Villanyszerelõk képzésére kényszerül az EDF DÉMÁSZ

Indította nova, 2012. szeptember 23., 13:57:11 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

agnes.jedlik

Részt veszek a fenti cikk által tárgyalt képzés szervezésében, ezért szeretném a fenti hozzászólásokat kiegészíteni néhány ténnyel. 388 fő villanyszerelő végzettségű kollégánk van, bruttó átlagbérük 301.341 Ft volt 2012-ben, ez bizony elég messze van a minimálbértől. A készenlétet tartóknak jár díjazás, ez kb. 60 eFt havonta.
A kezdő szerelők keresnek bruttó 142.000 Ft-ot, ami a mai viszonyok között jónak számít.
A képzésre azért van szükség, mert speciális szaktudást kell átadnunk, másrészt pedig szeretnénk, hogy a jó gyakorlatokat és a biztonságos munkavégzés alapjait megtanulják.
Még egy félreértést igazítanék ki: a fiatal szerelők nem ösztöndíjjal vannak itt, hanem munkavállalóként, munkabérrel. Az ösztöndíj program ipari tanuló szerelőknek szól, két program tulajdonképpen párhuzamosan fut.

petike199600

Ide mikell hogy elmehessek én is ilyen szerelőnek?
Úgyértem kell hozzá gyakorlat ?Metervizsga vagy valami?
Egy frissen végzett villanyszerelő is elmehet ilyennek?

nova

@agnes.jedlik

Köszönjük a plusz információkat. A plusz képzés gondolom a EDF DÉMÁSZ rendszereinek oktatásáról szól, melyek specifikusabbak a többi áramszolgáltató rendszereihez képest.

Idézetet írta: agnes.jedlikA képzésre azért van szükség, mert speciális szaktudást kell átadnunk, másrészt pedig szeretnénk, hogy a jó gyakorlatokat és a biztonságos munkavégzés alapjait megtanulják.

Azt lehet esetleg tudni, hogy a speciális képzés az elektromos ipar milyen területeire tér ki? Gondolom a feszültség alatti munkavégzés (FAM) és hasonlókról lehet szó.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Gyurmaúr(fi-relé)

Pár szót a "speciálisról": pl a többi szolgáltatónál rendszeresített Csatári mérőszekrények nem "kompatibilisek" az Edf-Démász felségterületén, de ugyanez elmondható a hensel mérőhelyeire is. Azért az érdekelne, hogy miért kell egy ilyen kis és -ami még fontosabb- moltocsóró országban ekkora faxnit csinálni a mérőhelyekből, miért lehet megengedni az egyes szolgáltatóknak, hogy más-más házi "törvényeket" alkossanak? És ez csak 1 a sok "egzotikum" között...
mindenesetre; Jedlik Áginak köszönjük, köszönöm, hogy vette a fáradságot és -jó marketing/kommunikációsként- kommentálta a témát!  ;) 

Novill

Valahogy annak idején a mérőhelyek kialakítását az MSZ 447 szabvány figyelembevételével kikérve az áramszolgáltató igényét alakítottuk ki a mérőhelyeket. Itt is voltak területenkénti eltérések még egy szolgáltatónál is kirendeltségenként. Emlékszünk még a 100x100-as illetve 150-es doboz beépítésével, megfelelően összecsövezve, hagyományos nappali, vezérelt, ipari csatlakozásoknál a kéttarifás ohmos és meddő mérés, valamint az áramváltós mérések kialakítása. Ezek voltak azok bizonyos fa mérőszekrények lángmentesítve, süllyesztett és falon kívüli változatok. Egy ilyen fa szekrény lambériázott ajtóval, zárral meg lehetett kapni 4-5 eFt -ért.  Valahogy mindig megoldottuk sikeresen a feladatokat akár tervezői, szolgáltatói illetve idősebb szakik instrukcióik alapján. Tehát nem igazán volt egységes a területen a mérőhely kialakítás.
Majd jött a nagy fejlődés a privatizációval először elindultak a Hensel mérőszekrények, melyeket a többiek is követtek. Bp.--ről elindult a regisztrációs villanyszerelő rendszer kiépítése az ELMÜ-től és néhány társ szervezett által. Akkor még az egyik követelmény a mester vizsga volt, ma már nem. Hiába az oktatás egy nagyon jó üzlet ma már, lobbik jól dolgoznak. Ha jól emlékszem ez 1998 decemberében volt 4 napos, majd következő év februárjában indult a következő csoport. A célja az volt eredendően , hogy egységes legyen a mérőhely kialakítás.  De valahogy ma sem lehet elmondani az egységes mérőhely kialakítást. Nézzük meg a francia céget, amelyeknek teljesen más típusú mérőszekrényei vannak. Legjobb példa a teszt kérdéseknél is meg mutatkozik.Továbbá különböző jogosultságot kapjanak a regisztrált szerelők. Ez se jött be, sőt még a kábel fektetési jogot is elvették. És ezen kívül sok más sem. Ha megvizsgáljuk a mérőhelyek fejlődését az is érdekes irány. Van olyan terület ahol tipizált jóváhagyott mérőszekrényt nem fogadnak el. Tehát az MSZ 447 szabvány továbbra is forgalomban van, a szerelés területenként eltérést mutat. Tulajdonképpen mi is történt az időközben kialakult technikai megoldás változásokon kívül a szerelők szempontjából nézve?

