Mozgásérzékelő infra/radar

Indította deve94, 2014. május 01., 11:52:40 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Zsolt718

Tudomásom szerint a radarral kiegészített passzív infra érzékelő a mozgó tárgy méretének beállíthatósága miatt született. (pl kisállat nem vált ki kapcsolást)

petike199600

Sziasztok!
Felépült a saját fa garázsunk. Szeretnék bele világítást szerelni mert este mikor kiszállok az autóból marha sötét van.
Úgy szeretném megcsinálni, hogy amikor belépek a garázsba akkor kapcsoljon fel a villany és mikor kimegyek akkor kapcsoljon le, és úgy kéne megoldani hogy amikor én bementem a garázsba és bejön utánam valaki akkor ne kapcsoljon le a világítás. Mivel lehetne ezt megoldani? Köszönöm szépen a válaszokat!

Villanyreszelő

Üdv!
Belépsz kinyílik az ajtó, ajtóra szerelt végálláskapcsoló bekapcsolja a lámpát
Kimész ajtó behajt,ajtóra szerelt végálláskapcsoló kikapcsol.
Feladat megoldva.

petike199600

Egyenlőre nincs rajta ajtó és lehet nem is lesz. Mert közel van a kapu.

Marton

Mozgásérzékelőnél egyszerűbb és olcsóbb megoldás nem valószínű, hogy létezik.
Annak van "alkonykapcsoló" funkciója, nappal nem kapcsolja fel a világítást. Jól kell elhelyezni  az autó vezető oldalán a garázsban , minimális időt kell beállítani kikapcsolásra. Ez átlagos villanyszerelő tudással megvalósítható. Hátránya, hogy viszonylag nagy területet lát, téves bekapcsolást is csinálhat. 
Talán jobb megoldás lehet egy fénysorompó úgy felszerelve, hogy a kinyíló vezető oldali ajtót is lássa, illetve az ott tartozkodót. Ez egy késleltetve kikapcsoló időrelét indíthatna, vagy egy programozható relét. Ehhez kellene viszont egy alkonykapcsoló, hogy nappal ne kapcsoljon be a világítás. A fotocellával jobban behatárolható lenne a figyelt terület. Ehhez már komolyabb vezérléstechnikai ismeretek is kellenek, meg sokkal költségesebb is.
Vagy olyan autóval kell rendelkezni melynek van un. "hazakisérő fénye". Ez úgy működik, hogy az autó leállítása után a fényszóró a fényváltó kapcsolójával bekapcsolható, majd egy bizonyos idő után kikapcsolódik ami alatt el lehet hagyni a helyiséget.

petike199600

Úgy gondoltam hogy a bejárathoz lehetne felszerelni a fotocellát (először én is erre a megoldásra gondoltam, a mozgásérzékelős megoldás nem tetszik, ha már villanyszerelő vagyok akkor csináljam meg jól.) De egy fotocellával meg lehet oldani hogy mikor bemegy valaki akkor kapcsoljon fel a világítás és amikor utánam bejön valaki akkor ne lekapcsoljon ha maradjon égve a világítás, majd mikor mindenki kiment akkor kapcsoljon csak le a világítás.

Marton

Igen. Valójában erről akartam írni, de ez azért nem egyszerű.
Először is két fotocella pár kell hozzá, mert azzal lehet megállapítani a mozgás létét és irányát, meg a személyek számát. Kell hozzá egy előre ill. hátra számláló. No meg továbbra is egy fényérzékelő, hogy nappal ne kapcsoljon be.
Anno úgy kb. 30 éve volt egy ilyen kapcsolás leközölve a Rádiótechnika újságban, biztosan meg is van az az újságom is,  többek között onnant is ismerem. Az digitális IC-kel volt megoldva (elektroműszerész szakterület). Ha most megcsinálnám, akkor valamilyen programozható relével építeném, pl. Zelio, SRrelay-vel.