Siemens logo

Indította balzsi, 2013. március 31., 01:50:59 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Simon Endre

Balzsi
A Pt100 hőérzékelő jó hőcsatolás mellett is max. 2 mA mérőárammal terhelhető. Ára a gyártótól és a pontosságtól függően 3-5 ezer Ft. Amennyiben konvertert is veszel hozzá amely kimenetén tudja a 0-10V jelfeszültséget még vagy 8-10 ezer pénz Szerintem olcsóbb három kazán, (bojler) termosztát, vagy automata mosógépből kiszerelt többpontos hőmérséklet szabályozó modul, természetesen a saját hőérzékelőjével. Ezek némelyikén 4-5 hőmérsékletre is van referencia érték és a hiszterézisük is kicsi. Én már egy ideje miniatűr hőmérséklet távadókat alkalmazok ezek tranzisztor méretűek nagyon gyorsak, nem kell kalibrálni, alíg számít a vezetékhossz és még olcsó is, kb. 500-800 Ft/db, viszont tokozni a felhasználónak kell. Ez a parányi eszköz ipulzusszélesség, még pontosabban impulzusarány formában továbbítja a hőmérséklet analóg értékét. Ezt egy nagysebességű PLC bemenet tudja csak fogadni  ezekhez tartozik egy PWM,vagy (PWM-D) konvertáló programmodul amely "kimeneti" értéke már hőmérsékletarányos jelkén kezelhető. Az ipari mikrovezérlő legalább egy bemenete tud fogadni ilyen eszközt. Mellékelek egy opciós pelletkazán automatika blokkvázlatot, erről láthatod ide nem elég 8-16 bemenet, és ami a rajzon nem látható, van belső HUZALOZOTT védelem is, mivel ez egy felügyelet nélkül működő berendezés. A részletekrő;  Ami a rajzon nem látható a tüztovábbító rács hajtása alaphelyzetre kényszerített,  a betápláló és a hamuzó csiga szabad kifutásu a ventilátor állítható 10 fix fokozatban ( teljesperiódusos, szinkronizált PWM modulácoóval). A különböző fűtőértékű pelletekhez szabad beállítású, de behívható receptek vannak, választható a parázstartó és a begyújtásos üzemmód, a kondenzációs pont alatt tiltja a keringető szivattyúk működését, statikus, (előválasztott kazánvíz hőmérséklet) üzemmódja is van. Fogyasztási melegvíz előállításra is alkalmas választható prioritással. Nincs lángőr a tűz kialvását a kazánvíz hőmérséklet gradiense alapján érzékeli. A csatlakoztatott egységek hibája vagy a csatlakoztatás elmulasztása esetén leáll és hibaüzenetet küld Az összes létező bojler és helyiségtermosztát fogadására alkalmas, és ha az 230 V-os tápot is  igényel ezt innen kapja, hogy ebben a vezérlőberendezésben ne legyen idegen feszültség.
Amennyiben egyszerűbb tüzelőberendezésben kel gondolkodni, pl. légfűtés pelletes dobkazánnal, vagy pelletkandalló, nincs kazánvíz és így elég a légcsatorna hőkapcsoló vagy egy helyiségtermosztát.  A ventilátor légteljesítményét elegendő torlasztással beállítani. Ennél az egyszerű kivitelnél néhány kapcsolón, relén kívül csak két inpulzusadó szükséges a fűtési és a lángtartási paraméterek beállításához, ehhez alkalmas pl. a CRM-2H kettős időzítő. Természetesen a Siemens logo-val csak teljesítmény és feszültségszint illesztési feladatok adódnak, vezérlési és időzítés lehetőségek abból bőven kitellenek csak hát egy ilyen egyszerű feladatra még a legolcsóbb kivitel is drága lenne. Sok szerencsét a munkádban, figyelj Szirty-re ő egy igazán széles látókörű néha bántóan őszinte, de gyakorlatias tanácsadó!

üdvözöl  Simon Endre

balzsi

Simon Endre!
Köszönöm a választ. Én egy egyszerűbb vezérlést képzeltem el, Mint korábban írtam, egy vegyes tüzelésű kazánra ráépített adagolóról lenne szó, mely tartalmazna egy behordócsigát és egy ventilátort. A hozzáértők eddigi tanácsait összegezve, most ott tartok (van még időm bőven agyalni és tanulni), hogy az egyszerűbb csőtermosztátos megoldás lenne az olcsóbb egy ARRAY relével. Flatskerroberthez lenne egy kérdésem, illetve aki tájékozott ebben, hogy mi a különbség az APB és az SR relék között? Mert láttam hirdetésben SR-22MRAC relét kábellel 20000-ért. Mixvill is forgalmazza, majd ott is érdeklődöm az árról. Amennyiben olcsóbb megoldást választom, akkor csak digitális bemenetben gondolkozhatok, ekkor viszont, hogyan tudnám megoldani a lángőrt? Az említett CRM-2H kettős időzítő nem jöhet itt számításba, mivel abból kellene 4 darab és az már magában 40000 lenne. Ide is mellékelem a LOGO-ra készített rajzomat. ami igaz lehetne egy SR relére is.

