3 fázisú lépcsőházi kapcsolás

Indította Nimród, 2017. március 03., 17:49:03 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Nimród

Sziasztok!

Én tavaly szeptemberben kezdtem el a villanyszerelői képzést esti tagozaton. Most már ott tartunk, hogy kapcsolásokat csinálunk, de nekem nem akar működni a 3 fázisú lépcsőházi kapcsolás. A kapcsolási rajz szerint csináltam meg, mégsem működik úgy ahogy kellene, tehát:

Nyomógomb megnyomása után felkapcsolnak a fogyasztók, majd 20 másodperc múlva lekapcsolnak.

Ehelyett ahogy feszültség alá helyezzük (FI, Kismegsz. ON) egyből felkapcsolnak a lámpák és 20 másodperc elteltével sem kapcsolnak le. A tanár sem érti, hogy mi a baja de aki hülye haljon meg alapon nem is érdekli. Ez egyébként egy ingyenes képzés, szóval annyit is ér... Azt mondta, hogy rossz az időrelé, de már harmadjára rakom össze ezt a kapcsolást és még mindig ugyanez.

RANT:
Úgy érzem az iskolánkban sík hülyék tanítanak minket, van olyan tanár amelyik az indexet olvassa, meg történeteket mesél, tanítani nem tanít. Az sem érdekel ha ezt meglátják, mert ha én megbuknék az őket minősíti és óriási botrányt fogok csinálni belőle, azt garantálom. Szóval nem kérdezek tőlük, ha meg kérdezek, akkor nem válaszol értelmesen hanem elküld azzal hogy ezt már elmondta 3 hónapja. Van Facebook csoportunk is az osztállyal, ott is megkérdeztem. Eredmény: 7 ember látta, 0 válasz, 1 ember odajött hülyeséget kérdezgetni hogy mivel csináltam a grafikát, amikor ott van, hogy Paint-el. Aztán amikor leírom, akkor meg: - "Köszi B+".

Az időrelé BE-re és 20s-re van állítva!

Íme a kapcsolási rajz:


Ahogy összeraktam:


Hasonlóan kellene kinéznie (Ezt csak azért fényképeztem, hogy lássátok milyen reléket használunk)

Fecó

Szia!

Én is képzek tanulókat, ilyen tétel eddig még nem volt. A "sima" lépcsőházi automata már igen, de ez a 3~ dolog nekem új. Az időrelének vannak kiválasztható programjai? Mi a pontos típusa?

Simon Endre

Valóban a tipus vagy a műszaki leírás segítene, de lehet hogy csak az indító bemenetet nem a fázisral hanem a nullára kell zárni az indításhoz. A hosszú üzem a szokásos baja minden lépcsőházi automatánál a táp rákapcsolásakor, nem irtad meddíg tart esetleg le sem kapcsol? Van a olyan tipus is amely érzékeli a lámpát ha ez esetleg ilyen a vezérlés jóval kissebb áramátol "hűlye" lehet a kapcsoló. A kimenetet  terheld mágnestekercs helyett lámpával akkor lehet hogy jól működik.

Nimród

Vannak választható programjai, FINDER 80.01.0.240.0000 . Le sem kapcsol/majd megpróbálom (de majd csak jövőhéten tudom). Közben nekem mondták még azt is, hogy a 3 fázisú kismegszakító L1-ből kell menni az időrelé A1-be és az egypólusú kismegszakító nem kell.

Itt egy link az időreléhez, amit használunk:
80.01.0.240.0000 FINDER - Időrelé | TME Hungary Kft. - Elektronikai alkatrészek

980POWER

A Finder relék nagyon jók, csak én ritkán találkozom velük és nehezen értelmezem melyik kapcsolás típus mit is jelent, ezért ki kell tapasztanom, főleg ha papír sincs, bár az oldalán van rajz.
A gépi rajzod helyesnek tűnik szerintem.
Egyszerűsítsd le a dolgot úgy, hogy csak az ÁVK, az egyfázisú kismegszakító, a Finder relé és egy lámpa  maradjon, nyomó gomb se kell, így le lehet ellenőrizni, hogy melyik állásba kell kapcsolni a relét, (de gondolom nem csak ez az egy relé van a teremben, meg kellene nézni a többin a többieknek megy-e a dolog és milyen állásba van állítva).
1. Az ÁVK nullája és a Finder 18 asa közé bekötöd a lámpát, ezzel kész is a vezérelt ág.
2. Az ÁVK valamelyik fázisát az egy fázisú kismegszakítóval hozod össze.
3. A kismegszakító másik pólusát a Finder A1 és 15-tel kötöd össze.
4. A Finder A2 kap egy nullát az ÁVK-ból
A kötések elvileg kész, jön a teszt!!! (időt állíthatod rövidebbre is Pl: 1 perc)
5.  ÁVK fel, kismegszakító fel, ha nem történik semmi akkor jó.
6. Az A1 és B1 rövidre zárni egy pillanatra (mintha a gombot nyomnád) majd el venni a vezetéket. Az összezárás pillanatában kell világítani a lámpának.
7. A beállított idő leteltével elalszik. (várni nem kapcsol -e vissza magától és újból elalszik)
8. "Pesszenteni" a sikerre

