Lakáselosztó és áramkörök kiosztása

Indította Krapulax, 2017. szeptember 04., 22:13:11 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Krapulax

És tényleg. Hiába, az elektronika szakirány nem erősáramú :) De valami rémlett, így előkaptam a jó kis Selmeczi-Schnöller Villamosságtan 2-t. Azok a rohadt vektorok - szimmetrikus terhelésnél 0 az áramok eredője, de asszimetrikusnál is - pl 2 fázis 16A-16A - is max 16A, mert a vektorok eredője szintén 16A a 120fok miatt.

Szóval akkor elég lesz 5x2.5 réz az 5x6 alu helyett annak a sütő/főzőlap kombónak?

nyaki

Csak egy kis (már) történelem, mert pont ezzel a kérdéskörrel volt nemrég dolgom és vitám egy helyi villany"ásszal".
A tulaj szerint állítólag nagy spíler a szakmájában, mert ha EON-os, akkor minden kétséget kizárólag tudja, hogy mit beszél vagy csinál.  ;)
A cirkusz ott kezdődött, hogy azt mertem javasolni a tulajnak, hogy váltson 3 fázisra, mert az 1 x 32A-t, az épület egyetlen, 3 fázisra húzott gerincvezetékének 2,5mm2-es N vezetője nem nagyon akarja tolerálni és az N kötések állandóan el fognak égni. Persze a hibát átmenetileg elhárítottuk, de mivel a 3 fázisú teljesítménybővítés költségei elriasztották a tulajt, azt mondta, hogy majd ők megoldják másképpen. Kihívta a fenti nagy tudású havert, hogy oldja meg okosban, az meg baromságnak mondta a 3 fázist, mert határozott véleménye szerint 3x annyi áram fog folyni a nullán és emiatt fog majd végleg szétégni az N vezeték és aki ezt javasolta, az egy dilettáns és ne foglalkozzanak ilyen hülyékkel. Ezen véleményét a tulaj fel is vázolta nekem, amikor néhány hatástalan, okosban megoldott javítás után mégiscsak kihívtak, mint dilettánst, hogy akkor most már oldjam meg végre a problémát én, ha már hozzányúltam az amúgy "tökéletes" rendszerükhöz. Mivel az új vezetékezésről hallani sem akartak, így kötöttem az ebet a karóhoz a 3 fázis bekötésével. Erre ott és akkor felhívták telefonon a nagy tudásút a nyomaték kedvéért, hogy elmondhassa nekem az érveit, aki támadólag és érezhetően a felelősség teljes áthárításának tudatával, majdhogy le nem hülyézett, miáltal kénytelen voltam telefonos gyorstalpalót tartani elektrotechnikából. Amikor a vektoros részhez értünk, hallhatóan fingja nem volt a témáról, így rövid úton lezártam a beszélgetést.
Az ott hallottak alapján a tulaj döntött és azóta az épület megkapta a 3 x 16A-t és hiba nélkül üzemel. Sajnos meg kellett tanulniuk az új fogyasztási szokásokat, mert ez a 3 x 16A a teljes életükhöz elég sovány, de belátta, hogy átvezetékezés nélkül többről ne is álmodjanak.

sanyika

Na igen.  A szolgáltató emberei mindig mindent jobban tudnak és csak ők tudják jól (tisztelet a kevés kivételnek)
A tisztelt fogyasztók, a tulajok nagy többsége szentírásnak tekintik az általuk elmondottakat. Mert ők már csak tudják ők      e-on-osok, mi vállalkozók csak szerelők vagyunk. Nem?  Pedig hát? Szerintem nagyon sokunk  regényeket tudna írni ilyen és hasonló okoskákról. És a legrosszabb hogy egyesek el is hiszik magukról hogy milyen magas szakmai tudás szintel rendelkeznek.






Sztrogoff

Idézetet írta: Krapulax Dátum 2017. szeptember 08., 12:32:09 DÉLUTÁN
...szimmetrikus terhelésnél 0 az áramok eredője, de asszimetrikusnál is - pl 2 fázis 16A-16A - is max 16A, mert a vektorok eredője szintén 16A a 120fok miatt.
Ezt tegyük már helyre. 3 fázisnál a szimmetria értelmezendő az áramok nagyságára is és a fázisszögekre is. Így aztán aszimmetrikusnál praktikus meghatározni, hogy miről is beszélünk. Ha az az aszimmetria, hogy egy fázis hiányzik, de a másik kettő árama egyforma és fázisszögük is, akkor igaz a megállapítás, hogy a nullán ugyanannyi folyik. Mihelyt egyforma nagy áramnál a fázisszögek eltérnek, nincs már 120 fokról szó, a nullán kisebb és nagyobb is folyhat. Szélsőséges eset, amikor az előrébb járó fázis árama 60 fokot késik, a mögötte jövőé meg 60 fokot siet, ekkor ugye egyszerűen összeadódnak, hiszen egy irányba mutatnak.

