3 fázisú motor forgásirányváltása

Indította petike199600, 2013. február 06., 12:43:23 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600

Sziasztok!
Ma kaptam a tanáromtól egy német könyvet.
Van benne 3 fázisú motor forgásirányváltás.
Volt benne egy számomra furcsa dolog.
VAN 3 fázis N és PE.A főáramkör rendesen megy a 3 fázisról és a vezérlő áramkörhöz betesznek egy trafót.
Az nincs odaírva hogy hány voltot csinál a 400V-ból.
Az L1 és L3-ra van bekötve a szekunder oldalról megy a vezérlés.
Ha 230V-ról megy a vezérlés akkor ennek semmi értelme hisz az L1 és N között megvan a 230.
24V-ról menne a vezérlés? Mennyire gyakori ez a valóságban?
Miért így csinálják?
Köszönöm szépen!

Marcika

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. február 06., 12:43:23 DÉLUTÁN
Sziasztok!
Ma kaptam a tanáromtól egy német könyvet.
Van benne 3 fázisú motor forgásirányváltás.
Volt benne egy számomra furcsa dolog.
VAN 3 fázis N és PE.A főáramkör rendesen megy a 3 fázisról és a vezérlő áramkörhöz betesznek egy trafót.
Az nincs odaírva hogy hány voltot csinál a 400V-ból.
Az L1 és L3-ra van bekötve a szekunder oldalról megy a vezérlés.
Ha 230V-ról megy a vezérlés akkor ennek semmi értelme hisz az L1 és N között megvan a 230.
24V-ról menne a vezérlés? Mennyire gyakori ez a valóságban?
Miért így csinálják?
Köszönöm szépen!

A következőt tudom mondani 400 V trafóról. A TN-C 4 vezetéske hálózatok voltak a régi gyárakban. Nem volt külön szétválasztva a rendszer. A gépek bekötése 4 vezetékkel volt megoldva 3F és PEN. A szerszámgépben nem volt szükség nullára, így spóroltak a kábelekkel. A vezérléshez szükséges feszültség 400V (380) primeroldali feszültségből alakították át. A szekunder oldali feszültségnek váltóarámnál 50V, egyenáramnál 110 V. A gyakran előforduló feszültség szintek 48V 24V AC amit vezérlésekhez használnak. A PLC rendszerekben meg a 24V DC feszültség van elterjedve. Ha egy mágneskapcsolót vagy relét cserélsz mindig nézd meg a feszültségszintet, és azt hogy DC vagy AC. Ezenkívül előfordulhatnak még ettől eltérő feszültség szintek is. 

petike199600

Jó de ez egy új könyv és megvan az ötvezetékes hálózat.
Még mindíg nem értem minek a  trafó.  :-[

Marton

Petike!
Megértem, hogy nem érted az okát a trafónak. Pedig egyszerü az oka. Írtam már erről valahol. Valószínüen sokan nem is tudják az okát, talán nem is tanítják. Egy biztonságtechnikai képzésen kaptam rá én is magyarázatot.
Hiába van ott az ötvezetékes 3x400/230V-os hálózat, mégis trafóról táplálják (általában a németek mindig) a 230V-os vezérlő kört.
Kérdés, mekkora is a hálózati tápfeszültség zárlati áram képessége? Hát több kA.
Ha viszont egy helyi "kis"trafóról tápláljuk a vezérlőkört, akkor a trafó szekunder oldalán nem tud létrejönni jelentős, több kA zárlati áram. Ugyanis a vezérlő elemek, nyomogombok, relé érintkezők, stb. kis zárlati áram elviselésére alkalmasak csak. Egy esetleges vezérlőköri zárlatnál ekkor kicsi az esély, hogy beégjen pl. egy relé érintkező. Bizonyosan tanultatok, számoltatok transzformátor szekunder oldali zárlati áramot. Így lehet fogalmad a trafo szekunder oldali max. áram képességéről.
Tehát a dolog nem a feszültségről hanem a zárlati áramról szól.

petike199600

Marton:
Nagyon szépen köszönöm ezt az érthető magyarázatot.Tehát akkor a biztonság miatt van.Igen valóban egy német könyvben áll ez.
Most már ezt is tudom.Még a transzformátor szekunder oldali zárlati áramot számítani nem tanultuk.Az majd jövőre lesz.
A mostani végzősök állandóan ilyennel foglalkoznak.
Töltök fel egy rajzot.Nézd már át légyszíves hogy jól értettem-e meg.
Köszönöm szépen!

