Tápvonal méretezése

Indította Villanyreszelő, 2012. november 24., 12:36:51 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Villanyreszelő

Üdv.

3 fázisú betáplálásra nálatok mi a méretezés?
Van valami egyszerű bevált módszer?

nyaki

Nem értem a kérdést teljesen. :-\
Én pl. úgy méretezek, mintha 3 önálló fázis lenne, kiegészítve a 3 fázisú rendszerek szabályaival.

JUVILL

Idézetet írta: Villanyreszelő Dátum 2012. november 24., 12:36:51 DÉLUTÁN
Üdv.

3 fázisú betáplálásra nálatok mi a méretezés?
Van valami egyszerű bevált módszer?
Mire gondolsz?
Méretezni kell teljesítményigényre, feszültségesésre és melegedésre.

Villanyreszelő

Teszem azt van egy 3fázisú 11kW aszinkron motorom.
A fogyasztásmérőtől 20 méterre van elhelyezve,ehhez szeretnék betáp vezetéket méretezni.
Feszültség esésre,melegedésre.
Mechanikai szilárdságra nem.
1 fázisú rendszernél ismerem a képletet A=rox2xl/exI
Melegedésre pedig:I=P/(Uxcosfi)
Feszültségesésre a tanárom szerint 1 fázisú módszert elég alkalmazni,csak be kell helyettesíteni az motorikus hálózat 3-5 %-os feszültségesését.
Szakirodalom bonyolultabb módon írja le.
Van valami egyszerűbb gyakorlati képlet rá?
Tudom vannak kábel méretező programok különféle vezetékkereskedelmi oldalakon,de úgy gondolom hogy ezt nekem ki kéne tudni számítani.

nyaki

Hali!
P=√3·U·I·cosφ
Ebből indulj ki, majd a csatolmányból válaszd ki a legmegfelelőbbet, figyelve a lehetséges üzemeltetési körülményekre is.

Villanyreszelő

Hello!

Tehát a képletedből kapok egy teljesítményt.
Ha a cosφ-t nem ismerem,akkor 0.8 nak veszem.
Majd I=P/U ? a vonali áram?



nyaki

Elvileg az adattábláján minden adat szerepel. Ha nem, akkor a hatásos teljesítményt ismered, ami ugye 11kW, a feszed pedig 400V. E két adatból és a hasraütésszerűen kitalált cosφ=0,8 értékből ki tudod számítani a P=√3·U·I·cosφ képlet átrendezésével a hatásos teljesítményhez tartozó áramot. A meddőhöz tartozó áramot a cosφ ismeretében az Iq=I·tgφ képlettel tudod meghatározni úgy, hogy a függvénytáblából kikeresed a cosφ-hez tartozó fokot. A két áram összege lesz a valós terhelése a vezetéknek. Ezután kiszámítod a vezeték hosszához tartozó impedanciát a R = ρ·2l/A képlet segítségével, majd a vezetékszakaszon eső feszültséget meghatározod az Uv=R·(Ip+Iq) képlet alapján. Ezután már gondolom nem jelenthet akadályt a szabványban megadott maximális feszültségesés százalékos meghatározása.

Üzenet összefûzve: 2012. november 25., 01:43:30 DÉLELŐTT

Most nézem a hozzászólásodat, amihez képest egy kicsit túl bonyolítottam. Igen, valójában a P=√3·Uv·Iv·cosφ képletből az Iv áramot kapod, így tovább számolhatod a már megadott képletekkel a vezetékveszteségeket és a szükséges keresztmetszetet.

Üzenet összefûzve: 2012. november 25., 01:52:09 DÉLELŐTT

Ehjj, már megenn egy hibát látok nálad. A P=√3·U·I·cosφ átrendezésével a vonali áramot így kapod: I=P/√3·U·cosφ.

Villanyreszelő

Valóban a √3.
3 fázisnál, 120' ban eltolt áramok. :)