Napelemes rendszerek felülvizsgálata

Indította recens, 2017. június 02., 11:09:46 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Fecó

Kérni bármit lehet, van olyan aki maga sem tudja mit akar. Az érintésvédelmi mérés az EBF része mint megelőző műszeres vizsgálati dokumentáció?

"c A tűzoltó állítólag szokta kérni az EBF iratot használatbavételkor. Ezt nem tehetné meg. EBF (tűzvédelmi iratot) csak a használatbavételt vagy üzembe helyezést követően bizonyos idő eltelte után kell elkészíteni. Én azt szoktam tanácsolni, hogy az MSZ HD 60364-6:2007-re írják rá, hogy tűzvédelmi irat. De hangsúlyozom, én sosem tapasztaltam, hogy EBF-t kértek volna használatbavételkor."

A teljes cikk: https://www.villanylap.hu/lapszamok/2017/marcius/4439-gondolatok-a-102016iv-5-ngm-rendeletrol-ii

Azt hogy ki mit szeretne vagy kér természetesen figyelembe kell venni, de korántsem biztos hogy jogosan kéri. Sok esetben nem mindenkinek egyértelmű a dolog. Találgatás helyett, vannak jogszabályok és szabványok, ezek alapján próbálok érvelni én is, mert ezek írott dolgok. A Villámvédelem az természetesen jogos, azt is kell használatbavételkor is, és időszakosan is:

"132. Villámvédelem felülvizsgálata
279. § A nem norma szerinti villámvédelem hatálya alá tartozó építmények, szabadterek esetében a villámvédelem felülvizsgálatát
a) a létesítést követően az átadás előtt,
b) e rendeletben előírt időszakonként vagy
c) a villámvédelem vagy az építmény átalakítását, bővítését és a vonatkozó műszaki követelményben foglalt különleges eseményt követően
kell elvégezni.

281. § (1) A norma szerinti villámvédelemről szóló műszaki követelmény hatálya alá tartozó villámvédelemmel ellátott építmények, szabadterek esetében a villámvédelem felülvizsgálatát
a) a létesítés során, a később eltakarásra kerülő részek eltakarása előtt,
b) a létesítést követően az átadás előtt,
c) a 18. mellékletben foglalt táblázatban előírt időszakonként és
d) a villámvédelem vagy az építmény átalakítását, bővítését és a vonatkozó műszaki követelményben foglalt különleges eseményt követően
kell elvégezni."

Ugye milyen egyértelműen fogalmaz az OTSZ a villámvédelemnél? Nos, EBF-nél pedig szó sincs üzembe helyezés előtti Erősáramú Berendezés Felülvizsgálatáról.



nyaki

A fogalmazás egyértelmű, de sajnos az élet gyakorta mást mutat és ugyan lehet ez ellen ágálni, de a vége mindig az lesz, hogy a erősebb kutya ba..ik.
" ...ahol ember által írott törvények vannak, ott rendetlenség uralkodik."

Fecó

Ebben egyetértünk :) De legalább itt, egy szakmai fórumon próbáljuk összerakni, hogy mi lenne a valóban kötelező. Utána természetesen mindenki próbáljon alkalmazkodni a szakmailag nem biztos hogy túl felkészült igen magas rangú, nagy tudású embereknek. És talán, ha megosszuk és terjesszük a tudást, esetleg ők is szembesülnek vele több helyen, hogy nem jogos amit akarnak...

Tapatalkkal küldve az én HTC One_M8 eszközömről


Sacc-placc

Jó napot kívánok! Kovács százezredes vagyok a katasztrófavédőktől. Kérném az érvényes EBF minősítő iratot, és a kivitelezett napelemes rendszer összes üzembe helyezés előtti felülvizsgálatának iratait. ;D