Marton

Vannak hibák.
F1, F2 biztosíték bizonyosan nagy értékü a trafo primér oldalán, habár nem tüntetted fel a trafó teljesítményét. Szekunder oldalra a "fázis" ágba is kell zárlatvédelem.
A trafo szekunder oldali "N" pontja így nem jó. Akkor nulla (mindenkor a földpotenciálhoz képest) amennyiben leföldeled ott. Tehát PE-re kötöd és nem a nullára.
Egyébként ez csak a vezérlési közös pont. 
A K2 mágneskapcsoló bemeneti oldalát is a F3 biztosítékról kell megtáplálni, ahogy megrajzoltad úgy nincs zárlati védelme ott.

Marcika

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. február 06., 17:11:17 DÉLUTÁN
Marton:
Nagyon szépen köszönöm ezt az érthető magyarázatot.Tehát akkor a biztonság miatt van.Igen valóban egy német könyvben áll ez.
Most már ezt is tudom.Még a transzformátor szekunder oldali zárlati áramot számítani nem tanultuk.Az majd jövőre lesz.
A mostani végzősök állandóan ilyennel foglalkoznak.
Töltök fel egy rajzot.Nézd már át légyszíves hogy jól értettem-e meg.
Köszönöm szépen!

A csatolt rajz 4 vezetékes rendszert mutat. Az alsó soron a nulla és a fázis jelen kapcsolásban felcserélhető, a szekunder oldal nem földelt. Valószínűleg egy biztonsági taranzformátor. Kérdés a szekunder feszültség szint az hiányzik.
Link egy 400/230V tárfóról webshop.sonepar.hu - Termékek

petike199600

Marton:
Haladjunk sorban.  ;)  :D
Miért nagy értékű az F1 és F2 biztosítékok értéke?
Miért kell az N-et a PE-re kötni?
Lehet megtévesztő de nulla az a trafóból jön ki.A 400V-nál nincs nulla.
Azt a K2-es mágneskapcsolót javítom!

Marton

Idézetet írta: Marcika Dátum 2013. február 06., 17:26:23 DÉLUTÁN
A csatolt rajz 4 vezetékes rendszert mutat. Az alsó soron a nulla és a fázis jelen kapcsolásban felcserélhető, a szekunder oldal nem földelt. Valószínűleg egy biztonsági taranzformátor. Kérdés a szekunder feszültség szint az hiányzik.
Link egy 400/230V tárfóról webshop.sonepar.hu - Termékek
Kérdés, mi az a nulla, miért nulla a nulla, mihez képest is? Előző hozzászolásomban leírtam: "Akkor nulla (mindenkor a földpotenciálhoz képest) amennyiben leföldeled ott. Tehát PE-re kötöd és nem a nullára.
Egyébként ez csak a vezérlési közös pont" (és nem nulla pont).
Számomra Petike rajza ötvezetékes betáplálású ábrázolás. Az L1,L2,L3,N,PE egy függőleges síkban van, tehát a "hálózati sík" ott van.  A nulla akkor nulla ha valahol találkozik a PE-vel.
Nem értem ezt: "Az alsó soron a nulla és a fázis jelen kapcsolásban felcserélhető"
Egy trafó attól biztonsági, hogy a primer és szekunder kör között nagy a szigetelési érték, akkor viszont nem földelhető a szekunder oldal.

petike199600

Na a betáplálásom 4 vezetékes.
Itt egy újabb rajz.
Most már nem nagyon értem ezt a nullás dolgot.  :-\
Miért nagy értékű az F1 és F2 biztosítékok értéke?
Köszönöm! :)