A meglévő lakások villamos hálózatának biztonsági szintje, ÉV és tűzvédelmi.

Indította Novill, 2013. június 08., 21:36:28 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Szerinted van-e értelme egy ilyen jellegű kezdeményezésnek?

Semmi értelme, mert ez csak kiadással jár. Nem valószínű, hogy ez változtat az emberek gondolkodásmódján.
5 (8.1%)
Van értelme, mert munkát is hozhat és talán pár embernek változik a hozzáállása a villamos hálózat biztonságáról.
57 (91.9%)

Összes szavazó: 62

nova

Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

A közős kezdeményezésünk sajnos nem mindenkinél jártak sikerrel. Ugyan vannak akik jeleztek vissza mémi sikerről. Persze jobb lett volna ha itt a fórumon jeleztek volna vissza, hogy többen lássák. Nekem jönnek hívások  távolabbról is, mint a felajánlott területen kívülről. Ezt már nem végzem ingyenesen. Végül is úgy látszik  a fórumot sokan olvassák, így ez egy jó reklámnak minősül. A felülvizsgálati tapasztalataimat már több helyen megosztottam másokkal. Az egyik hír sajnos azt bizonyítja, hogy vannak gondok a lakások villamos hálózataival.

Halálos áramütés Siófokon

Itt egy 20 éves leány hallt meg nyaraláskor zuhanyzás közben. A cikk szerint: villámcsapás következményeire utalás.
"Elképzelhető, hogy a villám végigfutott a vezetékeken, tönkretéve azokat. Ilyenkor a földelés megszűnhet, ennek hiányában az elektromos eszközök, fémcsövek, sőt a víz is vezetheti az áramot. Korábban az elhunyt lány barátnői panaszkodtak, hogy tusolás közben csípett a víz." Itt az utolsó mondat feltehetően a valós lényegre utalhat. Ez pedig EPH hiányt jelent. Ami a gyakorlati tapasztalataim feltételezhető, hogy az érintésvédelem nem volt rendben. Ez nem egyedi eset sajnos sok helyen fordul elő. Itt sajnos a balszerencse jött be.  a cikk folytatása: "Az E.ON szakemberei azt állapították meg, hogy a víz vezette az áramot. A villámcsapás mellett megvizsgálják a másik lehetőséget is, hogy az épületben rosszul voltak-e bekötve a vezetékek. A villanybojlert ellenőrzik, hogy megfelelően, földeléssel ellátva szerelték-e be, volt-e megfelelő szigetelés, szakember végezte-e a munkát." Igen itt a védővezetők folytonossága, a megfelelő keresztmetszetek vizsgálata merül fel még. Mert, hogy is történhetett az áramütés zuhanyzás közben? Valószínű a csapot érintve a talpon keresztül következett be.A testen kialakuló áramjegyek helyei (helye) erre választ adnak majd.

Gyurmaúr(fi-relé)

Ha valaki, akkor én, mint olyan, aki az elmúlt 1.5 évben Siófoki, Zamárdi lakos voltam, bőven láttam "egzotikus" szereléseket vadi új, csiri-biri, nem 20-40 (de még az 50-60 is nagyon áláárazott) millás erődítményeknél, ill lepukkant '60-as, '70-es évekbeli, már akkor is a Magyarosch gagyi jegyében fogant vill megoldásokat, akkoriban kalákában felhúzott, mára ütött-kopottá vált bungik esetében, úgyhogy én inkább azon csodálkozom, hogy "csak" egy, minden bizonnyal szépséges, kedves tündérlányt csapott agyon az áram. Nagy oddsal merénk fogadni arra, hogy csak a Déli parti üdülő területeken végzett átfogó ellenőrzés !1000-es! nagyságrendben tárna fel olyan súlyos állapotokat, melyek az adott ingatlan azonnali hatályú lekötését eredményeznék a közcélú hálózatról, tehát nem lenne elegendő mondjuk egy új szonda + fő PE vezető kiépítése, Fi-relé bebiggyesztése mellett, sajnos...