Krapulax

Üdv ismét!

Másik lakásban kicserélném a kismegszakítókat, és tennék egy fi relét ide is, de felmerült egy kérdés.
70-es években épült panel, régi elosztó, de nem látok összeköttetést a nulla gyűjtő és a földelés gyűjtője között. Létezik ez? És ha igen, akkor direkt így volt vajon, mert az elmúlt 12 évben így ment, az biztos.

Itt csak 1 fázis van, ha beteszek egy kétpólus ÁVK-t, akkor minden további nélkül kössem a bejövő nullát a földelés gyűjtőjére és az ÁVK nulla bemenetére is, és az ÁVK kimeneti nulláját a nulla gyűjtőre?

Köszönöm

nyaki

Üdv!
Hány darab, milyen keresztmetszető és színű vezeték érkezik a kiselosztóba?

Krapulax

Nyaki: elvileg tettem be képeket, de csak bejelentkezés után láttam őket én is (lehet más nem látja???)

A bejövő fázis (fekete, fent a soroló sínre kötve) és nulla (kék, a nulla gyűjtő 1-es csatlakozójára kötve) 4-es vagy 6-os így ránézésre. A PE gyűjtő 3-as pontjára bejön egy piros vezeték is (sztem 2.5-es), így ez - utánaolvasva - TT rendszer lenne? Én ilyennel még egyik panel lakásomban sem találkoztam, pedig laktam már néhányban :)

Az elmenő vezetékek a megszokott 2.5-es aluk (kivéve riasztó, meg fürdőszobai konnektor, az 1.5-es réz), így az öreg bakony b10-es kismegszakítók helyére b16-os schrack-ot tennék(2.5-es alura és 1.5-es rézre az a megengedett max, nem?) meg egy 40A 30ma 2p ÁVK-t. (közeljövőben bővítenénk majd 32A-re az óránál)

Ebben az esetben a fi relét - a topikindítóban szereplő, tavaly szeptemberben a másik lakásunkban (3 fázis, TN rendszer, közös PEN) kötöttől eltérően - úgy kötöm be, hogy csak átvezetem rajta a bejövő nullát és fázist, a kimenő nullát a nulla gyűjtőre kötöm, a PE gyűjtőt meg hagyom úgy, ahogy van?

Nem látom, hogy a lakáselosztóban lenne szétválasztva a PE-N, mint ahogy a szeptemberi eseteben is volt, ide már teljesen szeparálva jön be, nem látok összeköttetést a PE és N gyűjtőközött.



Krapulax

Melyik a jó elgondolás/megoldás?

a) piros PE megy a PE gyűjtőre, nulla a fi relé bemenetére, kimenete pedig a nulla gyűjtőre. (elosztónál nem közösítem őket)

b) felejtsem el a bejövő védővezetőt (piros), és a bejövő nullát tekintsem PEN-nek, kössem a PE gyűjtőre és onnan csatlakozzak a fi relé nulla bemenetére, majd a nulla kimenetet kössem a nulla gyűjtőre? (szerintem a bejövő nulla vastagsága nem elég ahhoz, hogy közös PEN-ként használjam.)

c) mind a piros védővezetőt, mind a bejövő nullát kössem a PE gyűjtőre, és onnan kössek a fi relé bemenő nullájára, majd a fi relé nulla kimenetét vezessem a nulla gyűjtőre? (magyarul a 4-es vagy a 6-os bejövő nulla vezeték, és a 2.5-es bejövő védővezető közös potenciálra hozva mintegy egyesített PEN vezető működne a fi relé előtt)

Köszönöm


Marton

Szerintem az "a" verzió a helyes.
Feltéve, hogy három vezeték jön a mérőtől! Ehhez ellenőrizni, mérni kellene, hogy tényleg így van-e.

faxelektro

Jó estét
             A lakáselosztóba 4x4-es réz a be táp a mérötöl ( régi építésű lakás) kellene kialakítani 2drb világítás-3drb dug alj és egy háromfázisos dug alj áramkörét.Mi a helyes megoldás?