Elektromos főzőlap bekötés

Indította horgaben, 2015. augusztus 19., 22:40:55 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

macsey

Egyszerre kettő főzölapon ès sütni nem biztos hogy fog , utána meg a villanyász lessz a kokler "mert lecsapkodja a biztositékot"

Gyurmaúr(fi-relé)

Így igaz, macsey; miért jó az nekünk (speckó nékem nem), ha a kedves ügyfél permanensen szidja a drága jó édes Anyucinkat és teszi mindezt teljes joggal...
Általában az ügyfelek tök butuskák a villanyászat tekintetében, bár szeretett Hazánkban a focin, a gyereknevelésen és az autókon kívül még a villanyászathoz "ért" a legtöbb ember, viszont a valóság ezzel szemben az, hogy számosan nettó ugatják a témát, ergo igenis nekünk egyfajta tanácsadónak kell lenni pl. kerámialapos tűzhely tekintetében is, azaz egyrészt a legjobb ár/érték arányú terméket kell ajánlani, másrészt értelmesen, szájba rágva el tudni mondani, hogy ahhoz, hogy a készülék hosszú távon jól és főként hasznavehetően működhessen, nos ahhoz kell az a szájba reccsentett 3 fázis. Ez kb. olyan, mint amikor az egyik spanomnak csináltuk a kb. 40 méter mélyen lévő csőbúvár szivattyúját és én jó előre megmondtam neki -s ebben még meg is állapodtunk-, hogy 3 fázisú Pedrollot vegyen, mert abban nincs kondi, tehát 1 igen érzékeny jószággal kevesebb van benne, nos ennek ellenére- vagy tán épp ezért?!- 1 fázisút vett, mely azontúl, hogy drágább is volt, mi ment benne 2 év után tönkre? Igen, kedves TV néző gyerekek; a kondi! Mely okán lehetett kirángatni a mélyből, lekötögetni az 1"-es KPE csövet, kikötni a beton aknában lévő OBO dobozban található kötését, majd miután a szerelő szétkapta és kicserélte benne a kondit (zusammen olyan 10 rugós mutatvány volt), lehetett vele szambázni, hogy nagyjából ugyanabba a magasságba kerüljön, mint ahol volt, mert különben felránthatja a kút aljából az ott megülepedett cucckát, oszt fostos lesz a szép tiszta víz, mely még ivóvíz is volt. Tehát megérte az  fázisú szivattyú?? Ugye, hogy NEEEEM!!!  :'(     

Tret

Kedves Gyurma úr!
Igazad van!Senkinek nem jó ha elküldenek valahova.Viszont a történet ott kezdődik,hogy a kedves páciens azt írja,hogy az elmü (azmegmán valaki) azt állítja 1 fázis megy a házig.Ebből arra következtetek,hogy nem lesz belőle 3.Namost tanult (remélhetőleg) kollégánk azt a tanácsot adta a kedves hölgynek,hogy olyan készüléket válasszon,ami egy fázisról is el fog mendegélni.Namost az már egy más kérdés hogy milyen módon,de erről gondolom kapott némi felvilágosítást szakmailag.Azt viszont nem tudja hogy is kellene elkezdenie a vásárlást,mert senki nem árulja el milyen az az egy fázisról is menő tűzhely.Természetesen a 3 fázis kérdését semmi képpen nem vitatnám.

Simon Endre

Volt a közelmúlban olyan űgyfelem akinek a gázzal való rossz viszonya miatt már több éven keresztül egy lecserél, (uraságoktól  levetett ) villanytűzhelye volt. Lám minő előzetes gondosság a háromfázisú tűzhely alapból a lakás felszerelsége lett volna, de nem lett beépítve a nyilván olcsóbb és szintén alpapból meglévő gáz ellátottság miatt. A félelem kitörése idején a csere barbár módon lett lebonyolítva és a villanytűzhely (7,25 kW) e gy f á z i s r ó l üzemelt kb. 3 évíg. A háztartási alkalmazott, (cseléd) meglepő rutinnal kezelte a helyzetet és tudta melyik művelet mit enged meg. A tulajdonos hölgy több alkalommal kihívott villanyszerelőt a szerinte "meghibásodott" villanytűzhely miatt, de a szerelők nem árulták el a titkot és  egy kis lehúzásra számítva  javasolták a háromfázisú csatlakozás lakáson belüli "kiépítését".  Sajnos meg is csinálták vezetékcsatornával és 5x2,5-es réz kábellel a karnis mögött és a csempézett konyhafalon, csak a bekötés maradt rám. A tűzhely /eredeti/ tápja 3x10 A volt és a csőbe alapból behúzott vezeték is megfelelt ennek . A jelenlétem akkor vált aktuálissá amikor a "szerelők" a 32 modulos mért főelosztót akarták csillagászati áron lecserélni mert  -nem fért el benne- a villanytűzhely újabb három, nyilván felesleges kismegszakítója. A házinéni ezt már nem vette be.

980POWER

Sok mindenről sikerült információt megosztani, de a hölgy konkrét kérdésére nem sikerült választ kapni, ezen felbuzdulván, tegnap este elkezdtem keresgélni a neten, kimondottan az elektromos tűzhelyek közt és arra sikerült rájönnöm, hogy a készülék gondos kiválasztásánál nagyon sok egyedi igényt kell ismerni ahhoz, hogy egy hozzávetőleges kategóriára leszűkítsük a kört és itt még természetesen a vásárlási költség is tovább szűkítheti a kört.
A család mérete, a főzés/sütés gyakorisága, a főzött étel mennyiség, de még az edények mérete is meghatározó lehet. Én személy szerint a beépíthető kerámia lapos főzőlap párti vagyok érintős kezelőfelülettel mert az annak ellenére, hogy nagyobbat választok, mégis kisebb helyet foglal el a konyhában, a sütő pedig elhelyezhető magasabban is és így sokkal kényelmeseb ki- és betenni az ételt a sütőtérbe. Választék van bőségesen, funkciókat is tudnak sokat, ebben inkább a gyakorlattal rendelkező hölgyek vagy ép urak írhatnának bővebb véleményt, Én csak bekötni tudom és a benne készült étel minőségét megállapítani, mostanában sokan csak kevésbé megsütött süteményeket készítenek, az valahogy nekünk a család férfi tagjai közt nem szokott megjegyzés nélkül maradni és nem jó értelemben. Tehát előbb az igényeinket kell meghatározni és a lehetőségekkel összhangba hozni. Az igazat megvallva javaslatot se tudnék tenni melyik készüléket válassza ki.


