Vezérelt àram (éjszakai àram)

Indította czegledi70, 2013. december 26., 10:41:28 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

czegledi70

Tisztelt Fórumozók!
Egy családiház újra kábelezésével kapcsolatban merült fel kérdés. Régi kábelezés alubol, földelés nélkül, égett szigeteléssel a vezetékek végén. Tehát újra kell kiépíteni az egész rendszert.
A fogyasztásmérő a külső falon süllyesztve van. Egy elosztószekrényt kell kialakítani a lakáson belül. Szeretnem a vezérelt áramot FI relére, is rákötni, de úgy olvastam, hogy ezt a vezetéket a mérőórától a fogyasztóig megszakítás nélkül kell kiépíteni. Az elosztószekrény a mérőórától kb 2.5m-re lesz. Tehát az éjszakai áramot be lehet kötni az elosztószekrénybe, hogy saját megszakítoja és FI reléje legyen, vagy csak az óradobozban lehetséges ezt kialakítani?

Novill

Tehát a vezérelt áramkör mért részéről van szó. A mért fogyasztói elosztó táblától értendő a megszakítás nélküli vezetés a bojlerig. Ez azért van, hogy más fogyasztót ne lehessen rá kötni. A szolgáltatónak joga van ezt ellenőrizni, de még nem találkoztam olyan esettel ahol ellenőriztek is.  Ez az elosztóban egy külön fi relét jelent, amivel még a kétsarkú megszakítás is megoldódik majd, kismegszakító is kell a zárlati áramvédelem céljából. Ezek kialakítása  az első fogyasztói elosztó táblánál szükséges.

Gyurmaúr(fi-relé)

Szerintem kedves czegledi70 barátunk arra volt kíváncsi, hogy érkezhet-e a vezérelt Á.K mért főkábele ugyanarra a főeolszótra, mint a 24h-s és elhelyezhető-e annak RCD-je, ill főbiztosítója -és persze L-t,N-t is leválasztó kapcsolója!!- a mért főelosztóban?? A válaszom egyértelműen IGEN, de mindenképp külön sorban kell ezeket elhelyezni és a főelosztó tokozottra megfelelően felírni, hogy "Figyelem! Kettős betáplálású elosztó!" , hiszen ha a 24h-s betápot valamiért lekapcsoljuk, attól még a vezérelt -ha épp akkor küldik- biza megcsaphatja az elosztóban önfeledten kurkászó villanyászt, vagy egyéb, magát annak képzelőt!!  :'( Egyébként én legalább a bojler RCD-jét annak közelében szoktam beépíteni (L:kép), természetesen egy tokozott kiselosztóba, mert amennyiben a jószágon bármit kell javítani, akkor elvileg tőle kartávolságban áramtalaníthatónak kell neki lenni és ennek a kritéruimnak az RCD tökéletesen megfelel. s hogy miért nem a főkapcsoló?? Hát csak azért, mert ha az adott bojler ún. betáp-választós kapcsolással van bekötve, akkor a főkapcsolója a mágneskapcsoló vezérlő áramkörét kapcsolja, mely értelemszerűen a főelosztóban kerül elhelyezésre... 8)

VWHC

Szia!

Én mindenféleképpen ezt ajánlom és a felettem lévő hozzászólása már el is veszik hogy balesetveszély.

Ha úgyis a villanyórát is le cseréled gondolván a vezetékek állapotáról és az éjszakai áram kialakításából mindenféleképpen egy mérőhelyet kell kialakítanod azt pedig az új szabályok szerint csak mérőóra szekrényben helyezheted.
akkor meg válaszd ezt a firelé és a kismegszakító is elférnek benne.
Ezt ha lekapcsolód nem véti el egyik villanyszerelő sem :)


Gyurmaúr(fi-relé)

Kedves VWHC! Ez a PVT csodás, ezzel "csupán" egy nagy gáz van, mégpedig az, hogy manapság már a mérőhelyeket az áramszolgáltatók a kertbe, a kerítés közvetlen közelébe, sőt az ELMŰ-ÉMÁSZ bűnbanda annak -figyelem, mert ez már az agymenés kategória!- legalább 1 méter szélességű tégla/ öntött beton oszlopába parancsolják elhelyezni. Nomármost, amennyiben ez így van, akkor szerinted hogyan oldható meg az, hogy a legalább 2 tucat mért áramkör ugyanennyi földkábele ( nem olcsó mulatság ám az NYY földkábel, nem is beszélve arról, hogy teljesen feleslegesen húzol ki a ház és a mérőhely közt mondjuk 15 db 3x/4x/5x 2.5mm2, netán 4mm2-es NYY-t) mekkora többletköltség a 2 db, egyenként 5x16mm2-es NAYY (alu) földkábelhez képest, melyek igenis mehetnek egyugyanazon mért főelosztóba (mondjuk hensel KV, vagy Schneider Kaedra, vagy Legrand wunderbaum, stb) ,csak megfelelően (értsd: jól elkülönítetten) kell szerelni a 24h-s, ill vezérelt Á.K.-kat, továbbá korrekt módon felíratozni a mért főelosztót! Ez sokkal olcsóbb, gazdaságosabb és kényelmesebb is, mint a kertbe elhelyezett mért főelosztó, melyhez isteni feeling kicsoszogni egy hóviharral megbolondított téli estén, köntösben, mamuszban, mert épp aKKOR ment le az egyik kismegszakitó, hiszen a jó öreg Murphy mindig résen van...   ;)