes szabvány szerint, a nyaki kolléga által is leírtak érvényesek! Aki még a mai napig is a 16-ost kéri rézből, nem ismeri a szabványt.  10-es réz, 16-os alu. A "rejtett nullázás" akkor lenne érvényes, ha a szétválasztás után újra összekötné a szerelő mondjuk az N-PE véget, és így akarna ismét PEN vezetőt létrehozni. De az ábra alapján nem ez történt. A szerelő, még a közös PEN szakaszról ágaztatta le a 10-es PEN vezetőt, és utána történik a szétválasztás. Nincs újra összekötve, hanem a B épületben szétválasztva van a kettő. Lehet itt a földeléseken és túláramvédelmen még pontosítani, de a kérdés arra volt kihegyezve hogy 4 vagy 5 vezető. A lényeg hogy "szétválasztás után" nem szabad újra egyesíteni. Ha megnézzük a betáplálási irányt akkor ez a leágazás a szétválasztás előtt van, és nem világos hogyan lehet egyesíteni 2 vezetőt, amikor egy vezetőre rákötött egy másikat, és nem 2 vezetőt áthidalva kötötte rá a harmadikat. 

xyz

Screenshot by Lightshot ez a hiba hisz szét van választva a PEN-t nem kell helyre tenni hisz a szabvány azt mondja ki h a lehető leghamarabb szét kell választani hisz a PEN-en a szimmetrikus terhelésnél is áram folyik tehát szét kell választani ha szét van választva akkor nem lehet összekötni átvezetésnél meg nincs földelőszonda igaz akkor is hibás lenne.
szerintem sokat van erről beszélve hibás ki kell javítani és kész ennyi 5 vezeték kell még ha 10es is
A rejtett nullázás ha megnézed egy bemenő pen szakadásra értettem.

sámli

A leágazás után van szétválasztva. Milyen átvezetés? Az egy gerinc hálózat. Az utolsó mondatod nem tudom értelmezni.

980POWER

Az a mihamarabb szét kell választani az honnét jött? Majd amikor nem csak "A" épületből "B" épületbe van átvezetve, hanem "C", "D" és még pár épület egy telepen belül (mondjuk 500 méter az első és az utolsó közti távolság) akkor elgondolkodtató kell-e az 5. ér.
Az, hogy minden PEN szétválasztásnál kel földelés, ez sem teljesen igaz, mert vannak kivételek.
Azért így a vita kibogozásának léegyszerűsítéseként egy fényképet elfogadnék a kiindulási pontról úgy, hogy látszódjon a lényeg. Sokan szerelünk sokféle rendszert, többünk nagy keresztmetszetekkel is dolgozik, talán szakszerűen, de látatlanban nem igazán lehet teljes meggyőződéssel bármit is kijelenteni.

sámli

xyz elméletét alkalmazva a teljes közcélú villamos hálózatot 5 vezetékesre kellene átalakítani,  ;)