Novill

Gyurmaúr egyet értek veled. Sajnos rosszak a lakások többségének az érintésvédelme. Én csak azon csodálkozom, csak ennyi halálos baleset van. Én ugyan jóval többel találkozom,mint amennyi cikk jelenik meg ezzel kapcsolatosan. Mivel hatósági kirendelésekre is dolgozom ilyen ügyekben.  Ezek az ügyek kapcsán és napi villanyszerelési tapasztalatok alapján elkeserítőnek tartom a villamos biztonságtechnika területén kialakult helyzetet. Viszont be kell látnom, hogy a kialakult helyzeten nem tudunk érdemben sokat változtatni sajnos a különböző okok miatt.  A villanyszerelőknek  is jelentős feladata van ebben. Gondoljunk bele például csak egy mérőhely kialakításnál hány villanyszerelő végez célműszeres ellenőrzést a bekötés után, a kiadott kivitelezői nyilatkozat mellett.

Novill

Ahogy elnézem a táblázatot a  18 személy közül csak három személy népszerűsíti a honlapján a kezdeményezést. Jó volna ha a többi kolléga is népszerűsítené a kezdeményezést a saját honlapján. Mert így többen láthatnák a kezdeményezést.

zoli_varga

Tisztelt Urak!

Van e valamilyen egységesített eljárási utasítás, dokumentum amit lehet alkalmazni? Ez egy országos felülvizsgálatnál szerintem fontos! Amennyiben hiba életveszély áll fenn azt ugyebár meg kell szüntetni mert hogy leírom az még nem mentesít a felelősség alol.  De annak a költségét a fogyasztó fizeti meg és itt már borul a munkára tévesen gondolt  ingyenesség. Szóval egy korrekt írásbeli szerződés mintára lenne szükség, megajánlott javítási árakkal, hogy ne hasra ütés szerű lehúzás szagú legyen a javítás. Legyenek benne a felülvizsgálók akik megkereshetők további szabványossági felülvizsgálat céljából.
Vélemények?

