• Lakáselosztó vezetékezés 5 2
Jelenleg:  

Szerző Téma: Lakáselosztó vezetékezés  (Megtekintve 11232 alkalommal)

Nem elérhető Gyurmaúr(fi-relé)

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 15
  • Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.
  • Nem: Férfi
    • Skype - gyurcman
Re:Lakáselosztó vezetékezés
« Válasz #30 Dátum: 2016. Március 19., 18:03:40 pm »
Én ha én lennék te, akkor vennék egy ocscsó -akár a vaterás relációból származó használt- 300x600-as -akár EMT- tokozottat, abba vinném át a mérőtől érkező 3F-PEN, tehát 4 eres kábelt, majd azt ottan -mondjuk egy HLAK, vagy egyéb, legalább 10mm2-es ereket befogadni képes sorkapocs segítségével- szétbontanám a PEN-t PE-re, N-re, betennék egy 40A-es üzemi A értékű, 100mA-es fi relét, majd -nem tudom, mekkora a fő kismegszakító értéke?- az egyes csatlakozóknak saját kismegszakítókat -lehetőleg "C"-s- raknék be, a tokozott oldalára pedig felerősíteném azokat, lehetőleg úgy, hogy a 400V-os aljzatok az oldallapok alsó részére kerüljenek, föléjük pedig a 230V-os dugaljak. Célszerű "ipari" 230V-os kék dugaljat is felrakni, mivel vannak combosabb teljesítményű 1 fázisos cuccok, melyek tevékenységük során szereik elfogyasztani a "háztartási" dugaljakat. 
Ja és azért a mérőt tartó oszlopra tégy fel egy (ha az oszlop távolabb van a kerítéstől, tehát quasi körüljárható, akkor inkább 2-őt)  jóféle, legalább 40W-os LED fényvetőt, mely vagy szürkület kapcsolóval, vagy mozgi érzékelővel van ellátva, természetesen csutkára tekert visszaszámlálóval, azaz addig világítson, ameddig az gyárilag maximálisan lehetséges és a (kamu) kamerákról se feledkezz meg! Hidd el, hálásak lesznek az ügyfeleid... ;)

Nem elérhető Padavan

• Rendszeres látogató
  • Hírnév erő: 1
  • Padavan nincsen befolyása.
« Válasz #31 Dátum: 2016. Március 19., 19:34:20 pm »
Üdv, közben kinéztem és van itt azért egy 230-as csatlakozás a mérőnél és a PEN is szét van választva. (Kép mellékelve) Viszont a kismegszakitóktól jövő vezetékek nem rendelkeznek túl nagy keresztmetszettel. Végülis akkor alulról fel lehetne jönni egy földkábellel ami a ház betáp lesz, az kb ettől 15 méter, mit javasoltok földkábelre? Fázisonként 20A van.

Nem elérhető tothgyula

• Villanyász
  • Hírnév erő: 0
  • tothgyula árnyékban rejtőzködik.
  • tothgyula
« Válasz #32 Dátum: 2016. Március 20., 15:30:19 pm »
Üdvözletem!
4x16mm2-es Al földkábel már megfelel, és szabványos. KPE védőcsőben az igazi! Sárga jelzőszalaggal a -30cm-en jelezve a nyomvonalat.
Üdv:TothGyula felülvizsgáló.

Nem elérhető Padavan

• Rendszeres látogató
« Válasz #33 Dátum: 2016. Március 21., 11:07:02 am »
Üdvözlet!
A mellékelt képen jól látható, hogy a PEN szét van szedve. Szóval a lakás felé mehet az a 5x16mm2 földkábel és a fi relé(k) már csak 3F-t és 1 nullát kapnak. A föld és nulla itt már nem köthető össze ha jól tudom. És akkor két kialakítás megy. A  mérőtől bejövő PE a pe sínre a 10es koraceltol jövő pedig az EPH sínre köttetik?

Nem elérhető tothgyula

• Villanyász
  • tothgyula
« Válasz #34 Dátum: 2016. Március 21., 19:16:27 pm »
Üdvözletem.
A szétválasztást a fogyasztói főelosztó táblán kell(ene) megtenni! A PE vezetőt számtalan helyen földelheted, de az N vezetővel már ezután nem köthető össze! A PE vezető, a földelőszonda és az EPH csomópont egy potenciálon legyen!
ÜdV: TothGyula felülvizsgáló.

