Gyakorlatban hol lehet találkozni TT rendszerrel?

Indította balzsi, 2013. január 05., 09:30:41 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

balzsi

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. január 05., 08:39:46 DÉLELŐTT
Na kész a rajz.
Bocs a 11 órás félrevezetésért. ;D
Ha nem haragszol meg én csak átszerkeztettem a TN rendszeres rajzot.
Ha jól tudom akkor a TT rendszerben nincs PEN.Itt N van.
Ugye?
Csinálhatok újat is sorkapcsokkal de gyorsan akartam.

Szerintem jó a rajzod, de majd a szakemberek felülbírálják.  ;)
Én arra lennék kíváncsi, hogy a gyakorlatban hol lehet találkozni TT rendszerrel?

JUVILL


Balzsi!

Védőföldelt (TT rendszerűek) a hazai kooperációs (132, 220, 400, 750 kV-os) áramszolgáltatói hálózatok, a 25 kV-os és 2x25 kV-os vasúti hálózatok.  Az erőművek, transzformátor- és kapcsolóállomások, a távvezetéki hálózatok.
Kisfeszültségű hálózat esetén ma már ritka, de "elhagyatott településen" -pl.tanyavilágban előfordul.
Általában az 1000 V-nál nagyobb feszültségű hálózatok mindig TT rendszerűek.

flatskerrobert

    Az biztos, hogy az országban 0,4 KV-n már nagyon kevés helyen alkalmaznak TT rendszert. A 70-es 80-as években még városon belül is több transzformátor körzet volt védő földelt, de mára ezeket meg szüntették. Emlékszem ezekben a részekben "hegyekben" volt telepítve az "NDK" gyártmányú (Kelet Németországi) FI relé.


A 10,20,35/0,4 KV középfeszültségű transzformátorok primer tekercseinek csillagpontja nincs földelve (szigetelt csillagpontú) üzemviteli okok miatt. Primer oldalon, ha valamelyik fázisban probléma van a patron (biztosíték) kiolvad ebben az esetben a 0,4 KV-oldalon az üzem tovább működik, (sánta üzemben).  Csak annyi történik, hogy az ép primeroldali fázisokban megemelkedik az áram, ha jól emlékszem gyök kettővel. Ha a primer oldalon leszakadt vezeték van, vagy tartós fáziszárlat, vagy túlfeszültség levezető zárlatba marad akkor beindulnak a földzárlatjelzők vagy az egy illetve kétlépcsős visszakapcsoló automatikák.
Ezek olyan gyorsan működnek, hogy szinte észre sem lehet venni.
FR.

JUVILL


Robi!
De a földeletlen rendszer, ahol a "sánta üzemet" említed az már IT hálózat szerintem.
Bányák, kórházi műtők... esetén alkalmazva.

flatskerrobert


Molnár Viktor

Robi!
A trafók a KIF oldalon általában mereven földelt csillagpontúak.

flatskerrobert

Biztos, hogy mindenhol így van, egy két speciális esetet eltekintve.
FR.

JUVILL


A közép és nagyfeszültségű hálózatok ilyenek. Ott az érintésvédelmez kifejezetten a védőföldelés biztosítja.
Előfordul még "elhagyatott területeken".
Pl. tanyákon.

Sztrogoff

Idézetet írta: flatskerrobert Dátum 2013. január 05., 11:16:43 DÉLELŐTT

A 10,20,35/0,4 KV középfeszültségű transzformátorok primer tekercseinek csillagpontja nincs földelve (szigetelt csillagpontú) üzemviteli okok miatt. Primer oldalon, ha valamelyik fázisban probléma van a patron (biztosíték) kiolvad ebben az esetben a 0,4 KV-oldalon az üzem tovább működik, (sánta üzemben).  Csak annyi történik, hogy az ép primeroldali fázisokban megemelkedik az áram, ha jól emlékszem gyök kettővel. Ha a primer oldalon leszakadt vezeték van, vagy tartós fáziszárlat, vagy túlfeszültség levezető zárlatba marad akkor beindulnak a földzárlatjelzők vagy az egy illetve kétlépcsős visszakapcsoló automatikák.
Ezek olyan gyorsan működnek, hogy szinte észre sem lehet venni.
FR.
Bocsánat, a sántaüzem az más. Az TT hálózatos fogalom:
"Sántaüzem: Hatásosan földelt hálózat esetén, a hálózat egy részének olyan üzemállapota, amikor az energia átvitele az egyik fázis megszakadása mellett a másik két fázison és a földön keresztül történik."
Sántaüzem esetén van az, hogy a feszültségek majdnem egyformák.
10/20/35 kV-os hálózaton ha egy fázis hiányzik, akkor 0,4 kV-on két fázisban igen rossz feszültség tapasztalható, amely üzemzavarnak minősül.
IT hálózaton csak a földzárlatos üzem az, ami a fogyasztóknál nem jelent problémát.