Lakáselosztó vezetékezés

Indította Laikus73, 2013. április 06., 18:05:34 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nyaki

Fecó!
Respektálok! Persze hogy nem fogunk össze, de ha a kérdező nem akar kábelt cserélni vagy plombát bontatni mérő átépítéssel együtt, akkor 4 eres tápkábel használata esetén meglátásom szerint, ez lehetne az egyetlen járható út úgy, hogy legyen az épületnek szabályosan és biztonságosan szétosztható tápellátása. Ha később rászánja magát a mérő átalakítására, akkor gyakorlatilag az elmenő részen már nem kell változtatni semmit. Addig pedig ÉV szempontból is biztonságos lesz, bár szabványosságilag kifogásolható. Jelen felállásban szabványos megoldás csakis 5 eres vezetékkel történhetne, ez kétségtelen. Addig csak öszvérmegoldások lehetnek, de ha már öszvér, azért a biztonságból nem kellene engedni.
A vezérelt elmenőről nem látok képet, ezért gondoltam, hogy szintén hasonló dobozban van, mint a mindennapszaki.

Gyurmaúr(fi-relé)

Könyörgöm, mi az, hogy "nem létezik" 5 eres NAYY??
Ez akkor mi???
Tessen kicsit utánajárni és lesz!! Ha én Magyarországon fogtam ilyet a kezembe és be is kötöttem, akkor az számomra annyit jelent, hogy létezik!!

Padavan

Mi a helyzet a savalapban elhelyezett 10es koracellal? Ha már földelő szondazgatunk a lakaseloszto közelében?

Fecó

Ha az összekötések hegesztéssel vagy csavaros szorítókkal vannak megoldva, és megfelelően ki van vezetve, megfelel. De a kőművesek csak kötni szokták...

Padavan

Az rendben van, de ha már van földelő szonda akkor is pluszban ki kell vezetni egy dobozba a koracel végét? A földelő szondától függetlenül? Mert a kör acél egyik fele menne a PE sínre a másik az EPHra. Viszont a földelő szondával ugyanezt csináljuk. Nemde?

JUVILL



Ez azét úgy gondolom hogy nem szabványos!
"Mert a kör acél egyik fele menne a PE sínre a másik az EPHra"

Az EPH csomópontot , vagy az EPH sínt a PE védővezető sínről kell leágaztatni.

Fecó

A köracél a földelőszondára van hegesztve. Ez hivatott a szondától feljönni a földből. De mivel ezt igen nehéz bekötni egy sorkapocsba, ezért megállsz vele egy dobozban, és egy szorítóelemmel csinálsz belőle MKH-t. Nem csináltál még földelés kialakítást? A köracél egyik fele a szondára hegesztve, másik fele a kötődobozban. Az új szabványunk szerint az EPH gerincvezető (már védőösszekötő-vezető) nem ágaztatható le az elosztó földsínjéről, hanem innen, a kötődobozból, a fő földelőkapocsról kell indítanod, külön csavar alól. Tehát a dobozból indul a kötőelemből egy MKH ami védővezető lesz, ez megy a kiselosztó PE sínjére, és megy egy másik MKH az EPH csomópontra, gondolom a kazánházba vagy gépészeti helyiségbe...

JUVILL


Kedves Fecó!

Ismerem az új fogalmakat is. (Védő-összekötő vezető.) ;) És még sok mást, ami műszakilag ugyan az, mint ezek előtt volt, csak most éppen adtak neki más nevet.
(Más téma, de hasonló. Táplálás önműködő lekapcsolása.)

Lakás elosztót is láttam már, földelést is. Szabványosat is, meg olyat földelést is ami virágcserépből volt indítva :D
Azt is tudom, mit hogyan, mibe lehet belekötni.
Negyven egynehány éve azért már ragadt rám valami. ;) Meg azért megjegyezném, hogy a fő profil a villamos biztonságtechnikai felülvizsgálat. De nem ez a lényeg.

Nem ezkkel van gondom, hanem ezzel a megfogalmazással:
"Mert a kör acél egyik fele menne a PE sínre a másik az EPH-ra" :)
A köracél fele nem megy sehová!


Fecó

Nem is veled kapcsolatban merültek fel kétségeim Juvill kolléga, hanem Padavan társunk kérdései után merült fel bennem, hogy csinált-e már a gyakorlatban földelés telepítést :)

Padavan

Üdv , még nem csináltam , de nem félek tőle. Csak szeretnék nem hülyeséget csinálni. Illetve megtanulni. Összeraktam egy képet remélem valami ilyesmiről van szó. Javitsatok ki , ha nem. A FI relét lehagytam mert most a leírtakat próbáltam felrajzolni.