villanyszerelők bejelentési kötelezettsége 2017. szeptember 1-től.

Indította Novill, 2017. augusztus 31., 20:43:24 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

villanyszerelők bejelentési kötelezettsége 2017. szeptember 1-től
A Kormány 219/2017. (VII. 31.) Korm. rendelete a villanyszerelők bejelentéséről és nyilvántartásáról.

A Kormány a villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény 170. § (1) bekezdés 52. pontjában kapott felhatalmazás alapján,
az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
Az aláhúzott részt nem találom.
A  2. melléklet szerint nagyon sokunkra vonatkozik.
(1) Az  1.  §-ban meghatározott tevékenység végzésére irányuló szándékot az  1.  melléklet szerinti nyomtatványon kell
bejelenteni a műszaki biztonsági hatóságnál (a továbbiakban: Hatóság) Ide kell beküldeni.

Hogy állnak a kollégák a bejelentéssel?

Fecó

Ma voltam bent személyesen a Németvölgyi úton. Alapból megvan minden végzettségünk és más okokból a biztosításunk is. Mai napig nem világos, mindenki úgy "tudja" hogy a regisztrált szerelőknek nem kell. Viszont az MSZ 447 szerint a mérőhely is a csatlakozóberendezés része. Nekem úgy tűnt, mintha az ottani postázóban sem tudnák pontosan milyen dokumentumokat kellene leadni pontosan. De azt ígérték, ha valami hiányzik, értesítenek...

Tapatalkkal küldve az én HTC One_M8 eszközömről


Novill

Szerintem a rendelet a melléklettel együtt rövid, több infót is közölhettek volna.

Fecó

Nekem sem világos egészen. Mit is mond a friss kormányrendelet:

"A 219/2017. (VII. 31.) kormányrendelet hatálya arra a személyre terjed ki, aki a villamos energiáról szóló törvény és végrehajtási rendelete szerinti csatlakozóberendezéssel kapcsolatos, a villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény 27. § (5) bekezdésében meghatározott saját beruházás keretében történő csatlakozás során – a kormányrendelet 2. melléklete szerinti - tevékenységet folytat."

Nos, megkerestem a fenti törvény 27. § (5) bekezdését:

"(5) A rendszerhasználó a csatlakozás biztosítását megelőzően köteles a hálózati engedélyes részére megfizetni a Hivatal elnökének rendeletében megállapított mértékű csatlakozási díjat."

Hát ettől nem lettem okosabb, marad még támpontnak a kormányrendelet 2. melléklete, mert ha azt folytatom, akkor kell:

"A villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény 27. § (5) bekezdésben meghatározott saját beruházás keretében történő csatlakozás során legfeljebb fázisonként 100 A túláramvédelmi szervvel védett és 1000 V feszültségszintet meg nem haladó csatlakozóberendezés létesítése, kivitelezése"

A lényeg a csatlakozóberendezés létesítése, kivitelezése 100 A alatt. És sajnos az MSZ 447:2009 1.2. szerint a fogyasztásmérő berendezés ennek a része. Talán ott van egy vékony határ, hogy a konkrétan még üres Hensel szekrény  nem ennyire feketén-fehéren van leírva. Tehát ha valaki mondjuk egy új mérőhelyet telepít, akkor elviekben nem kellhet. De ha átalakítok egy mérőhelyet, plombát bontok, és hozzányúlok a mérőórákhoz (vezetéket cserélek benne, átrakom egy új szekrénybe, stb.) akkor már jogilag a csatlakozó berendezésben munkát végzek. Tekintve hogy rendelkezünk már amúgy is ezzel az ASZR akármivel, és az E-naplós munkák miatt amúgy is van biztosításunk, és az érintésvédelmi és EBF bizonyítvány is régóta meglévő, emiatt mi elindítottuk a regisztrációt. De talán letisztul ez jobban, nekem sem teljesen világos a megfogalmazása...

Fecó

"Eszerint a villanyhálózati csatlakozást a hálózati csatlakozási szerződés megkötését követően a hálózati csatlakozási szerződés rendelkezései szerint az igénybejelentő saját beruházásban is megvalósíthatja."

Tehát ezek szerint a fogyasztó dönthet úgy, hogy nem várja meg az áramszolgáltató (vagy a szolgáltató alvállalkozója) munkáját, és keres egy másik kivitelezőt ebből az új adatbázisból, és megcsináltatja azzal. A bekapcsolás jelenleg ingyenes 1×32 A- ig. Nem világos, mennyire teremt ez versenyhelyzetet? A fogyasztó választhat, vagy ingyen megcsinálja a szolgáltató, vagy fizessen ki egy kormányrendelet alapján regisztrált cégnek több tízezer forintot, csak azért hogy felkössön egy csatlakozót és felszereljen egy mérőt? Ki fog plombálni? Ki adja a csatlakozóanyagot, a mérőt? Ez még csak az első lépcsője lesz valaminek, itt valami még történni fog. A nemzetközi helyzet fokozódik...:)

Novill

Nekem a 2 sz mellékletben felsoroltak szerint, úgy látom szélesebb a kört érint a rendelet. Így például a felülvizsgálók széles köre, továbbá nemcsak a mérőhelyet létesítő villanyszerelőkre is vonatkozik-e a rendelet? Tehát aki nem szerel mérőhelyeket, arra is vonatkozik a rendelet hatálya?

egy cikk a villanyszerelők lapjából https://www.villanylap.hu/hirek/4669-itt-a-kormanyhivatal-valasza-a-villanyszereloi-regisztracioval-kapcsolatban

Itt már látható a kormányhivatalnál exel táblázatban a regisztrált villanyszerelő cégek is.

Ma egy előadáson vettem részt, és így kitisztult előttem az egész talán:

Nem kötelező a regisztráció minden  villanyszerelőnek, csak egy lehetőség. Lehetett volna ezt egyszerűbben is megfogalmazni a jogszabályban, például a méretlen hálózat szerelésével foglalkozni akaróknak. Nem kötelező az áramszolgáltatóknál regisztrált villanyszerelőknek sem, de a lehetőség fenn áll nekik is.

Viszont azok a villamos szakemberek akik nincsenek benne a regisztrált villanyszerelők rendszerében részt vehetnek ezen a méretlen hálózat piacán a 2 számú melléklet szerinti végzettséggel a regisztráció után. Igaz nekik még plusz az ÉV és EBf felülvizsgálati jogosultság is szükséges. Az előadáson úgy látszott, hogy a kábel csatlakozás piacán lehet némi előny. Itt viszont úgy tudom, hogy egy másik jogszabály az áramszolgáltatóknál hagyta ezt a jogot.

A lényeg nem kell rögtön futni a biztosítóhoz és a hatósághoz regisztrációra.