Fecó

- Jó napot Kovács százezredes Úr, jöjjön, addig is foglaljon helyet, egy kávéval megkínálhatom?
- Köszönöm, nagyon sietek, de talán azt elfogadhatom...
- De jó hogy magát küldték, azt hittem már valami értetlen zöldfülű jön ki ellenőrizni minket!
- Nah, igen, azok maradjanak csak otthon, ide igen komoly képzettség és szakmai tudás kell!
- Ez fantasztikus, így mi is jobban biztonságban érezzük magunkat, várjon, hozom az iratokat...
- Rendben, azonnal át is nézem.
- Tessék csak itt van minden. Első felülvizsgálat jegyzőkönyve, és a villámvédelem is...
- No de kérem, EBF kell, mert különben kigyullad az egész kóceráj, az hol van?
- Ne haragudjon kedves Kovács százezredes úr, de a felülvizsgáló olyan értetlen fazon. Képzelje el, azt találta mondani, hogy a jelenleg hatályos 54/2014
  (XII.5.)  OTSZ alapján, a 130. pont  csak időszakosan EBF felülvizsgálatot említ. Még olyat is fantáziált, hogy a 276. § 2. pontja alapján, nem
   vonatkozik ez az egész, az új berendezések üzembe helyezésére. És ez még semmi, képzelje csak, olyat talált ki, hogy az önök által akkurátusan, komoly
   szakemberek által megírt TvMI 12.2:2017.07.03. alapján, az Erősáramú berendezések Felülvizsgálatáról készült minta-jegyzőkönyvön is "időszakos
   felülvizsgálat" szerepel. Hova lesz így a világ Kovács százezredes úr? Már egy jöttment felülvizsgáló is csak azt talál ki magától amit akar? És a jogszabályok
   és törvények? Pedig én mondtam, hogy ilyet "szoktak" kérni, meg valaki már hallotta hogy "kellhet". De próbáltam ám sarokba szorítani azt a fránya kekec
   felülvizsgálót, és visszavágtam. Mondtam neki, hogy ez bizony a 191/2009 (IX.15.) Kormányrendelet alapján építőipari kivitelezési tevékenység, és tessék
   csak megírni azokat az EBF jegyzőkönyveket.
- Így van, ne hagyják magukat megkárosítani, becsapni! Nem akarnak ezek dolgozni! Első a biztonság, ebből ne engedjünk. Inkább fizessenek ki arra a
   jegyzőkönyvre is 60-80 ezer forintot, mindjárt nyugodtabban alszanak. Erre már fogadjunk nem tudott mit mondani az a botcsinálta felülvizsgáló?
- De, feleselni kezdett. Egyszer csak azt mondta, hogy a fenti kormányrendelet alapján a villamos berendezés első felülvizsgálatának eredményéről készült
  jegyzőkönyvet kell kiállítson, amit meg is tett. Ideadta szépen bekötve, lefűzve 5 példányban. Nézze Kovács úr, elnézést, de tegeződjünk már, te vagy a
  fiatalabb Sanyikám, meg hát egy iskolába is jártunk itt Alsónaposfalván, csak én nem buktam meg háromszor. De ide figyelj, ez a faszi nézd meg, megírta a
  minősítő iratot, és felsorolta a vonatkozó szabványokat is. Állítólag ezek a hatályosak, de én nem értek hozzá. Figyelj, idekarmolta az OTSZ-t is, és beleírta a
  TvMI ide vonatkozó részeit is. Felmászott ám a tetőre, mindent átnézett, megmért, elcseszett itt fél napot, gondolom nem ért hozzá, csak időt húzott vele...
- Óóóó, Lalikám ezek honnan is tudhatnák! Én már akkor napelemes rendszert ellenőriztem amikor ezek még csattogós lepkét toltak. Én már a papírok súlyáról
  megmondom jó-e a munka.
- Micsoda világ, állítólag tanfolyamokra járkál, valami Rátai Attila is szokott előadni aki műszaki felügyelő a Budapest Főváros Kormányhivatalánál, a Mérésügyi
  és Műszaki Biztonsági Hatóságnál. Volt nála valami cifra műszer, meg sírt hogy milyen sok pénzbe kerülnek a szabványok. Én kérleltem, könyörögtem, ne
  csinálja ezt, csak írjon egy olyan EBF papírt, mert tudtam hogy te jössz Sanyikám, és ezt "szoktad" kérni. De nem, Ő kérlelhetetlen volt, azt mondta majd 6 év
  múlva kell EBF felülvizsgálat.
- Így ez biztos nem jó, ez így le fog égni...
- Figyelj már, hagy oktassam ki ez a felfuvalkodott embert, leírom én neki a frankót. Sanyikám, soroljad csak a paragrafusokat ahol írva vagyon hogy bizony ezt
  neki meg kell csinálni. Most szóról szóra leírom, és az orra alá dörgölöm...
- Nem kell azt írni,meg kell csinálni. Mert azt mondtam. Állandóan ezt kérjük. Nekem a főnököm is ezt akarja látni csak. Ebből nem engedünk, mink vagyunk a
  hatóság! Nekünk nem kell indok.
- Várj Sanyikám, adott ez a jóember egy filctollat. Nézd, ide ráírom az elejére hogy EBF, oda alá hogy "Tűzvédelmi Felülvizsgálat" belül meg már benne vannak
  a szabványok és jogszabályok amúgy is. Jó lesz így, vagy a gyerek még rajzoljon rá színessel valamit?
- Na, Lalikám, miért nem ezzel kezdted? Ugye mennyivel jobb így! Most már Mindketten nyugodtan alszunk, így már biztonságos is! Látod neked kellene
  elmenni felülvizsgálónak! Így kell ezt.
- Minden jót Sanyikám, köszönöm hogy ilyen pontosan elmagyaráztad a jogszabályokat és törvényeket. Már látom hogy milyen nehéz munkád van, nem
  irigyellek. Meccsre jöttök pénteken Icával?
- Nem lehet, megyünk valami szakmai továbbképzésre, de nem tudom minek. Mán tudunk mindent így is, ezeket a felülvizsgálókat kéne beoskolázni, és nem
   lenne több ilyen hanyagság...

