Világítási áramkörök hibái

Indította Villanyreszelő, 2012. november 24., 22:19:40 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

exchange

Bocs hogy belevágok de ide is vág kicsit a téma :)
ismerősömnél armatúra cserekor is voltak érdekességek (nem én csináltam a munkát), annál a lámpának két hagyományos kapcsolója (folyosó és udvar) van nem váltókapcsoló csak síma tehát csak akkor ég mikor mindkét kapcsoló fel van kapcsolva. Feltették az új lámpát de az nem világít fázis ceruzával mérik  és furcsa jelenség volt tapasztalható volt mikor a Nulla és a fázis kábelnél is világot a ceruza volt mikor egyiken sem. (2-3 éve a régi lámpában szétrobbant az izzó majd az egyik fém vezető a foglalatban is letört azért lett cserélve) (Külön földelő kábel nem volt-régi hálózat, alumínium vezetékkel) végül is a udvari kapcsolóhoz futó fázis vezeték csere illetve egy felesleges nullázó kábel eltávolítás után  már normálisan működött.  ugyanis a udvari kapcsolóhoz két nullázó volt bekötve (volt egy jó helyre, és egy a csengő kapcsoló nullázó vezetékből elosztott nullázó is rá volt kötve)
érdekes szerelés volt az biztos bár régi házakba lehetnek még hasonló érdekes dolgot.

Novill

Én is találkoztam egy régi alternatív kapcsoló bekötéssel, ami a régi MSZ 1600/1 szabványban is szerepelt, mint rossz bekötési mód. Ennél a módszernél az egyik kapcsolónál a fázist adta ki a másik kapcsoló a nulla vezetőt. Addig nem is volt probléma, míg a régi lassú működésű kapcsoló volt felszerelve. A probléma akkor jelentkezett amikor ki lett cserélve a régi kapcsoló. A mai kapcsolók mechanikája gyorsabb kapcsolást biztosít, mint a régi. Ez volt a probléma, mert e miatt zárlat keletkezett.

exchange

Idézetet írta: Novill Dátum 2012. november 29., 14:56:23 DÉLUTÁN
Én is találkoztam egy régi alternatív kapcsoló bekötéssel, ami a régi MSZ 1600/1 szabványban is szerepelt, mint rossz bekötési mód. Ennél a módszernél az egyik kapcsolónál a fázist adta ki a másik kapcsoló a nulla vezetőt. Addig nem is volt probléma, míg a régi lassú működésű kapcsoló volt felszerelve. A probléma akkor jelentkezett amikor ki lett cserélve a régi kapcsoló. A mai kapcsolók mechanikája gyorsabb kapcsolást biztosít, mint a régi. Ez volt a probléma, mert e miatt zárlat keletkezett.

Értem köszönöm a választ :) valószínű hogy itt is valami hasonló lehetett :)

Villanyreszelő

Nálunk a spejzban még található régi billenőkapcsoló,ha nem nyomom fel határozott mozdulattal nem kapcsolja az áramkört,de sajnálom leszedni,hamarosan talán a múzeum is veszi :D

petike199600

Gondoltam felfrissíthetnénk a témát, mert még nagyon válaszokat nem kaptam hogy mi lehet a probléma a nővéremék fürdőszobájában.
Még egyszer leírom a dolgokat:
Adott egy ház.
3 fázis jön be az oszlopról + egy pen.
Villanyórától a ház elosztótáblájára már 1 fázis és 1 nulla jön.
Na most akkor van a fürdőszoba.Itt jön a hiba. Az izzót kb 2 hetente cserélgetni kell.Normál 60w-os izzó már több márkát próbáltak még energiatakarékosat is de a két hét megmaradt élettartamra.
Pára nem nagyon van ott fent a lámpánál.
Feszültség:240V
és 0,25Ampert vesz fel.
Mi lehet a probléma.Ez amúgy csak a fürdőszobában van,a ház többi pontján semmi probléma nincs a világítással.
Kivéve az hogy a szobában felkapcsolják a villanyt és lekapcsolódik a nappaliban.Ez is eléggé érdekes téma.
Most maradjunk az első kérdésemnél.
Szóval várom az ötleteket.
Nagyon szépen köszönöm!!! :)


moderátori bejegyzés:
Csupa nagy betűket nem szeretjük a fórumon, kérlek jövőben mellőzni. Hivatkozási alap fórum szabályzata.

