Laptop tápegységek

Indította balog19720701, 2017. február 26., 15:33:15 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

balog19720701

Sziasztok kolégák! Szeretném megkérdezni hogy idoszakos év felülvizsgálat alkalmaval a SELV PELV vizsgálatnál transzformátor nal szig. ell. mérést üresjárat mérést végzünk es természetesen jegyzőkönyv csatolva de elektronikus mobil tápegység nél pl laptop töltő akár kettős szigetelés.akár I é.v. oszt szintén ugyanez vagy szemrevetelezes elegendő?Valamint szükséges pl 60db lámpatestet egyenként felsorolni a jegyzőkönyv ben, miért nem lehet kiírni hogy pl csarnok világító lámpatest 60db és a kritikus hely értéket feltüntetetem.valaszokat köszönöm!

tothgyula

Üdvözletem!
Megkerestem a "Villanyszerelők Lapjá"-nak2014.jun-i számát, melyben Rátai Attila kibontotta ezt a témát.
Vonatkozó szabvány a MSzHD60364-7-704:2007.
A 60db. lámpát -mivel feltehetőleg fémesen érintkezik a tartószerkezetekkel, nem látom értelmét külön mérni. Viszont én felmegyek-szúrópróbaszerűen- ellenőrízni a kötéseket, meg is bontom.A felelősség persze a tied.
Üdv:TóthGyula felülvizsgáló.

balog19720701


Fecó

A 60 db lámpatest "leegyszerűsítése" bizony nem minden esetben megoldható. Szerintem mindannyian tudjuk, a felülvizsgálat általános szabályaira és a dokumentumra vonatkozó szabvány az MSZ 4851-1:1988 leírja mikor lehet "egyszerűsített" a jegyzőkönyvünk. Több feltételnek kell teljesülni egyszerre. Pl.:számozott oldalak, nem kitéphetően (perforáltan) előkészített füzetben, golyóstollal írva, helységenként és naponként egyedileg dátumozva, üres oldal nem lehet köztük, satírozás nem lehet, a javítás után az eredeti bejegyzés is olvasható kell legyen, naponta aláírni, minden javítást egyedileg aláírni...
Abban az esetben ha nincs ilyen füzeted, vagy inkább védeni akarod magad egy későbbi probléma esetén, inkább tételes jegyzőkönyvet kell készíteni, mondjuk a mérőpontok is jobban "megszámolhatóak" a végén benne. Sajnos néha vaskos anyag lesz :(
Az előbb említett szabvány az Építési és bontási területekre vonatkozik.

balog19720701


Fecó

Még egy igen érdekes gondolat vetődött fel bennem, lehet nem is ide tartozik teljesen, de pont a laptop tápegységének felülvizsgálata kapcsán merengtem el. Mi írja elő nekem, hogy felülvizsgálat alkalmával, valaki asztalán lévő (még akár céges tulajdonú) laptopot "molesztáljam" műszereket dugdosva bele. A laptop része az épület felülvizsgálata kapcsán az épület villamos hálózatának? Minden apró-cseprő vackot le kell mérni? Esetleg a laptop kéziszerszám inkább, és esetleg akkor évente kell? Van nekünk egy szép új 10/2016. (IV. 5.) NGM rendelet, majd az megmondja, gondoltam, és beleolvastam ismét:

"19. § (1) A kisfeszültségű erősáramú villamos berendezés (a továbbiakban: villamos berendezés) közvetett érintés elleni védelmének, valamint az érintésvédelmi berendezés megfelelőségének ellenőrző felülvizsgálatairól szerelői ellenőrzés, illetve szabványossági felülvizsgálat keretében kell gondoskodni."

Na, jó helyen járunk, itt írja is hogy bizony vizsgálódni kell. De itt az áll hogy villamos berendezés! A laptop az villamos berendezés? Az alábbi "leírást" a VL-ben találtam, Rátai Attila foglalja össze a dolgokat:

"Villamos berendezés (épületé): ,,Összehangolt jellemzőjű villamos szerkezetek meghatározott célra vagy célokra egymással összekötött együttese", (MSZ 2364-200 – Nemzetközi elektrotechnikai szótár. 2014. október 1-én visszavonták ugyan, de a villamos berendezés villamos berendezés maradt.) A villamos berendezés részei villamos szempontból már egybefüggő egészet alkotnak, és tápforrással rendelkeznek."

Szóval nem tudom, de nem illik ide a laptop. "Egymással összekötött" nekem ez olyan fix kapcsolatra utal, nem dugós csatlakozóra. Akkor mi lehet még?

"Villamos szerkezet – szintén az MSZ 2364-200 szerint: ,,Mindenféle olyan szerkezet, amelyet a villamos energia fejlesztésére, átalakítására, szállítására, elosztására vagy felhasználására alkalmaznak, mint például forgógépek, transzformátorok, kapcsoló és vezérlőkészülékek, mérőkészülékek, védelmi eszközök, vezetékrendszerek szerkezetei, fogyasztókészülékek". Több szerkezetből állhat egy szerkezet is, például egy villamos elosztó-berendezés vagy fogyasztókészülék (TV, lámpa stb.) Egy társasház esetében például a villamos berendezés a főelosztó betápjától a főelosztón, leágazásokon keresztül a közösségi, szinti és lakáselosztókon át egészen a végáramkörökig tart."