Marton

Idézetet írta: balzsi Dátum 2013. április 01., 21:22:42 DÉLUTÁN
  mi a különbség az APB és az SR relék között? Mert láttam hirdetésben SR-22MRAC relét kábellel 20000-ért.
Alapvető külömbség, hogy a SR relé bővíthető, akár 144 I/O csatlakozási pontig. Hang és kommunikációs modul is van hozzá.
Az APB viszont egy kis kompakt készülék mely nem bővíthető.
Ajánlott ezekkel szemben a FAB készülék mely a SR továbbfejlesztett változata.
Tudni érdemes, hogy mindegyikhez más más letöltő kábel kell. Tehát el kell dönteni melyik típus mellett kötünk ki a jövőbeni egyéb alkalmazások esetén. Mindhez kapható USB-s letöltőkábel. Egy ilyen programozható eszköz alkalmazása esetén elfelejthető a külső időrelék és kapcsoló órák, mindezek a programból megvalósíthatóak. Egyenáramu táplálásu készülékek analóg bemenetekkel is használhatóak.
http://www.dialcomp.hu/?mod=webshop_product&cla=webshop_product&fun=product&pid=123&wid=83&flypage=flypage_default.html

czapi

Üdv

Itt egy megoldás a 0-10V bemenetre köthető NTC-vel.

balzsi

Marton!
Köszönöm szépen a linket és a leírtakat, majd ár terén érdeklődök tőlük.
Arra lennék kíváncsi, ha analóg bemenetes szabályzás mellet döntök, akkor 24V-ról fog működni minden (itt a relére és annak vezérlésére gondoltam), mekkora teljesítményű tápegység kell ahhoz, hogy elbírja a relét (ha jól tudom 5W), valamit a szobatermosztáthoz is 24V menne.

Czapi!
Köszönöm a rajzot. Bevallom, az elektronikának ezen részéhez holt h**** vagyok. Természetesen érdekelne ez a része is, még ha soha nem is használnám, akkor sem baj ha az ember az alapokkal képben van. Első lépésben az alkatrészek terén nézelődtem (nekem túl sok a kínálat)  :) Én az alábbiak szerint képzelem el a szükséges alkatrészeket:
1.-3. 100nF 50V X7R MULTILAYER RM 5,08mm kondi
2. Ez egy 5 kOhm-os potméter ???W
4. 180R 1W 5% Ellenállás metaloxid, P(tot)=1W, Un=350V, Ug=600V, Höm koeff.=+200(10-6 k-1)
5. LM 317 AT 3 TERMINAL POSITIVE ADJUSTABLE REGULATOR Ui(max)=40Vdc Uo=1,2-37Vdc Io=1,5A -40…+125oC (TO-220)
6. Dióda 1N4148 Leírás SI-D 100V 0.2A Ifrm 0.45A 4ns Cd:4pF
7. 10K OHM NTC THERMISTOR, melynek 0 fokon 32,65 Ohm az ellenállássa, 100 fokon meg 0,68 Ohm.
8. ???kOhm-os potméter ???W
9. 1uF 50V X7R MULTILAYER RM 5,08mm kondi
Azt nagyon megköszönném, ha valaki átnézné a listát és kijavítaná, véleményezné, illetve a kérdőjeleket behelyettesítené. Valamint arra lennék kíváncsi, mért van szükség kép potméterre  egy ilyen feszültségszabályzónál?

czapi

Idézetet írta: balzsi Dátum 2013. április 06., 09:11:50 DÉLELŐTT
Marton!
Köszönöm szépen a linket és a leírtakat, majd ár terén érdeklődök tőlük.
Arra lennék kíváncsi, ha analóg bemenetes szabályzás mellet döntök, akkor 24V-ról fog működni minden (itt a relére és annak vezérlésére gondoltam), mekkora teljesítményű tápegység kell ahhoz, hogy elbírja a relét (ha jól tudom 5W), valamit a szobatermosztáthoz is 24V menne.