Nem elérhető Padavan

• Rendszeres látogató
« Válasz #35 Dátum: 2016. Március 21., 21:40:54 pm »
Rendben köszönöm. Témánál maradva a lakás elosztótól a világítási és dugalj áramkör nem vihető 4x1.5mbcu ban? Szóval itt a nulla és védőre gondolok. Szóval azért kell a köröket külön külön 3x1.5essel húzni mert a védőt és a nullát is méretezni kell? Szóval csak az érdekelne hogy a két kör ami egy megszakítón van biztosítva az miért nem húzható az elosztótól 4x1.5 mbcuval?

Nem elérhető nyaki

• Régi motoros
  • Tudásbázis bõvítõje :)
  • Hírnév erő: 16
  • nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.
  • Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!!!
    • Skype - elektrolicht
« Válasz #36 Dátum: 2016. Március 21., 23:24:35 pm »
Spórolás miatt húzták és húzzák is, de ha ugyanazon biztosítón keresztül táplálják, akkor dugalj zárlat esetén világítás sem lesz. Nem valami okos megoldás, de nem is tiltott, bár a közös N miatt célszerű jelöléssel ellátni. Szabvány szerint a PE keresztmetszetének 16mm2-ig azonosnak kell lenni a fázisvezetővel. Léteznek olyan épületek, ahol a  PE vezetéket is spórolás gyanánt egy védővezetős, felfűzött hálózatban használták, de ez sem jó, bár kétségtelenül célravezető. Találkoztam olyan hálózattal, ahol eredetileg 3 fázisra vezetékeztek, aztán végül csak 1 fázis lett. Itt gyakorta elkövették azt a hibát, hogy az elosztóban a 3 fázisvezetőre külön biztosítókat raktak, de nem növelték meg a N vezető keresztmetszetét az összterhelésre méretezve, így egy idő után majd minden N kötés szénné égett.

Nem elérhető Gyurmaúr(fi-relé)

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 15
  • Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.
    • Skype - gyurcman
« Válasz #37 Dátum: 2016. Március 22., 20:04:47 pm »
Viheted 4x1.5-ös MBCu-val, de akkor a dugaljnak max B13A-es , míg a vill részére B10A-es kismegszakit tégy.

Nem elérhető Padavan

• Rendszeres látogató
« Válasz #38 Dátum: 2016. Március 25., 17:23:09 pm »
Sziasztok,
A mérőhelynél a PE + N szét van választva. Sajnos a blombálás miatt nem látom, hogyan. Viszont már nem lehet kapni sehol 5*16mm2 alu kábelt. csak 4*16-t. Nem rakok réz kábelt mert 3x annyi, szóval ebbe ne is menjünk bele. 4*16mm2 Aluval elmegyek a lakáselosztóig. Viszont itt újra szét kell(ene) szednem fi relével. Ezt, hogy oldhatom meg? A mérőnél mi a teendő?

Nem elérhető t5953

• Rendszeres látogató
  • t5953 nincsen befolyása.
« Válasz #39 Dátum: 2016. Március 25., 20:04:41 pm »
Hali!
Erről beszéltem régebben,hogy osszuk az észt a partvonalról,és ha a feladatot meg kell oldani,
a válasz : bocsi ez valamikor működött.
Egyébként én ugy oldanám meg a feladatot,hogy letennem az AYCWY 4X 16 kábelt,és a lakáselosztónál
letennék egy segéd földelőszondát összekötve a kábel árnyékolásán keresztül a közpoti földelő szondával.

Nem elérhető Fecó

• Az életben minden HIBÁS! Vagy ha valami jól működik, akkor a hiba is meghibásodott!
  • Villanyász
  • Hírnév erő: 8
  • Fecó talán lesz valaki.Fecó talán lesz valaki.
« Válasz #40 Dátum: 2016. Március 25., 20:36:22 pm »
Pen szétválasztás után, már nem lehet újra egyesíteni a PE és N vezetőt. Tehát ha nem tudunk hozzáférni a PEN csomóponthoz, akkor 5 eres kábel kell. Az AYCWY kábel árnyékolása használható védővezetőnek, de az épületbe csatlakozásnál kötelező a földelőszobda telepítése. Egy kivételt említ a szabvány, ha Fi relével védett áramkör táplálja meg az épületet.

Nem elérhető Padavan

• Rendszeres látogató
« Válasz #41 Dátum: 2016. Március 25., 23:27:14 pm »
Mit értetek az alatt, hogy a kábel árnyékolását használhatom vedovezetonek?