Inkább ide stimmel, van itt már TV, lámpa, úgyhogy ide jó lesz, de az NGM rendelet a villamos berendezés felülvizsgálatát kéri. Ami ugye egy épület fixen bekötött berendezéseire ráillik, de valahogy a laptop már nem fér ide. De lehet hogy ez az eszköz inkább kéziszerszám? Mi a kéziszerszám:

"A használat közben kézbe tartott, illetve hálózatra kapcsolt állapotban könnyen áthelyezhető villamos készülékek, kéziszerszámnak minősülnek."

Akkor lehet hogy az, kézben is tarthatom, ha akarom, és áthelyezhetem, biztosan az. És akkor mit kell csinálni vele? Az NGM rendelet megmondja:

"(6) Az időszakos ellenőrző felülvizsgálatot szerelői ellenőrzéssel legalább a következő gyakorisággal kell elvégezni:
a) kéziszerszámokon és hordozható biztonsági transzformátorokon évente;"

Aha, szóval ezt évente kell szerelői ellenőrzéssel. De az mit takar? Erre is van definíció:

"j) szerelői ellenőrzés: villamos gépen, berendezésen az érintésvédelem alapvető hibáinak kimutatása céljából, erősáramú villamos szakember által végrehajtott, műszeres mérést nem igénylő ellenőrzés;"

Nos Urak, itt meg egyértelműen kiderül, műszeres mérést nem igényel a dolog. Mit dugdossak akkor, milyen mérőfeszültséggel, milyen Voltot mérjek?

Lehet hogy ez csak lovaglás a szavakon, de talán ha egyértelműen fekete-fehér lenne minden, nem nekünk kellene "kivakarni" a dolgokat. Vagy csak Én komplikálom túl ezt az egészet, és tényleg minden vackot méregessek le amiből drót lóg ki?


balog19720701

Szia Fecó!Igen ertem hogy mit mondasz,orulnek neki ha csak valoban a berendezest kellene ellenorizni a keszulekeket nem,nem tudok hivatkozo rendeletet vagy szabvanyt de szerintem a meresek során haladva mindent mérni vagy ellenorizni kell ami a vill. berendezeshez (hállozathoz)csatlakozik mert ugyanolyan veszélyt hordoz magában ha hibás egy pl hutogep is mint egy hibás dugalj,de igen ezt nem tudom biztosan azért ellenorzok inkabb  mindent ami a hállózathoz tartozik.Az elektr.tápegysegeket is legalabb szemrevetelezessel is ellenorzom és ezt be is irom a jegyz.konyvbe.

lesifotós

Idézetet írta: balog19720701 Dátum 2017. február 28., 10:56:36 DÉLELŐTT
Szia Fecó!Igen ertem hogy mit mondasz,orulnek neki ha csak valoban a berendezest kellene ellenorizni a keszulekeket nem,nem tudok hivatkozo rendeletet vagy szabvanyt de szerintem a meresek során haladva mindent mérni vagy ellenorizni kell ami a vill. berendezeshez (hállozathoz)csatlakozik mert ugyanolyan veszélyt hordoz magában ha hibás egy pl hutogep is mint egy hibás dugalj,de igen ezt nem tudom biztosan azért ellenorzok inkabb  mindent ami a hállózathoz tartozik.Az elektr.tápegysegeket is legalabb szemrevetelezessel is ellenorzom és ezt be is irom a jegyz.konyvbe.

Szia!

Éredekes lenne a végeredmény egy orvosi rendelőben,ahol ekg,defi,sterilizátor,ne agyj Isten,RTG is van,amiket a fentiek alapján szintén be kellene vizsgálnod...

Sztrogoff

A "szerelői ellenőrzés" fogalom tartalmáért, mivel a rendeletben sincs szó róla, vissza kell nyúlni a már kötelezőségét elvesztett, de meg nem tiltott MSZ 172-höz, abban pedig benne van a csatlakoztatható készülék védővezetőjének folytonossági ellenőrzése.
Szerintem az átlagnál nem agyafúrtabb felülvizsgáló ezt végzi műszere segítségével, mert azzal a legegyszerűbb, valamint az esetleg felhívja a figyelmet kötéshibára, stb (na jó, ez inkább akkor volt, mikor a műszer valódi ampereket kergetett).
Már a 172-ben is az volt a szerelői ellenőrzés definíciójánál, hogy méréseket nem igényel, de az elemlámpás, neadjisten a feszkémlelő beépített funkciójával gombnyomásra történő ellenőrzést ezek szerint a szabványt megfogalmazók még nem tartották különleges tevékenységnek. Ezzel mondjuk én egyetértek, de az mellékes.

balog19720701

Helló Lesifotós! Szerintem semmi érdekes nem lenne benne,mértem már orvosi rendelőt,I-es é.v.osztalyu készüléket vedovez.folytonossag,II é.v. oszt szemrevetelezes,ha nagy felületű fém része is van szig.ell.all.meres,torpefesz trafó üresjárat meres plusz szig.ell.all.csak azt nem tudom elektronikus tápegység nél ami mobil pl laptop táp kell e ugyan az mint a trafonal vagy elég a szemrevetelezes?