Czapi!
Köszönöm a rajzot. Bevallom, az elektronikának ezen részéhez holt h**** vagyok. Természetesen érdekelne ez a része is, még ha soha nem is használnám, akkor sem baj ha az ember az alapokkal képben van. Első lépésben az alkatrészek terén nézelődtem (nekem túl sok a kínálat)  :) Én az alábbiak szerint képzelem el a szükséges alkatrészeket:
1.-3. 100nF 50V X7R MULTILAYER RM 5,08mm kondi
2. Ez egy 5 kOhm-os potméter ???W  5 kOhm 0,25W helitrimmer kell berakni, panelba forraszható több fordulatú
4. 180R 1W 5% Ellenállás metaloxid, P(tot)=1W, Un=350V, Ug=600V, Höm koeff.=+200(10-6 k-1)
5. LM 317 AT 3 TERMINAL POSITIVE ADJUSTABLE REGULATOR Ui(max)=40Vdc Uo=1,2-37Vdc Io=1,5A -40…+125oC (TO-220)
6. Dióda 1N4148 Leírás SI-D 100V 0.2A Ifrm 0.45A 4ns Cd:4pF
7. 10K OHM NTC THERMISTOR, melynek 0 fokon 32,65 Ohm az ellenállássa, 100 fokon meg 0,68 Ohm. 25°C 10kOhm
8. ???kOhm-os potméter ???W 10 kOhm 0,25W helitrimmer kell berakni, panelba forraszható több fordulatú
9. 1uF 50V X7R MULTILAYER RM 5,08mm kondi
Azt nagyon megköszönném, ha valaki átnézné a listát és kijavítaná, véleményezné, illetve a kérdőjeleket behelyettesítené. Valamint arra lennék kíváncsi, mért van szükség kép potméterre  egy ilyen feszültségszabályzónál?
2. 10V tápfesz beállítás
7. hitelesítés, pl: 25°C- hoz milyen feszültség tartozzon a 0-10V-os tartományból


Szirty

Helló balzsi!

Idézetet írta: balzsi Dátum 2013. április 06., 09:11:50 DÉLELŐTT
7. 10K OHM NTC THERMISTOR, melynek 0 fokon 32,65 Ohm az ellenállássa, 100 fokon meg 0,68 Ohm.

A kérdéseidre választ kaptál. A fentihez fűzném hozzá, hogy egy 10kOhm-os NTC 25 C fokon 10 kOhm ellenállású (tízezer Ohm.)
Egy 10k NTC karakterisztikája kb. ilyen:

csatolt képen

A hőmérséklet ellenállás összefüggése negatív, ami annyit jelent, hogy a hőmérséklet növekedésével az ellenállása csökken. Ez látható a görbén is.
Ezért van az áramkörben a feszültség osztó tetején és nem az alján (az osztó felső ellenállásának a csökkenése az osztó kimenetén megjelenő feszültség növekedésével jár).

Ha ez az NTC 10 kOhm-os 25 C fokon, akkor nem lehet 6.8 kOhmos 20 fokon, ahogy a rajzon szerepel, mivel a csökkenő hőmérséklettel az ellenállása nő, tehát 25 c foknál alacsonyabb hőmérsékleten az ellenállása több lesz 10 kOhm-nál és nem kevesebb!
32 Ohmos (pláne 0.68 Ohmos) nem lesz semmilyen hőmérsékleten.

Az osztó kimenetén ezért a feszültség nem fog 10V-ot változni a teljes hőmérséklet tartományban sem. (ahhoz az kellene, hogy az NTC 0 és végtelen ohm között változtassa az ellenállását.
Ez nem lesz probléma, mert a programodban a komparátort hozzáállítod. Ennek csak annyi a hátránya, hogy a szűkített működési tartományban csökkentett lesz az A/D átalakítás felbontása. Az A/D-n a legkisebb lépcsőhöz nagyobb hőmérséklet változás fog tartozni, mint amekkora tartozhatna a teljes feszültség tartomány kihasználásával.

A másik,hogy a hőmérséklet-ellenállás összefüggése ennek sem lineáris, de ha nem akarsz C fokban kijelezni vagy abban mérni, akkor ez sem fog problémát okozni.

Marton

Idézetet írta: balzsi Dátum 2013. április 06., 09:11:50 DÉLELŐTT
Arra lennék kíváncsi, ha analóg bemenetes szabályzás mellet döntök, akkor 24V-ról fog működni minden (itt a relére és annak vezérlésére gondoltam), mekkora teljesítményű tápegység kell ahhoz, hogy elbírja a relét (ha jól tudom 5W), valamit a szobatermosztáthoz is 24V menne.
Balzsi!
Milyen relét értesz a kérdésben feltetten? Ha a SRrelay érted, akkor az adatlap szerint a 22I/O nagyságúnak a teljesítmény igénye ennyi, azaz 5W.
Egy kis NYÁK relé kb. 0,2-0,4W tekercsteljesítményü.
Összeségében egy kb. 35W-os tápegység elég lehet a rendszerhez, vagy még kissebb is.
Egy ilyen programozható relé analóg bemenete 0..10V között müködik. De rákapcsolható a névleges tápfesz is(24V), ekkor már nem analógként hanem digitálisként viselkedik. A kimenet ha relés, akkor akár 230V-os kör is ráköthető. Ha tranzisztoros kimenetü akkor max 24V-ról használható.
A készülék tápja sosem 10V, viszont lehet 12-24V.

