A meglévő lakások villamos hálózatának biztonsági szintje, ÉV és tűzvédelmi.

Indította Novill, 2013. június 08., 21:36:28 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Szerinted van-e értelme egy ilyen jellegű kezdeményezésnek?

Semmi értelme, mert ez csak kiadással jár. Nem valószínű, hogy ez változtat az emberek gondolkodásmódján.
5 (8.1%)
Van értelme, mert munkát is hozhat és talán pár embernek változik a hozzáállása a villamos hálózat biztonságáról.
57 (91.9%)

Összes szavazó: 62

Könyves Kálmán

Szerintem ide illik, de indíthatunk külön témát is neki:



Tervek a villanyszerelő minősítő rendszerről és a villamos hálózatok auditjáról

A magyarországi épületek villamos hálózataira vonatkozó, az energetikai audithoz hasonló kötelező minősítési rendszer bevezetését szorgalmazza a Magyar Elektrotechnikai Egyesület (MEE), az élet és vagyonbiztonság érdekében, miután az épületeket érintő tűzesetek 20 százaléka villamos eredetű. Ezzel együtt kommunikációs kampányt terveznek, hogy az ingatlantulajdonosok figyelmét felhívják a villamos hálózatokkal kapcsolatos kockázatokra.



Ezek mellett egy éven belül saját minősítési rendszert kívánnak beindítani a villanyszerelők számára, ami hozzá járulna a piac tisztulásához segíthetne kiszűrni a megfelelő szakértelem nélkül dolgozó vállalkozókat.

A MEE álláspontja szerint a megfelelő minőségű és biztonságú hálózatok építéséhez, üzemeltetéséhez jól képzett szakemberekre - mérnökökre és villanyszerelőkre - van szükség. Ennek érdekében elkerülhetetlennek tartják átalakítani a szak-, és egyetemi képzés rendszerét, módszertanát. A tananyagot a valóságos piaci igényekhez, a megváltozott technológiai elvárásokhoz kellene igazítani. Ez feltételezi az energetikai társaságok szoros együttműködését és a szakemberképzés átalakításában történő közös fellépést, amelyről megállapodás született a MEE siófoki vándorgyűlésén a piaci szereplők között.

A megfelelő szakember utánpótlás azért is kulcsfontosságú, mert a II. világháború után épült, mintegy 200 ezer kilométernyi elosztóhálózat folyamatban lévő megújítása során, nemcsak egyszerűen cserélni kell az oszlopokat, vezetékeket, de egy a mainál korszerűbb, és komplexebb fogyasztói igényeket kiszolgálni képes rendszereket kell kialakítani. Ugyanakkor a hálózatnak egyre szélsőségesebb időjárási viszonyok között kell, egyre jobb minőségű rendelkezésre állást biztosítani. Ráadásul nemcsak a ma ismert igényeket kell figyelembe venni, a mintegy 4000 milliárd forint értékű, több évtizedes rekonstrukciós program során - mint például a háztartási nap-, és szélerőművek szaporodása, az okos mérés terjedése, vagy az elektromos autók számának növekedése -, de számolni kell a következő évtizedekben jelentkező, pontosan ma még esetleg nem is tervezhető technológiai elvárásokkal.


http://villanyszaklap.hu/component/content/article/98-kiemelt-hirek/3820-tervek-a-villanyszerel-minsit-rendszerrl-es-a-villamos-halozatok-auditjarol

szmihaly

Volt itt előttem egy hozzászólás, de "eltünt". viszont bemásolom egy kolega véleményét, amivel maximálisan egyetértek.
IdézHadd legyek már gyanakvó, sőt kissé itt ott rosszmájú, látva a rendszerváltás óta létrejött hasonló ingyenélő haszontalan inproduktív elméleti segítő, továbbképző, auditáló, stb...stb... emberekkel jól felduzzasztott szerveket. Az elméleti megfontolásokat gyakorlati procedúrákká konvertáló ötletek, -mint a vill.szer minősítése- semmi másról nem szól, mint az ehhez kapcsolódó minősítő szervezet tagjának pénzszerzési vágyáról és ennek kapcsán ez ebben történő részvételéről. Sőt esetleg a vill szer újbóli pénz lehúzásáról vizsgára kötelezéséből! A villszer pályaalkalmatlanságot nem így kellene kiszűrni! Kétlem a minősítő eljárás hasznosságát. A belbecsen kell javítani, nem pedig a külcsínen! Létezik a jól bevált mestervizsga, amely garancia a minőségi munkavégzés háttértudásához. A szakma bizonyos modernizációjára van szükség, mert az általános, iskolapadból jelenleg kikerülő villanyszerelő átlagos esetben nem rendelkezik a gazdaságban eladható és szükséges tudással. Legyen a szakmunkásoklevél átvételét követően két év amolyan gyakorló státusz, (középkori minta) amelyet minősítő vizsga követ. Így már jobban hangzana! Nem a már a szakmájukat hosszú évek óta gyakorló szakemberek minősítésén, megaláztatásán, pénz-lehúzásán kellene lovaglászni, hanem végre hozzáértő és nem pénzéhes emberekre bízni a jövő szakképzésének megalkotását. :) Adja Isten, hogy ne jól lássam ezt az egészet. Amúgy a cikk által fejtegetett alapgond áll.

p0flash

Üdv. Mindenkinek

Egy kis felvilágosítást szeretnék kérni. Tudom hogy tilos megoldás, de a minap láttam egyik ismerősömnél, hogy a villanyszerelője úgy oldotta meg a hiányzó "nulla" kérdését egy földkábeles fogadóban, hogy a mérőtől közvetlenül érkező PE vezetőre kötötte az elmenő nullát így az én meglátásom szerint ha bármilyen nullát igénylő(1fázisú) fogyasztót kapcsol a rendszerbe a PE vezetőn áram fog folyni. Ezzel kapcsolatban az lenne a kérdésem hogy milyen veszélyt idézhet elő ez a bekötés? Ha valakinek van kedve akár rajzzal is illusztrálhatná mi történhet ebben az esetben, mert én papírra vetettem a dolgot, és lehet én vagyok a hülye de nem tudok rájönni konkrétan milyen veszélyeket rejteget ez a bekötés.