Ha nem jött össze akkor próbálkozni másik betűjelnél, de átkapcsolás előt lekapcsolni a kismegszakítót, mert állítólag valamelyiket nem szabad átkapcsolni bekapcsolt állapotában,  csak pozitívan, ha magad jössz rá maradandó lesz a tudás.
Én olyan helyen alkalmaztam, hogy az alkonykapcsoló indítja sötétedéskor és csak 4 órát világítson utána. Emlékeim szerint BE vagy DE betűnél volt jó.

Üzenet összefûzve: 2017. március 03., 23:42:31 DÉLUTÁN

Ennél DI a jó betű ahogy nézegettem a képet róla.

Fecó

A "DI" mód esetében nem igényli a B1 bemenetet, ahogy megkapja az A1-A2 a tápot, a beállított ideig zár a 15-18 érintkező. A B1 vezérlőbemenet használata esetén jó a "BE" mód. A kapcsolási vázlat jó. Javaslok próbának egy másik időrelét. Az A1 bemenetre ugye ugyanaz a fázis érkezik mint B1-re?

Simon Endre

Minek költ egy tanitézet 14-15 ezer forintot erre az univerzális idözítőre amikor egy kifejezetten erre szolgáló szélesebb körben használt változattal is oktathat 3-5 ezerért ? További észrevételem, hogy a lépcsőházvilágítások kényszerműködtetése ma már készülékszinten megoldott, illetve az alkalmazásukban propagált, ebből a kapcsolási rajzból meg valahogy kimaradt.

980POWER

Idézetet írta: Fecó Dátum 2017. március 04., 09:54:44 DÉLELŐTT
A "DI" mód esetében nem igényli a B1 bemenetet, ahogy megkapja az A1-A2 a tápot, a beállított ideig zár a 15-18 érintkező. A B1 vezérlőbemenet használata esetén jó a "BE" mód. A kapcsolási vázlat jó. Javaslok próbának egy másik időrelét. Az A1 bemenetre ugye ugyanaz a fázis érkezik mint B1-re?

Való igaz, mind a két verzióban építettem ki, hisz az alkonykapcsoló később kapcsolt ki, mint a működési idő szükséglet volt. Legutóbbi verzióban egy direkt kulcsos kapcsolót is építettem be, mert ha az alkony kapcsolót letakartam egy pillanatra (míg bekapcsolt) a beállított teljes ideig világítottak volna a lámpák feleslegesen pl.: javításkor, izzócserekor.
DI módban, csak az A1-A2 bekötve, templom megvilágítására használt reflektorok OCSD dobozába építve a közvil indítja, a beállított idő leteltével pedig kikapcsol.
BE módban pedig egy egész hálózatot, kandéllábéneket kapcsol, alkony kapcsoló indítja a B1-re köve.

IdézMinek költ egy tanitézet 14-15 ezer forintot erre az univerzális idözítőre

Nem zárom ki, hogy másra nem használják, mondjuk majd az ipari alkalmazásoknál csillag/delta kapcsolásnál. (De gondolom ezen a 2 lehetőségen kívül mást nem is akarnak megtanítani)

t5953

Idézetet írta: Fecó Dátum 2017. március 04., 09:54:44 DÉLELŐTT
A "DI" mód esetében nem igényli a B1 bemenetet, ahogy megkapja az A1-A2 a tápot, a beállított ideig zár a 15-18 érintkező. A B1 vezérlőbemenet használata esetén jó a "BE" mód. A kapcsolási vázlat jó. Javaslok próbának egy másik időrelét. Az A1 bemenetre ugye ugyanaz a fázis érkezik mint B1-re?
Hali!
A D1 üzemmódnak csak annyi a gondja,hogy ha a beállított idő előtt megszűnik a táp,a program is leáll.
Ez tuti mert most próbáltam.
Hali.

Fecó

Világos, de a nyomógombos indításhoz elengedhetetlen a B1 bemenet használata. A rajz jó, az időrelével lehet a probléma...