balzsi

Köszönöm szépen a válaszokat.
Idéz7. 10K OHM NTC THERMISTOR, melynek 0 fokon 32,65 Ohm az ellenállássa, 100 fokon meg 0,68 Ohm.
Ezzel kicsit mellényúltam, a számokkal nincs is baj, csak a "k" betű elmaradt az Ohm előtt. Mellékelem a táblázatot, melyből szedtem az ellenállási adatokat. Két képet is mellékelek, melyen azok a feszültség adatok láthatók, melyek 50 és 90°C-on mérhetők (7,359V és 9,165V). Azért ezeket az értékeket emeltem ki, mivel a szabályzáshoz ezen két érték közötti feszültség jöhet számításba. Ez valóban nem egy széles tartomány, mivel az 50°C és 55°C között 0,4V a különbség. Ilyen kis feszültségkülönbséget tudnak kezelni ezek a programozható relék?
Idéz5 kOhm 0,25W helitrimmer kell berakni, panelba forraszható több fordulatú
Ilyen lenne: http://www.pentoda.hu/index.php?id=12&menu=potit&old=1 (Cikkszám: 25-00-28)? Bár ennél nem látok teljesítmény adatot, csak ellenállásit.
IdézBalzsi!
Milyen relét értesz a kérdésben feltetten? Ha a SRrelay érted, akkor az adatlap szerint a 22I/O nagyságúnak a teljesítmény igénye ennyi, azaz 5W.
Igen, a programozható relének a "szükséglete" lenne kielégítve ezzel a táppal, valamint lenne egy analóg bemenet, természetesen ez a fentebb említett 7,359V és 9,165V tartomány lenne, valamint több digitális bemenet 24V-os (szobatermosztát, kézi vezérlések). A kimenetet relésen képzelem el 230V-al (mágneskapcsolók működtetése és izzók táplálása) Egy ilyen megfelelne http://www.dialcomp.hu/uploads//ipari_elektronika/tapegyseg/TBD2AS020024ET4.pdf?
Arra van valakinek ötlete, hogyan hozható közvetlen közelségbe a meleg fűtővízzel a NTC THERMISTOR? Természetesen anélkül, hogy meghibásodna. Valamint milyen hosszú vezeték iktatható a feszszabályzó és az NTC közé és annak árnyékoltnak kell e lenni?

Marton

Idézetet írta: balzsi Dátum 2013. április 07., 00:36:01 DÉLELŐTT
Arra van valakinek ötlete, hogyan hozható közvetlen közelségbe a meleg fűtővízzel a NTC THERMISTOR? Természetesen anélkül, hogy meghibásodna. Valamint milyen hosszú vezeték iktatható a feszszabályzó és az NTC közé és annak árnyékoltnak kell e lenni?
Jó hőkapcsolat akkor lesz ha az érzékelőt belelógatjuk a folyadékba. Ez a gyakorlatban úgy történik, hogy egy lefenekelt csődarabot belelógatunk a víztérbe. És ebbe dugjuk bele az érzékelőt, esetleg még hőpasztával fokozzuk a hőkapcsolatot. Ebben az esetben a környezeti hőmérséklet nem befolyásoló tényező mert az érzékelőt és csövecskéjét teljesen körbeveszi az adott folyadék. Ilyen megoldást láthatsz pl. szenes kazánnál amelynek van huzatszabályozója, az is így van beleépítve a kazán vízterébe. Ha ilyenre nincs utólag lehetőség, akkor hőpaszta segítségével az érzékelőt oda kell szorítani a csőhöz és bepatyulálni, hogy a környezeti hömérséklet ne nagyon módosítsa a mérés értékét. Az érzkelő vezetéke ha egy-két méteres, nem lehet befolyásoló tényező, árnyékolás nem gondolom, hogy szükséges. Rövid szakaszról lehet szó meg a zaj szűrés megoldva a programban alaphelyzetből. Egy lakás esetén nem jellemző a jelentős elektomos környezeti zaj.
A mutatott tápegység minden bizonnyal elegendő, de a kapcsolási rajzot ha látnánk akkor lehetne érdemben megválaszolni.