Panel lakás villanyszerelésének megújítása

Indította nova, 2014. január 09., 15:34:36 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Simon Endre

De hát akkor miért írt három vezetéről mint az korábban olvasható ?
A 80-as években jelent meg az akkor épülő új lakásokban bizonytalan szakmai irányelvekkel a PEN rendszer. Találkoztam PEN vezetékkel csatlakozó lakáselosztókkal ahol annak keresztmetszete és anyaga nem felelt meg már akkor sem, pl. sodrott 10-es alu (szinte mindenhol) és kettőzött piros vagy szürke színben 6-os alu és az egyfázisú táblához is ott volt a potenciális +két fázisvezeték jellemzően fekete Kábeles csatlakozásnál  meg "ahogy jött". Én táblacseréknél, ÁVK beépítésnél szétszedtem a közösítést vagy ha lehetséges (és kényszerű) volt utánhúztam a mérőtől 6-os réz PE-t és "szeparáltan" szereltem. A PEN legelősször a szolgáltatói csatlakozóvezetékeinél nyert teret bevonva a kereszttartókat és tetőtartót az érintésvédelembe és igy baleseteket és tüzeket előzőtt meg. A "tréfás" csúzlizások sok köpenycsigás szerelést tettek tönkre és a jégverés az üveg köpenycsigákra volt végzetes.

Sztrogoff

Hát ez már csak a történetírók számára érdekes, de 78-tól vált lehetővé a PEN az épületekben, és a minimum keresztmetszet a 10 mm2 volt, akár Al, akár Cu. De ez új hálózatoknál volt érvényes,  meglévő hálózatoknál meg át lehetett úgy térni a nullázásra, hogy a keresztmetszet csak 6 mm2 volt, akár Cu, akár Al. Illetve a felülvizsgálók számára is érdekes lenne, ha véletlenül eljutnának ilyen épületbe.

Az, hogy az áthidaló 3 (5) vezetékes betápnál is bent maradt, az egy szomorú jelensége volt a korszak szakmai színvonalának.

Simon Endre

Csak hogy ez a történelem nem írható át, evvel számolni (és szerelni is kell.)

kergabor

Tisztelt Szakértő Urak!
Szeretnék megérteni egy, bizonyára egyszerűnek tűnő problémát, amit tapasztaltam. Az alaphelyzet a következő. Itthon, a kismegszakítókat tartalmazó dobozban van hét áramkör, két Fi-relével, az egyik Fi-reléhez van kötve  külön-külön a sütő, a mikró, a hűtők, a másik Fi-reléhez pedig a világítási, meg dugaljak áramkörei. A dobozban egy PE-sin van, meg két nulla-sin. Vettem egy légkondit, aminek külön áramkört akartam csináltam, a fázist egy drótdarabbal áthoztam a szomszédos kismegszakítóról, a nullát bekötöttem az egyik nulla-sínre, ott még volt szabad hely, a zöld-sárgát a PE-sinre. Bekapcsoltam a készüléket, de nem működött.  Megmértem a feszültséget a dugaljban, rendben volt, megmértem a kismegszakítónál, rendben, mindkét nulla-sinnél is mértem, rendben, még a PE-sinnél is mértem, ott is 235 Volt. Egy gondolattól vezérelve, áttettem a nulla-vezetőt a másik nulla-sínre, és helyreállt minden, működőképes lett a rendszer.
Mi a magyarázata ennek?

nyaki

Üdv!
Ha egyébként a klíma bekötése előtt minden működött, akkor a klíma vezeték bekötésénél műhiba történhetett.
Szerintem. ;)

kergabor

Egy új áramkört akartam csinálni a klímának.Még a klima nincs felszerelve, csak a dugaljat vittem a leendő helyéhez. A "műhiba" az volt, hogy először nem a megfelelő nullasínre kötöttem a nullavezetőt. Az nem tiszta, hogyan mérhettem az első munkamenetben is 235 Voltot, és a dugaljba csatlakoztatott fogyasztó, jelen esetemben a porszívó, nem működött, miután átkötöttem a másik nulla sínre, el kezdett működni a porszívó. A helyzet az, hogy két légkondit vettem, két külön helyiségünkbe, mindkettőnek külön áramkört csináltam, és mindkétszer hasonló jelenséget tapasztaltam.

nyaki

A műhiba a különálló ÁVK körök nullájának a felcserélése miatt történhetett feltéve, hogy a klíma vezetékét az ÁVK-ról tápláltad. Ez esetben ha helyesen van bekötve az ÁVK, műszerrel ugyan mérni fogsz 230V körüli értéket, de terhelés hatására vagy az egyik vagy a másik ÁVK-nak kutya kötelessége lett volna leoldani, hiszen a szimmetria felborult.

balzsi

Nekem ez akkor is magas. Nyaki leírta a lényeget: "terhelés hatására vagy az egyik vagy a másik ÁVK-nak kutya kötelessége lett volna leoldani". Erről nem történt említés, azt viszont nem értem mért nem működött a másik nulláról - ha nem kapcsolt le az ÁVK -, ugyanis a nullák végül is a egy helyen találkoznak. Én a magam részéről nem bízom a feszültség mérésben, annál inkább a két izzós próbalámpában, mert az nem ver át.
Várom a végeredményt.  ;)

kergabor

Most, hogy szóba került az ÁVK leoldása, valóban, az egyik ÁVK, amelyen a sütő és társai vannak, leoldott, csak én ezt azonnal nem vettem észre, csak később, amikor átkötöttem és visszaraktam a fedélt is, majd akartam melegíteni a vacsit, de nem volt áram a mikrónak, néztem a kismegszakítókat, és a FI-relé le volt kapcsolva. Nem tudtam miért, de nem is jutott eszembe összefüggésbe hozni a szerelgetésemmel.
Így már akkor tiszta, mi okozta a gondot. Köszönöm szépen a magyarázatot.

kergabor

Továbbgondolva az esetet, most már az nem világos, hogy miért nem oldott le mindkét ÁVK? Hiszen az egyik fázison elment az áram, de nem ugyanazon a körön ment vissza, tehát, azt gondolom le kellett volna oldania az ÁVK-nak, mintahogy az, amelyik a másik kör nullavezetőjével volt kapcsolatban, le is oldott, mert jött az áram, de nem ment. Lehet, hogy meghibásodott? Tesztgombra leoldott.