Lekapcsolva: 192 Volt

Indította Askia, 2020. március 22., 16:34:36 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Askia

Üdvözletem!

Nemrég egy E14-es foglalatú izzó elsötétült, de kiderült nem az izzó, hanem az foglalat érintkezője vesztett a rugalmasságából. Szakmai érdeklődésből rámértem a lábakra, és lekapcsolt villanykapcsolónál 192V-ot mértem, felkapcsolva 238V.
Hogy? A kapcsoló? Éjszakai fényes darabról van szó.

Örömmel venném a szakirányú hozzászólásokat!

Askia

Közben a dolog tovább foglalkoztatott, és pontosításra is vetemednék.
A 192V a falból kijövő N és L közt volt. Szép, hagyományos, lakótelepi 2eres alu fal kábel. Tegnap ugyanis leszereltem a lámpát is, átnéztem mindenkit, mert melegedést is láttam, és akkor méregettem.
Ma rámértem a lámpafoglalat lábára és "csak" 36V"-ot mértem N és L közt lekapcsolt állapotban. Tegnap káprázott a szemem, vagy mitől láttam 192V-ot, most nem fog kiderülni, mert nem szedem le a lámpát most...
De, ha már belekezdtem ebbe a témába, máshol is futottam bele ilyen érdekességekbe. Egy másik lakásban 100V körül mértem N és L közt lekapcsolt kapcsoló után. Aztán miután rászerereltem egy 230V/12V-os trafót, a lekapcsolt állapotban 0V lett a kijövő feszültség. (Arányosan azért egy 5V-nak kellett volna megjelennie..) Honnan eredhetnek ezek a tekintélyes potenciálkülönbségek?

Szóval, szívesen veszek minden szakértői választ ezekre a jelenségekre.

Atis57

Szia!

A kulcs szó--mivel mérted? --gondolom Voltmérővel ,aminek 5-10 MOhm a belső ellenállása.
Szintúgy mint egy fázisceruza esetén.

Ezen eszközök" tréfáit"meg kell ismerni.--Már tanulókorban.

Nem volt véletlen, hogy régen "próbalámpát" használtunk.
Azaz terhelt feszültség mérés esete volt!

Amiket leirtál , teljesen természetesnek taartom. ---A változást a terhelés okozza -van /nincs.
Nem tudom , mennyire kell belemélyedni, mert a google a barátod?

Egy 3 eres MTK kábel  1 erét , majd 2 erét bekötve -230V ra--  ki lehet próbálni/begyakorolni.
A mit-mivel  esetét , s akkor nem fogsz bedőlni a "látszólag "  adatoknak.

Askia

Köszi a választ! Azt hiszem, megvilágosodtam.

Igen, multiméterrel mértem.
Tehát ha ugyanezt egy próbalámpa beiktatásával mérem, aminek az ellenállása mondjuk 1kOhm, (a multiméterem legyen 10MOhm), akkor az jönne ki, hogy a multiméterrel mért 192V az terhelt körülmények közt 0,0192V. Tehát, ha kis kezemmel molyolnék a vezetékkel az sem jelentene rám veszélyt, mert az én ellenállásom is jelentős terhelést jelenten az áramkörnek.
Jól értem?
Próbalámpát annak idején hányas izzóval használtatok?

Köszönöm!

Askia

A próbalámpás kérdésre nem kell válaszolni, google a barátom! :)

Sztrogoff

De itt mintha nem arról lenne szó, hogy mellette halad delej... Nem az élvilágító a ludas?

Atis57

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2020. április 03., 18:41:37 DÉLUTÁN
De itt mintha nem arról lenne szó, hogy mellette halad delej... Nem az élvilágító a ludas?

Szia!
visszaolvasva igen......

A kapcsolást át kell alakitani...