nova

Nem olvastam újra végig a topikot, de a feszültség szint mint Novill is írta megengedett határokon belül van. Sokféle megoldása lehet a problémának, akár a lámpa foglalat is. Égő minőségbeli megvalósítása is lehet probléma. Mivel írtad, hogy normál 60 wattos izzó, így az tisztán hatásos terhelés.

Vannak olyan problémák melyekre nem minden esetben lehet könnyen megoldást találni.

IdézKivéve az hogy a szobában felkapcsolják a villanyt és lekapcsolódik a nappaliban.Ez is eléggé érdekes téma.

Szerintem erre már biztosan találsz választ a fórumon. Hiszen egyszerű méréssel meghatározható a hiba oka. (pl.: alternatív kapcsoló) A fórumon nem minden problémára találsz egyértelmű választ, hiszen csak a leírásokból képzelünk el egy megvalósítást, ha valóságban a helyszínen lennénk akkor más lenne a helyzet. (Persze ezzel nem azt akarom mondani, hogy a fórumozok kivonulnak hozzátok.  ;D)

Idővel majd ha befejezed az iskolát és a szakmai gyakorlatod közben egyre több hibajavítással találkozol, rájössz, hogy ez a legnagyobb kihívás általában.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

JUVILL


A hiba megkeresése nehéz. Ezt okozhatja kötéshiba. Ezt csak úgy tudod megállapítani, ha az áramkör összes elemét ellenőrzöd.
De a jelenségből lehet következtetni túlfeszültségre is. Ez sajnos nem állandó, hanem időszakosan változik. A terheléstől, a napszaktól is változhat.
Gyakorlatomban találkoztam olyan jelenséggel, hogy egy helyiségben lévő izzók pár naponta szétrobbantak, foglalataikból kirepültek, üvegszilánkot szólva az alkalmazottakra.
Az épület 15 m-re volt a trafóháztól. A "rágerjesztés" miatt időszakosan 257V-ot is mértünk. Ezt a 250V-os izzók nem igazán szeretik, még szakaszosan sem.

petike199600

Sziasztok!
Ma voltam a nővéreméknél és megnéztem azt a lámpát.
Na rögtön feltűnt hogy a nulla vezetéknek a szigetelése egy részen kivan szakadva és ott simán hozzáérhet valmihez a réz.
Ezt a kis részt lecsíptem,újrablankoltam és visszakötöttem.
Szerintetek ezzel megoldódott a probléma?

nova

Mivel te látod a hiba jelenséget és te csináltál valamit ami esetleg hozhat megoldást, így te tudod ellenőrizni is, hogy az általad elvégzett kötés "javítása" hozott-e pozitív eredményt az említett hiba megítélésekor.

Olvasd végig az előző hozzászólásod és ha valaki ilyet tenne fel neked is, te is néznél egyet szerintem.  ;)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

petike199600

Sziasztok!
Lenne még egy kérdésem.
Mikor csináltam ezt a lámpát,észrevettem hogy nincs  bekötve a földelő  vezeték hanem csak ott lógott,ezt én rögtön rákötöttem a lámpa fém testére.
Mikor hazajött a gazda engem nézett hülyének hogy miért kötöm be a földelést mikor a mester aki kötötte be régen a lámpákat aztmondta  nem kell bekötni a földelést mert nem szokták.
Nos én erre azt válaszoltam hogyha netán véletlen feszültség alá kerülne ez a fém rész és nem old le a kismegszakító akkor ne téged vágjon agyon hanem fojjon el a föld fele.
A kérdésem:
Helyesen válaszoltam?