A 3 darab C 10 A kismegszakítóról elmegy az egész, de a C 32 A kismegszakítót csak külön elbírálás alapján teszi fel a szolgáltató. (Én 3 db B 16 A biztosítom le.) Nekem az a tapasztalatom, hogy itthon, -igaz gáztűzhely van- de még talán soha nem volt 4 lángból 4 együtt használva a sütő is legfeljebb két másik lánggal, egy nagy és egy kicsivel, gondolom ez elektromos esetében se változna meg.
A hölgy pedig a "villanyóraszekrényéről" tölthetne fel egy képet.

Gyurmaúr(fi-relé)

Endre, azért a 7.25 kW az nem 10, vagy épp 12! Azért egy 10kW feletti teljesítményű kerámialapos tűzhelyt már ne már 1 fázisra kössünk be, ha lehet. Ami engem -mint főzni, sütni, pepecselni imádót -illet, én az AEG Electroluxok mellett teszem le a voksom. Soha nem sikerült oly jól a gerbeaud, mint a havercsákó -anno 2007-ben általam bekötött- AEG-jében, igaz beleadtam anyait-apait, pl. általa termelt mézzel volt elkeverve a dió, mely jól meg volt áztatva rummal és a csoki máz alá tettem még 1 réteget a fullos diós töltelékből, majd eztán sütöttem aranybarnára, oszt öntöttem még forrón nyakon a jóféle csokival. De nekem az épp elég bizonyság az AEG-vel kapcs, hogy az kapott  ott minden "jót" az elmúlt 9 évben és még csak nem is karcos a SCHOTT CERAN lap. Ja ez egyébként a "kiskéményes" -tehát a sütőből a gőzpárát kipufogó kivitel, mely nyilván csak ott használható, ahol van elszívó, mely lehetőleg turbo, hogy legyen ereje felrántani a kerámialap lefogó inoxkeretének egyik sarkában lévő "kéményből" kijövő "füstöt"...
Ja, tűzhelynek én anno B16A-es kismegszakit tettem be, de mostanság, hogy létjogosultságot nyert a B13A-es kismegszaki is, ezért mostanság már inkább ilyennel kötök be 10-12KW közti tűzhelyeket, bőven elviszi az is, de a 10A-es már határeset még C karakterisztikával is, mert a tűzhely esetében nincs nagy indítóáram, viszont a konstans thermikus terhelés hosszú ideig áll fenn.   

simca

A gazdagréti lakótelepen (igen, szomszédok) nincs sehol gáz, tehát kb '86 óta elektromos tűzhelyek dolgoznak és elenyésző azon lakások száma, ahol 3 fázis van. 6mm2-es sodrott réz vezetékek mennek a lakás kiselosztótól a tűzhelyekig. 32A-es kismegszakítók vannak a villanyóráknál, a kiselosztóban pedig 16A-es a tűzhelyhez. A régi "elekthermax" tűzhelyeken volt olyan bekötési lehetőség, hogy  1 fázis, reteszelt, ami megoldotta hogy egyidejűleg nem tud 16A-nál nagyobb áramot felvenni a tűzhely, de egyik sem úgy lett anno bekötve, hanem "telibe". Az új, kerámialaposok is elmennek egy fázisról, bárminemű gond nélkül. Ha mind a négy lapot használják, akkor is csak igen ritkán, rövid ideig állhat fenn egyidejűség, mert a lapok termosztátjai ki-be kapcsolgatják őket.

gfeher123

Tisztelt szakemberek!
3 fázisra fogok áttérni hamarosan. Továbbá van egy 7.35KW-os Elektrolux főzőlapom, mely 3 fázissal (is) táplálható. Jelenleg csak egy fázis van bekötve mindhárom helyre. És jelenleg 25 A "jön be a házba". Nem is működik egyszerre több "mező", "lecsapja a kismegszakítót(?)).

Elképzelésem szerint a 3 fázis így nézne ki: 25+16+16. Ennek az az oka, hogy a belső átalakítás (kapcsolószekrény, stb) kivitelezése később lesz, és szeretném, ha a jelenlegi 25 A továbbra is használható maradna.

Kérdésem, hogy a főzőlapnak vajon megfelel-e ez az asszimmetrikus bekötés.

Köszönöm!

Fecó

Ha a főzőlap gyártója lehetőséget ad erre a leírásban, akkor biztosan. Feltételezem a jelenlegi bekötés szabályos, vezetékkeresztmetszetek megfelelőek...

Sztrogoff

Még az is elképzelhető, hogy itt némi félreértés akadt.
Manapság inkább két fázisúak a főzőlapok. Itt van például ez, Elektrolux és 7,35 kW, és 2 fázisú:
https://www.markabolt.hu/electrolux_beepitheto/electrolux_beepitheto_fozolap/indukcios_keramialapok/electrolux_beepitheto_eiv835_elektromos_fozolap.html
Fázisonként 3,7 kW a maximális teljesítményfelvétele, ami 16 A.