Napelemes rendszerek felülvizsgálata

Indította recens, 2017. június 02., 11:09:46 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Sacc-placc

jaja  ;) és "asszem" a jövő felülvizsgálói nemzedékének a kedvét is alaposan elvettük, ...ha ezeket elolvassák... (részemről OFF a téma  :) ) mindenkinek jó méréseket, és a Minden Hatóság legyen veletek.

S/K

...a szabvány és rendelet alkotók nem kérnek lehetetlent.  ;D ;D Vagy igen?   Minden kezdet nehéz.(kes).  Gonduljunk az MSZ HD 60364-6:2012 Első ellenőrzés elkészítésére. (pláne ha budapesti hatósági átadás szükséges) Még a mai napig vannak akik nem is hallottak erről a jegyzőkönyvről.
Szóval ki fog alakulni a PV- felülvizsgálata is.  Addig is egy felülvizsgálat ára százezrekre rúg. (gondolom azok alapján amit Sacc-placc leírt a mérésekkel kapcsolatban) Láttam PV elemről készült jegyzőkönyvet. (3 oldal. Épület betáp hurok, inverter kimenet hurok, inverter fém szerkezet (hozzáteszem kettős szigetelt volt), napelem EPH bekötés folytonosság mérése.)
Tessék! Nem tudom miről ír Sacc-placc. :) :) :) :) :D :D :D :D ;D ;D ;D ;D

Fecó

Gyakorlatilag a hatóság szerintem legtöbb esetben a jegyzőkönyv meglétét ellenőrzi. Maximum rápillantanak hogy szerepeljen benne a bűvös MSZ HD 60364-6 szám. A felülvizsgáló meg beleirkál valamit, ha már elkéri az árát. Az igazi baj akkor lesz, ha baj lesz. Szerintem ha előveszik mondjuk egy tűzeset után a felülvizsgálati jegyzőkönyvet, és abban minden megfelelő módon van rögzítve, a szabványi követelmények alapján, akkor a felülvizsgáló tiszta. Más a helyzet ha zavaros dolgok vannak benne, nem felel meg a felülvizsgálat a szabványoknak, esetleg nem is ismeri a felülvizsgáló őket. Volt már olyan hogy felelősségre vonták a felülvizsgálót?

S/K

Attól függ melyik és milyen hatóság. Mint írtam budapesti használatbavételi engedélyhez szükségesek a megfelelő doksik. (nem részletezem.) köztük az említett 60364-6 szerinti első ellenőrzés. A hatóság soronként ellenőrzi le a leírtakat. Az alaki forma sem mindegy.
Na de ez egy másik témába való gondolatok.

Sacc-placc

Akkor maradjunk ennél a témánál... Mi kell egy kivitelezett PV rendszer felülvizsgálatának elvégzéséhez?
(hol is kezdjük...  ;D ... van aki zsigerből rávágja... pééééz! )
de mi szabálytisztelő, nem a piszkos anyagiakat hajszoló, lelkiismeretes, felkészült, széles ismeretekkel rendelkező villamos biztonságtechnikai szakemberek lévén összeszedjük a gondolatainkat és válaszolunk...
Legelső kell a leendő megrendelőtől egy árajánlat kérés... Erre mi adunk egy árajánlatot, amit tételezzük fel elfogadnak. Születik egy megrendelés, majd egy szerződés a felülvizsgálat(ok) elvégzésére. Kezdődhet az adatgyűjtés! Be kell kérjük a tervező(k) terveit, számításait. Jaa, és most csak egy felülvizsgálatot vigyünk végig... (Mer ugye kell egy villám, kell egy EBF és kell egy érintésvéd. szabványossági, mindezek a PV szabályzókhoz igazítva... :) )
Ez mind ezen témakör "Napelemes rendszerek felülvizsgála"-hoz tartozik.  8)
No melyik felülvizsgálat legyen amit kivesézünk...? ::)

Fecó

EBF majd csak időszakos felülvizsgálat alkalmával bukkan fel. Indulásnak egy MSZ HD 60364-6-2017 szerinti üzembe helyezés előtti első felülvizsgálat is elég lesz. Ehhez érintésvédelmi felülvizsgáló képesítés, műszer, és természetesen megfelelő ismeretanyag kell. De ahogy írtad is, minden de minden információ a napelemekről, és a tervezésről. A villámvédelem a másik, de itt is 2 eset van. Vagy már most is van villámvédelem, amit átalakítani-bővíteni kellene, vagy nincs is semmi. Ha semmi sincs, akkor az OTSZ alapján belefér a kritériumokba hogy nem is kell, vagy mindenképp kockázatelemzéssel kell kezdeni...

ngabor

Akinek lenne kedve Érdre jönni az dobjon egy levelet. Tetőfelújítás lesz, és a panelek visszarakása után szivesen végeztetnék egy független felülvizsgálatot. A célom, hogy sok év múlva is azt mondhassák, hogy tisztességes iparos munka.