980POWER

Az biztos, hogy ebben az esetben üzemi áram fog rajt folyni, csak az a kérdés, hogy ténylegesen milyen vezető a kérdéses vezeték, mert attól, hogy zöld/sárga, még nem biztos, hogy PE, lehet PEN is, ha a keresztmetszete ennek megfelel. Igaz a bontásnál illene egy földelő vezetőt csatlakoztatni egy földeléshez.

p0flash

Sajnos PE vezető a szóban forgó vezeték mert rápillantottam a mérőhelyen lévő bekötésre, és igen üzemi áramot is vezet ha valamilyen berendezésnek "kell" a nulla. Az a legnagyobb kérdés, hogy ez milyen veszélyeket rejteget magában.

980POWER

A válasz teljesen egyértelmű, hogy áramütés veszélye léphet fel!!! Nyilván nem erre vagy kíváncsi, hanem arra hogy ez hogyan jöhet létre. Tehát, ha a PE üzemi áramot vezet magán, ha az megszakad valahol a leágazás előtt, akkor az üzemben lévő fogyasztóval sorbaktöve visszatér a fázis a PE vezetőre és ebben az esetben minden olyan rész amivel a PE vezetőképes kapcsolatban van, fázis alákerül. A PE pedig rengeteg készülék külső burkolatával kapcsolatban van (kapcsolatban kell lennie) ami ugye érinthető minden korlátozás nélkül. ez a veszély áll fent akkor is, ha nincs PE kiépítve, de szükség van rá és a N-re rákötik a PE vezetékét, megszakad a N és elindítanák a készüléket, de nem indul és már is bizsereg a külseje. Remélem érthető a kissé kacifántos megfogalmazásom!  :)

p0flash

Köszönöm  a magyarázatot, nem is volt ez bonyolult.  :) Én is erre a verzióra gondoltam, tehát ugyanaz a helyzet alakulna ki mintha a PEN bontásnál kiakasztanám a PEN vezetőt és a NULLÁN visszatérő áramnak egyenes útja lenne a PE vezetőre. Arra gondoltam hogy ezt úgy meg lehetne szüntetni, hogy a PE-NULLA összemókolást szétbontom és a mellette lévő 1F dugaszoló aljazatból kiszedek egy Nullát, itt viszont az a dilemmám, hogy nem lesz szimmetrikus a dolog és a NULLA nagyobb terhelés alatt lesz mivel az az egész házon keresztül több fogyasztó van rákötve. Valami ötletet tudnál mondani nekem mert én arra voksoltam erősen hogy cseréljük ki a 4eres kábelt 5eres 2,5-re minimum és mindenki boldog de nem hajlanak rá, ekkor került szóba ez a dugalj nulla megcsapolás de én ebben nem hiszek ha csak nem erősít meg benne valaki. 

helcs

Lehet, hogy a kérdésben rejlik a hiba, mivel a földkábel fogadó a mérő előtt a méretlen oldalon van, tehát a PE vezető nem oda érkezik hanem onnan indul. Nem értem, hogy honnan hiányzott a nulla, hiszen az a földkábel fogadóban jelen van PEN formájában. Ha innen indított egy nulla vezetőt azt milyen céllal tette?

p0flash

Lehet én fogalmaztam rosszul. A mérő elmenő kapcsai be vannak kötve 3x25A-es kismegszakítóba ez már a mért oldal, innen indul egy 4x2,5mm2 MT kábel amibe be van kötve a 3fázis és a PE ezt megnéztem, ezzel nem is lenne semmi baj, de az MT kábel halad a falon kívül az épületen aztán össze van hozva  az ominózus "földkábellel" ami 5x2,5mm2-es na már most ez az összeadás úgy néz ki, hogy a 3 fázisvezetővel semmi baj, de a mérőtől érkező PE össze van kötve az elmenő PE és NULLA vezetővel nyilván azért, hogy az 1fázisú berendezéseknek meglegyen a NULLÁJA(230V).

980POWER

Na igen, tegnap este én is egy ilyenhez hasonló megoldással találkoztam. A megrendelő nem mondja meg mit is akar, csak legyen 3 fázisú "konnektor" is! Legolcsóbb megoldás a 16 Amperes 4 pólusú ajzat, és teljesült az óhaj. Később bekötik a körfűrészt egy forgó kapcsolóval, minden stimmel. Majd vesznek egy betonkeverőt amelyiken fix dugvilla van, 5 pólusú, innentől indul a kokány "mert hát a körfűrész is 3 fázisú és mégis elmegy arról a konnektorról már vagy 10 éve". Véglegesen semmikép nem javaslom a megoldást!!
Én meg felteszek 32 amperes 5 pólusú aljzatot és csinálok egy hosszbitót fázis fordítós dugvillával egyik végén a másikon meg többféle ajzattal, ház körül elég ez is, de hát ez drága.