3 fázisú motor forgásirányváltása

Indította petike199600, 2013. február 06., 12:43:23 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Marton

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. február 06., 17:41:02 DÉLUTÁN
Haladjunk sorban.  ;)  :D
Miért nagy értékű az F1 és F2 biztosítékok értéke?
Miért kell az N-et a PE-re kötni?
Lehet megtévesztő de nulla az a trafóból jön ki.A 400V-nál nincs nulla.
Petike!
A vezérlő körben kettő darab mágneskapcsoló található csak, egyidejüleg csak egyik képes müködni. Ennek villamos teljesítménye talán 5-10VA lehet.
Ha a 400V-os trafó primer oldalát 16A-rel biztosítjuk, akkor az 6400VA-t jelent. Nekünk meg csak 10VA kell, tehát ide egy kb.63VA-es trafó szükséges (ez is sok). Tehát 2A-es biztosítékok elegendőek primérre.
Az N-ről előbb már kétszer is írtam, mitől is N az N. Tehát a trafóból nem tud kijönni N csak egy viszonyitási potenciálnak kinevezett közös pont. Akkor lesz N ha PE-re kötjük. Nem kell, csak lehet, viszont egy kiterjedt vezérlés hibakeresésekor hasznos tud lenni a leföldelt közös pont, ami ekkor már nulla pont.

petike199600

Ez a 5-10VA hogy jön ki?
Ilyet sohasem tanultunk kiszámítani.
Hogy kell ezt kiszámítani?
Azért kérdeztem erről az N dologról annyit mert a könyvben nincs összekötve az N és Pe.

Marcika

Idézetet írta: Marton Dátum 2013. február 06., 17:49:23 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Marcika Dátum 2013. február 06., 17:26:23 DÉLUTÁN
A csatolt rajz 4 vezetékes rendszert mutat. Az alsó soron a nulla és a fázis jelen kapcsolásban felcserélhető, a szekunder oldal nem földelt. Valószínűleg egy biztonsági taranzformátor. Kérdés a szekunder feszültség szint az hiányzik.
Link egy 400/230V tárfóról webshop.sonepar.hu - Termékek
Kérdés, mi az a nulla, miért nulla a nulla, mihez képest is? Előző hozzászolásomban leírtam: "Akkor nulla (mindenkor a földpotenciálhoz képest) amennyiben leföldeled ott. Tehát PE-re kötöd és nem a nullára.
Egyébként ez csak a vezérlési közös pont" (és nem nulla pont).
Számomra Petike rajza ötvezetékes betáplálású ábrázolás. Az L1,L2,L3,N,PE egy függőleges síkban van, tehát a "hálózati sík" ott van.  A nulla akkor nulla ha valahol találkozik a PE-vel.
Nem értem ezt: "Az alsó soron a nulla és a fázis jelen kapcsolásban felcserélhető"
Egy trafó attól biztonsági, hogy a primer és szekunder kör között nagy a szigetelési érték, akkor viszont nem földelhető a szekunder oldal.

Jelen rajzon nincs földelve a szekunder oldal. Ezért gondolom hogy ez egy biztonsági megerősített szigeteléssel ellátott transzformátor. A nulla felcserélését meg azért, mert ha nincs leföldelve a transzformátor szekunder oldali tekercsvége, akkor teljesen mindegy 2 db egyenértékű kivezetést kapok. A szekunder oldalra pedig 2P kismegszakítót raknék ezért, hogy zárlat esetén mid a 2 vezetéket feszültség mentesítse. Szerintem azért 4 vezetékes a rendszer mert PE vezető mellet jelölt N vezető a trafó szekunder oldalából indul ki. Itt hibás a rajz, vezeték jelőlése. Ha trafó 400/24V akkor és a következő jelölést alkalmaznám jelen vezérléshez L1-24V AC és L2-24V AC.

petike199600


Marton

Petike!
A VA érték az egy látszólagos teljesítmény mértékegysége, tanultátok már? Ez válófeszültségnél használjuk induktív terhelésnél. Ha hatásos teljesítményről beszélünk, akkor W(att) a mértékegység.
VA mint leírva is feltűnik, egy szorzat, azaz Volt szor Amper.
A 5...10VA csak egy hasra ütött teljesítmény nagyság, ennyi lehet egy kisebb mágneskapcsoló tekercsének a villamos teljesítménye. De meg kellene nézni egy katalógusban mennyi is a valóságban.
Ha az az "N" nincs leföldelve akkor nem nulla potenciál, tehát téves a betűjelzés, szerintem.

Marcika!
A rajzon tényleg nincs közvetlenül földelve a közös pont, de az első rajz "N" pontja ezt sugallja. Igazad van a felcserélhetőségben abban az esetben mit legutóbb írtál. Ekkor számításba jöhet a kettős biztosíték, de ezt már egyszer kitárgyaltuk a fórum egy másik témájában.

Üzenet összefûzve: 2013. február 06., 18:38:05 DÉLUTÁN

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. február 06., 18:21:20 DÉLUTÁN
A trafó 400/230 de oda van írva mellé
A feszültség áttételen kívül fontos a trafó teljesítmény ismerete is, ez alapján lehet meghatározni a védelem értékét.

petike199600

Így jó lenne?
Holnap megkérdezem majd a tanáromtól is ezt az N dolgot.
De szerintem azt fogja mondani hogy hülyeség mert nincs tisztában az új dolgokkal.

Marton

Petike!
A rajz kapcsolásilag jó.
De továbbra sem tüntesz fel teljesítmény értékeket, trafóra sem, meg motorra sem. Tehát miért is akkora a biztosíték amekkora? A szekunder oldalon miért van még mindig 16A? Mi indokolja? Illik a hőkioldó érték tartományát is feltüntetni, precíz rajzoknál még a hőkioldó beállított értékét is feltüntetik.
Ez csak egy egylapos rajz, több lapos munkánál össze kell jelölni az összetartozókat, tekercset az érintkezőkkel, hőkioldót az érintkezőjével, stb. Ehhez már kell rajzkeret is áramút kordinátákkal.

petike199600

Azért nem tűntetek fel értékeket mert én sem tudom az értékeket.
Ezt a rajzot is én csak kapcsolásilag kérdem hogy jó-e.
A hőkioldónál milyen értékeket kell feltűntetni és hogyan?
Egy példa jó lenne.  :P :D
Na akkor már az az N-PE dolog?

Marton

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. február 06., 19:06:30 DÉLUTÁN
A hőkioldónál milyen értékeket kell feltűntetni és hogyan?
Egy példa jó lenne.  :P :D
Na akkor már az az N-PE dolog?
A rajzon a közös pont leföldelt, tehát nulla potanciálú (földhöz képest!).
Egy lehetséges hőkioldó rajzjelet melléketem.

petike199600