Lekapcsolt állapotban is világító izzók

Indította paragulis, 2016. április 01., 11:18:05 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

paragulis

Kedves Szakértők!

Vettem egy használt lakás és a következő problémával szembesültem. Egy villanykapcsolóval 4 db gipszkarton mennyezetbe épített spotlámpát tudok kapcsolni. LED izzókra szerettem volna kicserélni a hagyományos spot izzókat. 3 db-ot ki is cseréltem, de amikor kivettem az utolsó hagyományos izzót akkor az korábban kicserélt 3 LED izzó azonnal elkezdett világítani, annak ellenére, hogy a fényerőszabályzós kapcsoló teljesen le van véve nullára. Ha beteszem a 4-ik LED izzót, akkor mind a 4 izzó egyfolytában világít, akkor is, ha nullás állásban van a fényerőszabályzó. Ha legalább az egyik izzó helyére visszateszek egy hagyományos izzót akkor jól működik a rendszer, nullás állásban nem világít egyik izzó sem.
Tudna valaki segíteni, hogy mi lehet a probléma?

Szirty

Az, hogy működési elvéből adódóan a LED fényforrások nem dimmelhetők hagyományos izzóhoz  való dimmerrel.
Ráadásul a LED dimmeléséhez olyan fajta LED fényforrás kell, ami erre alkalmas.

paragulis

Kedves Szirty,
Köszönöm a választ. Természetesn dimmelhető LED izzókat tettem be. Amikor három LED van és 1 hagyományos akkor tökéletesen használható a dimmelő funkció, a probléma akkor van amikor mind a négy izzó LED, vagy akár mind a három LED és 1 hiányzik.

nyaki

Üdv!
Szirty jól írta.
A hagyományos halogénekhez tervezett elektronikus előtétnek szüksége van minimális áramterhelésre, hogy a szabályozáshoz szükséges feszültséget elő tudja állítani, ellenkező esetben a kimeneten mindig meg fog jelenni egy szabályozatlan nagyságú fesz, ami előtéttől függően a LED-ek végleges kimúlását is eredményezheti.
A halogén előtétet kénytelen vagy kimondottan LED-hez tervezett driverre cserélni, ráadásul arra is figyelned kell, hogy a fázishasításos szabályozót támogassa. A kereskedelem fel van készülve mindenre, csak pénz kérdése az egész. ;)
Egyébként nincs olyan, hogy egyik LED dimmelhető, a másik meg nem. Minden LED dimmelhető, csak a rá jellemző tartományon belül kell maradni, ami meg a drivertől függ. Minden LED típusnak van hozzá megfelelő driver.
Ha neked úgy adták el a LED-et, hogy ez kimondottan dimmelhető, csupán "parasztvakítás" volt.
Sokan beleesnek ebbe a csapdába, mert az eladó vagy nem ért hozzá vagy egyszerűen nem érdekli, mert ha már eladta, úgyis vesznek hozzá egyéb kiegészítőket, ráadásul ha drivert kell cserélni, az azzal járó munkát is ki kell fizetni.

Szirty

Üdv nyaki!

Idézetet írta: nyaki Dátum 2016. április 01., 15:48:14 DÉLUTÁN
Egyébként nincs olyan, hogy egyik LED dimmelhető, a másik meg nem. Minden LED dimmelhető, csak a rá jellemző tartományon belül kell maradni, ami meg a drivertől függ. Minden LED típusnak van hozzá megfelelő driver.
Ha neked úgy adták el a LED-et, hogy ez kimondottan dimmelhető, csupán "parasztvakítás" volt.

Ezen a válaszon igen meglepődtem.
De ha nem volt egyértelmű esetleg a szövegkörnyezet miatt én nem kimondottan  LED diódáról, hanem a komplett 230V AC LED-es fényforrásról beszéltem, ami maga a lámpa LED-ekkel, előtéttel, burkolattal, foglalattal, tokkal vonóval együtt.

Az a határozott véleményem, hogy az a LED fényforrás amit nem dimmelhetőként említettem pl. olyan áramgenerátoros előtét elektronikát tartalmaz, ami nincs arra felkészítve hogy a LED diódákat a névlegestől eltérő árammal táplálja meg.
Na azt te nem fogod dimmelni sehogy, legfeljebb ha törölközővel takarod le.

A másik amelyik ebbe a kategóriába tartozik, az a kiciócó, amiben az előtét egy RC tag. Azt meg szépen tönkreteszi a fázisszögvezérléses triac-os dimmer a kilométeres feszültség tüskéivel.

Persze önmagában a LED dióda vagy egy egyszerű ellenállásos áramkorlátozással méretezett 12V-os LED szalag fényereje változtatható.

faxelektro

Jó estét
            Felszereltem egy autószerelő műhely bejárata fölé egy 30 wattos LED mozgásérzékelős reflektort direkt bekötve kapcsoló nélkül és mikor nem érzékel mozgást és lekapcsol akkor villog mi lehet az oka mivel itt nincs kapcsoló,próbáltam a fázis - null cserét de akkor is villog.

sámli

Amennyiben ez egy mozgásérzékelővel egybe épített reflektor, próbálj meg ideiglenesen berakni a fázis vezetékbe egy kapcsolót, (vagy szakítsd meg a fázis vezetéket) ha a kapcsoló kikapcsolt állapotában nem villog, problémás a reflektor mozgásérzékelője. Amennyiben külső mozgásérzékelőről üzemelteted, más típusú mozgásérzékelőt tegyél fel. Egyes mozgásérzékelők nem kezelik helyesen a ledes fényforrásokat (hasonló gondom volt led panelekkel, más típusú mozgásérzékelőket használva a gond megoldódott).

faxelektro

Ez egy régebbi halogén reflektor mozgásérzékelője be építve egy sima 30w-os Led Reflektorba. Okoz valamit a villogás mert nem zavar senkit ?

nyaki

Üdv!
A mozgásérzékelődben található relé be-ki kontaktusa közé be van építve egy szikraoltó RC tag. Ennek a néhány nF-os kondenzátora állandóan tölti a driver pufferét és ha eléri a driver kapcsolási küszöbét, akkor LED felvillan, de mivel a soros RC tag nem tudja a LED+driver világítási teljesítményét fenntartani, a driver pufferének kisülése után a folyamat elölről kezdődik.
Javasolt a mozgásérzékelő szétszedése és a relé kontaktokról leforrasztani az RC tagot vagy másik mozgásérzékelőt kell választani, ami sajnos lutri lesz.

sámli

Annyival egészíteném ki nyaki válaszát, hogy kapható ledhez ajánlott mozgásérzékelő.