Sacc-placc

 ;D ;D ;D ;D ;D Csesszétek meg ez az én dumáááám...  ;D ;D ;D ;D Naggyonjóóóó  ;)
Figyu Lalikám, félreértettél... Én az érvényes EBF minősítő iratot kértem, amit régen csinátak itt a Művháznak... Jaaaa, várjácsak Pista báá'!!! No, ehol é!
Naaaa... Ez az Lalikám! O-ÓÓÓ, ez nem jó! Ezen 2011 OTSZt emlegetnek... Ja várjá mán, ez 14. januári, a Mi bibliánk meg 2014 decemberi... Na most már teljesen belegabalyodtam... Figyu, a nejed féle zserbó receptjét küggyétek már át az Icának félszbukkon.
8) 8) 8) 8)

S/K

Százezredes Úr!
Ha egy épületen lévő napelemes rendszernek minden dokumentációja rendben (vagy nincs rendben) és kigyullad az épület. Eloltják a tüzet?

Sacc-placc

Tudják Uraim! Ez a vaccak napelem ha süt a nap akkó fönn a tetőn igenyes áramot csinál (ezt Pista Bá'-tól tudom) osz az meg kiveszi a zokszigént a vízbű (Szalacsi docens úr is tartott egy ilyen szemináriumot régebben) úgy hogy lehetőleg éjszaka égjen a kóceráj mert akkó se hidrogén se oxszigén, gyüvünk osz elóccsuk. Ha meg napközbe gyulladna ki, ami valószínűbb, megvárjuk még lemegy az energiaforrás az elembül! nehogy a rázkódástú edobájják a sprickolót a sisakos kollégák ha vízbe tüzelnek...  ::) akarom mondani ha tűzbe vizelnek ;)

riksa

Nagyon jók vagytok, egy felülvizsgálói konferencián remek stand-up comedyt adhatnátok elő.

Tapatalkkal küldve az én SM-G925F eszközömről


Sacc-placc

Nem járunk mi olyan helyekre...  :P de köszönjük a tapsot, és  a virágokat az öltözőbe. :D
Egy kicsit felpörgetjük a fórum ezen részét, hát ha többen okulnak belőle, legyen az Hatóság, Megrendelő, Kivitelező, Tervező vagy Felülvizsgáló.
A száraz szakmai saláta helyett a "tejszínhabos zserbó" sokkal jobban fogyasztható mindenki számára, főleg ha olyan a tálalás, hogy megkívánva habzsoljuk a morzsálódó tudás falatkáit, és nem a konyhafőnök nyomkodja le fakanálnyéllel a torkunkon. ;)
(bár visszaolvasva csak a saját hozzászólásaimat... szerintem a biteket hátukon szállító Rabszolga-elektronok öngyilkossági szándékkal tömegesen vetették le magukat a Graetz-hídról az örvényáramba...  ::) )