Sacc-placc

 ::) Fecó! "EBF majd csak időszakos felülvizsgálat alkalmával bukkan fel."  :-[  Szerintem nem! Telepítés után, üzembe helyezés előtt(az időszakos vizsgálattól függetlenül)  a TvMI 12.2:2017.07.03 alapján a létesítési előírások betartását Minősítő Iratba kell foglalni, aminek a megnevezése: Erősáramú berendezések felülvizsgálata, és a fent említett hatályos irányelv 106. oldalától kezdődő minta tartalmi követelményeinek kell megfelelni. A vizsgálat 4. pontja "Az OTSZ létesítési előírásainak ellenőrzése (Szakhatósági eljárásokhoz!) Mer' ugyi van olyan helyiség, aminek a villamos hálózatát a kivitelezés során átalakították.  :-[ Az igaz hogy csak azt kell vizsgálni amihez hozzányúltak! de hozzáteszem, CSAK ha van érvényes EBF a többi részre és azt be is mutatták...  ;) ( természetesen a MSZ HD 60364-5 illetve -6:2017 alapján Pl: MSZ HD 60364-5-51 513 fejezete alapján "a szerkezetek könnyen azonosíthatóak és karbantartáshoz jól hozzáférhetőek... ) lásd Alsónaposfalva  :P

Fecó

Ezt írja a TvMI:

"8.2. Erősáramú berendezések tűzvédelmi felülvizsgálatának rendje
8.2.1. A különböző létesítmények és építmények kisfeszültségű erősáramú villamos berendezéseinek szabványos állapotát (tűzvédelmi szempontból is) jogszabályban előírt rendszeres időszakonként vizsgálja felül a jogosult személy."

A jogszabályi hivatkozás főként a jelenleg hatályos OTSZ:

"130. A kisfeszültségű erősáramú villamos berendezések időszakos tűzvédelmi felülvizsgálata"

Csak "időszakos" jelzőt használ, semmi nem utal rá hogy üzembe helyezés előtt kellene.

Jelzi még:

"(2) Az alcím előírásai nem vonatkoznak
a) az új berendezések üzembe helyezése előtt vagy üzembe helyezése során szükséges vizsgálatra,
b) az áramszolgáltatói elosztóhálózatokra, a vasutak munkavezetékeire, a járművek villamos berendezéseire és a bányák mély szinti, föld alatti erősáramú berendezéseire, továbbá az olyan hordozható berendezésekre, amelyekben az áramforrás a berendezés részét képezi."

Viszont közli ezt:

"277. § (1) A villamos berendezés használatbavételét követően a berendezés üzemeltetője, ha jogszabály másként nem rendelkezik,
a) 300 kilogrammnál vagy 300 liternél nagyobb mennyiségű robbanásveszélyes osztályba tartozó anyag gyártására, feldolgozására, tárolására, felhasználására szolgáló helyiség vagy szabadtér esetén legalább 3 évenként,
b) egyéb esetben legalább 6 évenként
a villamos berendezés tűzvédelmi felülvizsgálatát elvégezteti, és a tapasztalt hiányosságokat a minősítő iratban a felülvizsgáló által meghatározott határnapig megszüntetteti, melynek tényét hitelt érdemlő módon igazolja."

Tehát pontosan meghatározza az "időszakosságot", de szó sincs benne hogy üzembe helyezés előtt kellene.

A TvMI által közölt minta is "időszakos felülvizsgálat" megnevezést visel a szövegben.

Nézzük a 191/2009 (IX.15.) Kormányrendeletet:

"
(3)Az építési munkaterület átadás-átvétele során a fővállalkozó kivitelező - az (1) bekezdésben foglaltakon túlmenően - az építtetőnek átadja:
...
...
...
ce) a villamos berendezés első felülvizsgálatának eredményéről készített minősítő iratot"

Itt is Üzembe helyezés előtti felülvizsgálatról van szó, és nem EBF-ről.

Ezt a kérdést mi annak idején egy Rátai Attila által tartott oktatáson tisztáztuk le. Az első felülvizsgálatnak is van "minősítő irat" része, gyakorlatilag ez egy egybegyúrt ÉVÉ és EBF jegyzőkönyv.


nyaki

Hát, nem is tudom, hogy kinek van igaza. ::)
Nemrégen adtunk át egy gyárban, két különálló épületet, melynek átadásán jelen volt a KV. egy magasabb rangú képviselője is és biz az EBF és a villámvédelmi iratot erőltette elsősorban.
Az ÉV-re azért nem volt kíváncsi, mert azt az EBF jegyzőkönyv részének kellett tekinteni, mint megelőző műszeres vizsgálati dokumentáció, amire ugye az EBF hivatkozik.
Innen nézve a dolgot olybá tűnik a dolog, hogy első üzembe helyezéskor az egyik legfontosabb irat, az EBF doksi.