Tapatalk-kal küldve az én LG-D280-el


Novill

A kezdeményes célja, hogy a lakosság részéről igény esetén műszaki felvilágosítást nyújtsunk műszaki méréssel alá támasztva. Ha úgy tetszik egy egyszerűsített villamos biztonságtechnikai felülvizsgálat keretein belül feltárjuk a közvetlen élet és tűzveszélyes állapotot. Amely által a tulajdonos képbe kerül a lakásának a villamos hálózat valós állapotáról.Ez nem jelent teljes körű vizsgalátatot, de tudjuk a felülvizsgálatok során néhány szúrópróbaszerű vizsgálat alapján jellemző hiányosságok fordulnak elő általánosságban. Ilyen a rossz kötések, védővezetők hiánya, eph hiány, nem megfelelő zárlati áram védelem, stb. Néhány kolléga feltett már minta formákat, amelyeket a helyszíni vizsgálat során használ. Van olyan kolléga aki elküldte nekem az ö formátumát, remélem fel is tölti majd ide a fórumra. Jó volna ha mindenki feltenné ide az írásos formátumát, hogy másoknak tippet adjon. Így ezekből lehet ötleteket venni, amely alapján egyre jobb változatok jelenhetnek meg. Én is egy ilyen formátumot használok melyet fel is töltöttem a fórumra. Ehhez szöveges magyarázatot írok hozzá. Javaslatokkal és sürgősségi sorrenddel egészítem ki az írásos anyagot. Ezt  e-mailben küldöm át nekik, amelyet a vizsgálatkor szóban is elmagyarázom nekik. Jogszabály és műszaki szabványra való hivatkozással is lehet élni. A felelősség tekintetében a végzett felülvizsgálat tartalmát illetően a felülvizsgáló felel. Ha a tulajdonos nem intézkedik a hiányosság megszüntetéséért az ő felelőssége. Ha a  javítást  megrendelik a felülvizsgálónál, akkor az a ő kompetenciájába tartozik. -  "Amennyiben hiba életveszély áll fenn azt ugyebár meg kell szüntetni mert hogy leírom az még nem mentesít a felelősség alol.  De annak a költségét a fogyasztó fizeti meg és itt már borul a munkára tévesen gondolt  ingyenesség." Az idézetből idéztem be: Az ingyenesség nem borul, mivel az csak a felülvizsgálatra vonatkozik csak. Gondoljunk bele ha egy cégnek díjazás ellenében végzünk felülvizsgálatot, rögzítjük a minősítő iratban és minősítünk.  Ott sem felelünk a hiányosságok fenn állása miatt. Itt nem minősítő iratot adunk ki csak egy tájékoztatást, a hiányosságokért nem mi felelünk. Nem lenyúlásról van szó, hisz a tulajdonos bárkivel elvégeztetheti üzleti alapon. Nem lenne ésszerű, ha mi adnánk meg az árakat, ez mindenkinek a saját üzlete. A jó hírnév miatt nem hiszem, hogy aki ebbe a felülvizsgálatba be száll, hogy saját maga alatt vágja a fát. Biztos vagyok benne aki ebben a kezdeményezésben részt vesz az egy jó szándékú becsületes ember és a nemes szándékok vezetik. Ismertté válik a településen. Nekem is hozott már munkát, sőt telefonon megkeresnek más településről ( területen kívülről) ajánlani szoktam a kollégákat.  (Ez egy ingyen reklám is egyben itt.)  Biztos vagyok benne, hogy már aki tapasztalta is, neveket nem említek itt. De volt olyan eset is amikor a szolgáltatási területemen kívülről fizetőben is igényt tartottak a felülvizsgálatra. Hogy ez a kezdeményezés mennyire lesz sikeres ez rajtunk is múlik. Ne várjuk, hogy a sült galamb a szánkba fog repülni.  Mindenkinek a saját szolgáltatási területén kell jobban aktivizálni magát. Tudok olyan kollégáról aki már sikereket ért el ebben. Itt a saját weblapok, helyi újságok és helyi médiák megnyerésén  keresztül vezet az út a jó irányba. Ehhez idő kell nem megy egyik napról a másikra.

zoli_varga

Nem vagyok felülvizsgáló,  csatlakozhatom?

Tapatalk-kal küldve az én LG-D280-el


Novill

Úgy gondolom, ha rendelkezik megfelelő villanyszerelői szakmai ismeretekkel és ehhez rendelkezik megfelelő műszerekkel, ismeri a vonatkozó jogszabályokat és műszaki szabványokat az csatlakozhat. Valamint felelősséget vállal a saját munkája után .  Mert minden előzőleg feltárt műszaki hiányosságok csökkenthetik a potenciálisan kialakuló élet és tűzveszélyes állapotokat. A kellő megalapozott gyakorlati szaktudáson van a lényeg. Mi erről a kollégák véleménye?

nova

Rákerestem az "Országos ingyenes villanyszerelői felülvizsgálat" kulcsóra a google keresőben, és láttam, hogy több villanyszerelő is felhasználja oldalán az ötletet, igaz, vannak jó páran, akik lemásolják az itt is megjelent szövegeket. Ezzel még nem is lenne bajom, viszont, olyat is találni, aki az ingyenesség égisze alatt hirdetve magát kiszállási díjat felszámol.
El is gondolkoztam magamban először, hogy miért nem csatlakoznak a fórumhoz. Hiszen a főoldalon történő megjelenés egyfajta, plusz "reklám" népszerűsítési lehetőség. Persze olyan esetben érthető, ha valaki mégsem ingyen vesz részt ebben az akcióban.
Fantáziát látnak a dolgokban, viszont sokaknál tapasztalatom alapján ennyiben kimerül a dolog.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!