Üzenet összefûzve: 2016. Március 26., 07:22:31 am
Reggelt
Volna egy olyan kérdésem, hogy a vezérelt áramnál csak a fázisokra ad feszültséget éjszakai bekapcsolásnál? Vagyis napközben is "él" a nulla vezető? Mert, ha már nem létezik 5x16os alu és a lakáshoz el kell vinni. Gondoltam, hogy 4x16al viszek 3f+PE-t a 24hrol és másik 4 érből 3al viszem a vezérelt 3f-t és a maradt érből viszek Nullát

Nem elérhető Fecó

• Az életben minden HIBÁS! Vagy ha valami jól működik, akkor a hiba is meghibásodott!
  • Villanyász
  • Hírnév erő: 8
  • Fecó talán lesz valaki.Fecó talán lesz valaki.
« Válasz #42 Dátum: 2016. Március 26., 09:09:31 am »
Nos, az AYCWY kábel tartalmaz egy koncentrikusan elhelyezett rézhuzal árnyékolást. Gyakorlatilag a kábelt körbefutja sok kis keresztmetszetű rézhuzal. Ebben a méretben a rézhuzalok eredő keresztmetszete 10 mm2. A kábel pontos jele AYCWY 4×16/10 mm2 ahol is a 10 mm2 az árnyékolás keresztmetszete. Na, most jöhetnek a hozzászólások, hogy 16 mm2-ig a védővezető keresztmetszete meg kell feleljen a fázisvezető keresztmetszetének. Ez így is van, de csak ha egy anyagból készültek. Mivel a fázisvezető alu, a védővezető réz, egy képlet alapján (k1/k2×S) lehet számolni a megfelelőséget. Kiszámoltam, stimmel a 10-es. Nem lehet a két rendszernek közös a nullája, a szolgáltató a mérőhelytől még a közös védőcsövet sem engedi meg a két rendszernek, hiába külön kábelen húzod. Nyilván a földből nem fogja kiásatni a kábelt, de hidd el, 2 független rendszert kell kialakíts. Nem tudom mekkora távolságról van szó, Én az AYCWY 4×16-ra találtam 948 Ft. árat, mondjuk az 5×10-es réz NYY terhelhetőségre ugyanaz, viszont 1385 Ft. A földkábelek terhelhetőségére jelenleg is érvényes MSZ 13207:2000 ad előírásokat, sajnos az alu kábelt nem említi 25-ös keresztmetszet alatt. De a réz 10-es 79 A, a réz 6-os is 59 Ampert tud, földbe fektetve. Azért még egy feszültségesés számítás ráfér a dologra, de tudni kell hogy az 1%-ot csak a szolgáltató írja elő a mérőhelyig. Az 5×6-os rézkábel ára gyakorlatilag egyezik a 4×16 AYCWY árával. Kellemes számolgatást :)

Nem elérhető tothgyula

• Villanyász
  • tothgyula
« Válasz #43 Dátum: 2016. Március 26., 11:36:11 am »
Üdvözletem.
Természetesen a PEN vezető mindíg él, csak a fázisvezetőt kapcsolja a HKV (éjszakai, vezérelt áram). Az árnyékolást PEN vezetőnek nem használhatod a z AYCWY esetében. MSZ HD 60364-5-54:2012sz. 543.2 pontja alapján ez csak védővezető lehet.
Az MSZ 13207:2000sz.10 szakasza a terhelhetőséggel kapcsolatban azt írja, hogy "a fémköpenyek vagy az árnyékolások csak az egyik végponton való kivezetésével és földelésével a köpenyveszteségek csökkennek."
TothGyula felülvizsgáló.

Nem elérhető t5953

• Rendszeres látogató
  • t5953 nincsen befolyása.
« Válasz #44 Dátum: 2016. Március 26., 13:28:29 pm »
Hali!
Az AYCWY kábel használatakor nem arról van szó,hogy az árnyékolást PEN vezetőnek
használjuk,hanem arról,hogy a lakás elosztónál lévő földelőt összeköti a csatlakozónál lévő
földelővel,tehát csak PE vezető.

Hasonló Témák

Téma / Indította Válaszok Utolsó üzenet:
6 Válaszok
1786 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2015. November 23., 23:18:53 pm
írta Márton András
0 Válaszok
312 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2017. Július 18., 20:20:29 pm
írta Kezdő
13 Válaszok