Ventilátor bekötése

Indította vegh319, 2011. július 17., 12:20:18 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

vegh319

Kedves fórumozók!

Egy mellékhelyiségbe utólag beszereltem egy ventilátort. MTK kábellel,
a falon csatornázva.
A villanykapcsolót kicseréltem dupla kapcsolósra, a fázist is onnan vettem.

Mivel NULLA vezetõ a kapcsolóban nem volt és nem akartam
körbecsatornázni az egész helyiséget az elosztódobozig, ezért a
mennyezeti lámpa NULLA vezetõjét használtam (sorkapoccsal a lámpa
mögött elosztva).

Szabályos-e ez a megoldás? Lehet-e ebbõl probléma? (nem vagyok villanyszerelõ)

nova

Ha stabilak a kötések és a leírt módon történt meg a kialakítás nekem jónak tûnik.

Milyen problémára gondolsz a kialakítással kapcsolatban?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

vegh319

Idézetet írta: nova Dátum 2011. július 17., 19:26:37 DÉLUTÁN
Milyen problémára gondolsz a kialakítással kapcsolatban?

A nulla vezetõt nem a fali dobozba kötöttem, hanem egy fali lámpa null pontjához - sorkapoccsal a lámpatesten belül szerelve.
Mûködik, azonban felmerült bennem a kérdés, hogy ez talán nem szabványos és egy esetleges probléma esetén ebbõl gond lehet.

Gyurmaúr(fi-relé)

Kedves vegh319!
Ez csak abban az esetben okozhat gondot, ha a ventillátor mondjuk 500W-nál nagyobb teljesítményû és a fali lámpa sorkapcsa mondjuk csak 2A-nyi terhelést bír. Gondolom, az Ön ventillátora max 50-80W-os lehet, illetve kettõsszigetelt, mûanyagházas, így mivel a teljesítménye "elhanyagolható", továbbá nem kell földelni,ezért úgy gondolom, jó lesz az a kötés. Ami engem illet, én a wc-ben abbo úgy alakítottam ki a világítást és a ventillátort, hogy beraktam egy 18W-os "bepattintós" FD-D kompaktfénycsöves, álmennyezetbe szerelhetõ lámpát, a ventillátort, a lámpához menõ, valamint a kapcsoló felé menõ és a WC "betáp" vezetékét egy OBO-ban kötöttem össze, aztán az egészet elrejtettem az álmennyezet fölé. Ez 10 éve történt, azóta kifogástalanúl mûködik a cucc, egyszer kellett kicserélni a kompaktot.
Üdv:
Gyurmaúr(fi-relé)

vegh319

Kedves nova és Gyurmaúr(fi-relé)!

Köszönöm a válaszokat! Sajnos nem vagyok villanyszerelõ, így gondoltam jobb, ha rákérdezek. A ventilátor 50W-os, így ebbõl nem lehet gond.


nova

Én mindig annak vagyok a híve, hogy kérdezni sohasem szégyen :)

Az igazi az lenne ha a lámpához menõ kötõdobozból vinnéd a nulla vezetõt is, de mint Gyurmaúr és te is írtad nem nagy teljesítményû a ventilátor így nem hiszem probléma lenne abból, hogy a lámpától vitted a nullát.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!