Ablak nyitása méretlen fővezetéket tartalmazó falra

Indította zoltanpapp82, 2018. május 02., 13:53:39 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

zoltanpapp82

Kedves szakértők!

Van valamiféle szabályozás arra vonatkozólag, hogy méretlen fővezetéket tartalmazó falra lehet-e ablakot tenni? A csatolt képen látható helyre szeretnék egy 90x90-es ablakot. A méretlen fővezeték jól láthatóan ezen a falon helyezkedik el. A pontos elhelyezkedését vezetékkeresővel, vagy bontással állapítanám meg. Van értelme ebben gondolkodni, vagy nem lehetséges?

Köszönettel:
Zoltn

tothgyula

Zoltanpapp82
Üdvözletem!
A tetőtartó és a mérőszekrény elhelyezéséből látatlanból arra következtetek,hogy lehet.Nézd meg, hogy a méretlen fővezeték szakaszon doboz található-e?Valószínű belül vitték a fővezetéket a mennyezet alatt. De kopogtatással is célt érhetsz, de a műszer a biztos.
Üdv:TothGyula.

Simon Endre

Szerintem is, mert így a fővezeték cső helyzete kiszámítható volt a beépítést követeően. A mért oldal jellemzően viszintesen szerelt. A fadobozt ablakszerűen építették be és a csövesések a belső oldalakon futnak. Némelyik mérő alatti (plombálható) doboz. annyira szüken fér el, hogy alag van rajta vakolat. Ezéknél az istenverte fadobozoknál mindíg a lakás oldalon kell kőműveskedni, természetesen itt sem lehet másképp. A fővezeték sajnos előre bontandó  felderítés vagy áthelyezés céljából. Ez a rumli egy abalakbeépítéshez képest semmi. az ablaf fölé kerülő áthidalo tehet bonyolultá a helyzetet.

980POWER

A tetőtartó cső alsó fele látszik a falon, a fő vezeték cső vízszintes része ennél valamivel lejjebb van, az ív miatt 20 max. 30 centivel. Ha ez nem esik bele a leendő ablak nyílásba és az áthidalóba se, akkor nem jelent akadályt. Az áthidalóba esetleg még elmehet gond nélkül, az áthidaló mérete és típusától függően.

Faszekrényekkel kapcsolatban, nem értem meg miért tették annak idején olyan magasra, hogy ne legyen elérhető magasságba és lépcső fölé, hogy még véletlen se lehessen csak úgy létrát odatenni.

zoltanpapp82

Köszönöm mindenki megtisztelő válaszát! Remélem legkésőbb a hétvégén neki tudok állni.

További szép napot!

Sztrogoff

Ej, de megengedő szolgáltatók területén gyűjtöttétek a tapasztalatokat. Felénk lehibázták volna, ha belül megy (szoba mennyezetében vezetés kísérlete alighanem meg hetekig lett volna beszédtéma a szolgáltató öltözőjében). Elvégre a 447 szerint: Méretlen fővezetéket... ...mindig a fal külső részében kell vezetni...

980POWER: a szokásos magánépítkezési eljárás az volt, hogy amikor jöttek felülvizsgálni, még semmiféle lépcső sem volt, és a szabvány megjegyzésre, miszerint a mérőknek földtől mért távolságának ennyinek kell lennie, a szabvány válasz az  volt, hogy: pontosan így lesz, főnök úr, ha megépül a bejárat. Aztán, ha már volt villany, kit érdekeltek az ígéretek. :D

Egyébként, ha fent elfordul vízszintesbe, akkor egy kanyarral több kell, és lehet, hogy a mester ezen menet mentén gondolkodott...

Simon Endre

Igen a külső oldalon vezetni...... Nem tudom a főpallér (építésvezető, vállalkozó) mit mondott volna ha a három szint konzolos betomfödémeit étvésem csak azért, hogy az a sz@r cső kivül legyen? A villamos munkák a szerkezetkész állapotig teljesen érdektelenek, azt hogy betonozáskor és falazásnál hol lehetne munkát, koszt, bosszúságot megtakarítani az nem volt és még ma sem szempont. A villamos tervezők nem partnerek sem a fővállakozokkal sem az egy cégen belüli tervező kollégákkal és ha "kihagyásokat" kér már tervszinten költségkeretre hivatkozva -majd a kivitelező megoldja- szöveggel átlépnek rajta. Természetesen vannak jó együttműködések egy balatonfüredi építési vállalkozó (család) még falazáskor kihagyta s csőhornyokat és a potenciális áttörési helyeket hogy ne kelljen később helyreállítani és én sem legyek sokat a lábuk alatt.