1 fázisú villanymotor forgásirányváltása

Indította petike199600, 2012. október 24., 17:00:51 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600

A cégnél kaptam egy aprócska feladatot, de mégis kifogott rajtam. Adtak egy ilyen kapcsolót: http://www.haluxvill.hu/kkm0-20-6006-atkapcsolo.html
A feladat: 1 Fázisú aszinkron motor forgásirányváltása. Hogy kell ezt megvalósítani? A motorról tudom, hogy le kell venni az áthidalókat.
Valaki legyen olyan kedves, és segítsen ( ha tud akkor rajzzal) mert nem nagyon értem ezt a dolgot. 
Köszönöm szépen!

Marton

Petike!
Hirtelenjében nem találok rajzot az egyfázisú motor irányváltásáról Ganz kapcsolóval. Pedig csináltam már többet ilyet, szerintem meg is rajzoltam gépen is.Ha még is megtalálom, közlöm.
Irányváltáshoz nem a 6006-os jelű Ganz átkapcsoló kellene, hanem a 6008-as irányváltó. De ez sem ideális egyfázisú motor irányváltásához mert egy érintkezővel kevesebb van neki mint szükséges lenne az ideális kapcsoláshoz. Ez akkor probléma ha dugvillás táplálású a motor, ahol nem garantált a nulla/fázis polaritása. Fix táplálás esetén jó, mert a nulla pont garantált.
Egyfázisú motor irányváltásának lényege, hogy a két tekercs polaritását, bekötését egymáshoz képest meg kell fordítani. Azaz vagy a segédfázis, vagy a főfázis tekercs végeket fel kell cserélni. De csak az egyik variációt! Mert ha mindkettőt egyszerre megfordítod, a motor tengely forgásiránya mégsem változik meg.

Simon Endre

Szia Petike !
Most csinálok épp egy rajzot midjárt küldöm, ha más is buzgólkodik lehet több is amiből választhatsz.

Marton

A rajzot csak papíron találtam meg. Így hát megrajzoltam elektronikusan is, hogy leközölhessem.
Mielőtt bekapcsolnád, ellenőrizd le, hogy nem- e tévedtem. A kézi rajzomon nem jó a számozás, de ezen a rajzon már jónak kell lennie. Figyelembe kell venni, hogy a tárcsákon belül nem láthatóan vannak az 1-3, 5-7 átkötések. Ezt először nem tudtam, akkor rosszul kötöttem be, le is verte a biztosítékot ez miatt.
Pólusváltás ebben a rajzban a főfázis tekercsnél történik.
Látható, hogy ezzel a kapcsolóval egyik tápfesz pont (nulla) direktbe van kötve a segédfázisra. Tehát dugvillás táplálás esetén nem biztosított a teljes leválasztás a hálózatról 0 állásban sem!
Ha valaki tud jobb megoldást vagy hibát talál ebben a verzióban, kérem közölje.
Esetleg kapható a kereskedelembe ehhez megfelelően ideális kapcsoló?

Simon Endre

Szia  Peti !
Látom Marton kolléga megelőzött, de visszaolvasva a rendelkezésedre bocsájtott kapcsoló 6006-os tehát ennek van jogérvénye. (Naugye!)
Ne lepjen meg a rajzon olyan számok is szerepelnek ami esetleg a kapcsolón nincs feltüntetve, de valójában az ott érvényes tehát kötheted a párjára is mivel gyárilag van összehidalva. A kondi kérdőjele azt jelenti, hogy ott tiéd a döntés joga melyik oldalra kötöd. Annyit Marton kolléga megjegyzéséről hogy a szakszerűség szerit a nullában is illene kapcsolónak lenni, ha villásdugós csatlakozás van akkor meg feltétlenül, akkor viszont 6044-es kapcsoló kellett volna analóg módon bekötve az 1-2 + 3-4 minta szerint.

Marton

Korrigálom a korábbi írásom.
A 6006-os lefejtésű 3 pólusú kapcsoló is ugyan úgy "alkalmas" irányváltásra mint a 6008-as. Mindkettő hibája, hogy egy érintkezővel kevesebbjük van mint kellene.
A 6044-es az én olvasatom szerint nem jó mert az ugyan 4 pólusú de csak ki-be kapcsoló.
Inkább megfelelő lenne a 6432 jelű 4 pólusú átkapcsoló, mely nyolc érintkező párt tartalmaz. Ezzel megoldható lenne mindenkor a teljes kikapcsolás. Nem lenne egy pólus direktbe kötve ( a nulla).

Simon Endre

Szia Marton és Petike !
Utánnanéztem, mert valóban gyanús volt a dolog (hasaltam.) Korábban ez már téma volt, csak nem találtam meg a fórumon. A katalógusban meg ez van.
Szevasztok szép napot !

Szirty

Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2014. július 11., 08:26:55 DÉLELŐTT
Utánnanéztem, mert valóban gyanús volt a dolog (hasaltam.) Korábban ez már téma volt, csak nem találtam meg a fórumon.

Itt is egy:


Marton

Endre!
Az általad közölt kép alapján a 6044 jelű kapcsoló a 4 pólusú átkapcsoló. De a Ganztól frissen is letöltött pdf szerint ez csak ki-be kapcsoló. Az általad ábrázoltnak a pdf-ben a 6432 felel meg. Kerestem a gyártót telefonon, de jelenleg nincs elérhető kompetens ember, így nincs aki eldöntse a kérdést a típus szám vonatkozásában.

faxelektro

Jó estét
                 Segítséget kérnék a képeken látható egyfázisú irányváltó kapcsoló bekötéséhez.A kapcsoló egy német fa
megmunkáló gépen volt. Meg van a motorból kijövő négy tekercsvég a két kondivezetéke és a három be táp L N föld
Hová kell kötni a kapcsolóra rajz is jó volna.
                                                                            Köszönöm a segítséget.