gyurimo83

Várható volt, hogy villanyszerelőkből hiány lesz, ez leginkább az áramszolgáltatókat érinti, viszont az EDF Démász Hálózati Elosztó Kft. villanyszerelő képzés című megmozdulását díjazom, magam részéről sok sikert kívánok hozzá, bár nem hinném, hogy csak tanulókat toborozva sikeresen megtudják tartani ezt a színvonalat, amit a jelenlegi szerelő munkatársaival igaz kevés létszámmal kemény munkával csinálnak. Véleményem szerint Magyarországon a szakembereket jobban meg kellene fizetni, főleg az áramszolgáltatónál dolgozókat, számos multinacionális cég alkalmaz karbantartó villanyszerelőket van ahol 300 eFt felett keresnek igaz felelősséggel járó munkát végeznek, de ha minden rendben zajlik effektíve nincs dolguk, így nincs min csodálkozni, ha nem az áramszolgáltatót választják munkahelyüknek. Igaz, hogy jelen esetben az EDF Démász állami támogatást kap, ha tanulókat képeztet ki, viszont az előző mondatomban említettek ellenére is sok olyan tapasztalattal rendelkező villanyszerelő van aki szívesen dolgozna az áramszolgáltatónál, de sajnos zárt ajtókkal várják őket, mivel csak tanulók jelentkezését várják. Jómagam 2002-ben végeztem villanyszerelőként, akkoriban nagyon szerettem volna dolgozni az áramszolgáltatónál, de sajnos nem volt felvétel, azóta PLC programozó, és Automatikai technikus lettem, de a villanyszerelő szakmámat továbbra is csinálom. Javasolnám az EDF Démász Hálózati Elosztó Kft.-nek, hogy folytassák a tanulók képzését, mert szükség van rájuk, de a tanulók mellett engedjenek teret a korábban végzett szakembereknek is.
Üdv: Gyurimo

Könyves Kálmán

Idézetet írta: gyurimo83 Dátum 2013. április 26., 13:23:40 DÉLUTÁN
számos multinacionális cég alkalmaz karbantartó villanyszerelőket van ahol 300 eFt felett keresnek igaz felelősséggel járó munkát végeznek, de ha minden rendben zajlik effektíve nincs dolguk
Nem pont a témához tartozik, de már a második multinál dolgozom, nem biztos, hogy a 300 feletti fizetésért nincs dolgunk. Minden amihez villanynak köze van, a tiéd, és még sok minden más is ezenkívül.
Szerintem a leírt végzettségekkel próbáld ki bátran!

Laca83

Üdv Mindenkinek! Nagyon érdekes a téma,de....Olvastam pár jó dolgot,az előttem szólóktól.Viszont nem minden így van,sok a légből kapott,helytelen állítás. Az egyik Bp-i áramszolgáltatónál voltam egy képzésen,ahol a francia T.E.M.A. cég által gyártott fam létrát ill. annak egy elemét a saját nevéhez kapcsolta ez az áramszolgáltató cég. Míg a másik ÁSZ nem sajátította ki.És a bérezést illetően nem vagyok biztos hogy egységes. pedig, több helyen ,több beosztásban vagyok,ami a cégen belül is más munkakör! Jó,ha 100 megvan,1-2 hetes ügyelettel,napi 7:30-tól 15:30-ig norma ,15:30-tól másnap 7:30-ig ketyeg az ügyelet...Mindegy milyen napszak van,vagy milyen az időjárás és éppen pünkösd vagy karácsony van.Menni kell! A bér annyi amennyi! Ez elhivatottság kérdése és nem  anyagi!

Sztrogoff

Idézetet írta: Laca83 Dátum 2013. április 26., 21:33:46 DÉLUTÁN
...Az egyik Bp-i áramszolgáltatónál voltam egy képzésen,ahol a francia T.E.M.A. cég által gyártott fam létrát ill. annak egy elemét a saját nevéhez kapcsolta ez az áramszolgáltató cég. Míg a másik ÁSZ nem sajátította ki...
Bocsánat, a TE.M.A. cég nem francia, hanem olasz. A létrájuk tulajdonképpen nem FAM létra (hiszen nincs például szigetelő létradarab), csak az a bizonyos bp-i áramszolgáltató FAM-ra is azt használja. ÉS a létra egyik eleme kifejezetten ama bizonyos bp-i áramszolgáltató miatt olyan, amilyen (az eredeti kínálatban ilyen nem volt, direkt a vevő kérésére gyártották). Azért ezt a darabot szerintem jogosan kapcsolja a saját nevéhez ez az áramszolgáltató cég... És mivel tudomásom szerint TE.M.A. létrát először ez a cég vett, miért is ne lehetne az egész létrakészletet úgy megjelölni, hogy a cég nevével? Hiszen volt egy időszak, mikor csak ez a cég használta a TE.M.A. létrát.