Villanymotorok alapismeretek

Indította petike199600, 2012. november 27., 15:14:00 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600

Szelei úr: Közben már nekem is eszembe jutott a hajszárító motor még mielőtt olvastam volna a hozzászólását csak nem rögtön írtam meg.
Van itthon egy nem használt hajszárító majd azt szétszedem.
Nem minden ötletemet rakom fel ide pedig van bőven.  >:( :( :-\

Szirty

Üdv Szelei!

Idézetet írta: Szelei Dátum 2013. március 10., 18:00:11 DÉLUTÁN
Szét kell szedned egy játék autót, vagy elemes kis ventilátort, eldobott számítógépes processzor hűtőt, de vehetsz is ilyet 5-600 forintért.

Nyilván 230V AC motort szeretne (bár konkrétan nem írta ezt le) mert a próbapanelján minden 230V-os.
A CPU hűtő és egyéb PC-beli 12V-os ventilátor rendszerint elektronikus kommutációval működő BL motor, azokon az irányváltás szintén nem egyszerű (fordított tápfesz hazavágja).

petike199600


Villanyreszelő

Idézetet írta: Szelei Dátum 2013. március 10., 18:18:41 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Villanyreszelő Dátum 2013. március 10., 18:03:27 DÉLUTÁN
Üdvözlet!

Ha jól látom ez árnyékolt pólusú motor?
Ha igen,akkor a motor a főpólustól,az árnyékolt pólus felé forog.

Bocs hülyeség.
:'(

Semmi baj :)
Megtudhatom miért?
Talán tanulok vele.

Szelei

Ezek a ventilátor motorok állandó mágneses forgórésszel készítik. Kettős szigetelt 230 V 50 Hz.

Nem szokták árnyékolni a betáp oldalt és árnyékon amúgy sem vezetnek ki mást mint a fém szerkezet potenciálját (ez a bekötésre készített sarus csatlakozók mellett testről vezetik ki).

Az állórészen elhelyezett sárgaréz örvényáramú tekercsel határozzák meg az állandó forgásirányt, 1 menet két oldalon.

petike199600

Sziasztok!
Ma gyorsan szétkaptam a hajszárítót.
A külső burkolatán az volt hogy 230 V 50Hz ~ De belül már DC feliratokat láttam mindenütt.
Nem merem bekötni mert nem tudom hogy kell.Láttam a kapcsoló körül egy 1 nF-os kondenzátort.
Teszek fel képeket.
Várom a véleményeket.

Villanyreszelő

Idézetet írta: Szelei Dátum 2013. március 10., 22:15:29 DÉLUTÁN
Ezek a ventilátor motorok állandó mágneses forgórésszel készítik. Kettős szigetelt 230 V 50 Hz.

Nem szokták árnyékolni a betáp oldalt és árnyékon amúgy sem vezetnek ki mást mint a fém szerkezet potenciálját (ez a bekötésre készített sarus csatlakozók mellett testről vezetik ki).

Az állórészen elhelyezett sárgaréz örvényáramú tekercsel határozzák meg az állandó forgásirányt, 1 menet két oldalon.

A tegnapi hozzászólásom az Elektrotechnika tankönyvünkből idéztem,mely szerint az árnyékolt,vagy hasított pólusú motor,a segédfázisú aszinkron motor egy különleges változata.
Az indító nyomatékot adó segédfázis,a motor állórészén,a mágneses körben van kialakítva.
A tekercsre  váltakozó feszültséget kapcsolva mágnese fluxus alakul ki,mely fő,és segédfluxusra oszlik.
Az utóbbi egy olyan vasmagon halad át, melyet egy rövidre zárt menet vesz körül,ezt nevezik árnyékolt pólusnak.
Tehát egyről beszélünk.
Nekem van is egy ilyen motorom,melyben a forgórész nem mágnesezhető,a képen is látszik a fogót rövid távon belül nem vonza hanem van benne egy aluminiummal kiöntött kalickás forgó rész,mint a rövidre zárt forgó részű aszinkronoknál,melyben záródik az indukált áram,és mágnesezi fel a vasat.
Esztergáltam hozzá egy aluminium forgó részt is vastest nélkül,és az is forog ebben a mágneses körben,a képen felül látható ez a forgó rész.

Szelei

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. március 11., 16:30:56 DÉLUTÁN
Sziasztok!
Ma gyorsan szétkaptam a hajszárítót.
A külső burkolatán az volt hogy 230 V 50Hz ~ De belül már DC feliratokat láttam mindenütt.
Nem merem bekötni mert nem tudom hogy kell.Láttam a kapcsoló körül egy 1 nF-os kondenzátort.
Teszek fel képeket.
Várom a véleményeket.
Óvatosan mert ez a motor 12 V.= áramú!
Itt polaritás váltással már tudod változtatni a forgásirányt Természetesen a dióda és a motor között.

petike199600

Van 230/12 trafóm de ez váltót csinál.Ezt is ráköthetem?

Villanyreszelő

Elnézést az ismételt bele szólásért,a kondenzátor zavar szűrő funkciót lát el.
A diódákon a pozitív sarok a fehér csíkkal jelzett rész,a negatív, az üres fekete oldala,de multiméterrel is meghatározható,a multi egy negatív jelet tesz ki,az érték elé,ha a piros,pozitív tapintóval a negatív sarkot érintjük a feszültségmérésnél.
Helyes polaritással,csak az eredményt írja ki.
A trafó váltót csinál,a frekvencia nem változik.
A graetz hídra rá lehet kötni a trafót.