5 vezeték-4 vezeték-réz-alu

Indította mekk elek, 2012. szeptember 13., 20:20:32 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

mekk elek

Kedves, nálam nagyobb tudású kollégák!
Lakóépületbõl melléképületbe kell az áramot átvezetnem. A lakóházból 2,5-es réz vezetékkel álltak ki.
Az elõttem ott dolgozó szaki 4 eres alu füldkábelt(keresztmetszetét nem ismerem, de jó vastag) feltett le a melléképületig, ahol 3 fázisú fogyasztó és világítás fog üzemelni (természetesen ott is lesz egy helyi biztosíték tábla) és a késõbbiekben ezen a kábelen szeretnék a majdan létesítendõ napelem áramát vissza vezetni a hálózatba.
Kérdés:hogyan lehet a kétféle anyagú és jelentõsen eltérõ méretû vezetõt összekötni, és hogyan tudom pótolni a hiányzó nullát. (helyi földelö szonda ?? utólag lefektetett plusz egy szál?? stb...)

Köszönettel: Elek

nova

Idézetet írta: mekk elek Dátum 2012. szeptember 13., 20:20:32 DÉLUTÁN
Kérdés:hogyan lehet a kétféle anyagú és jelentõsen eltérõ méretû vezetõt összekötni

Vezeték keresztmetszetet például megszakítón keresztül tudsz váltani. Persze ehhez nem árt ismerned az adott kábel, vezeték szakaszok terhelhetõségét, keresztmetszetét.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

JUVILL

Idézetet írta: nova Dátum 2012. szeptember 13., 21:11:56 DÉLUTÁN
Idézetet írta: mekk elek Dátum 2012. szeptember 13., 20:20:32 DÉLUTÁN
Kérdés:hogyan lehet a kétféle anyagú és jelentõsen eltérõ méretû vezetõt összekötni

Vezeték keresztmetszetet például megszakítón keresztül tudsz váltani. Persze ehhez nem árt ismerned az adott kábel, vezeték szakaszok terhelhetõségét, keresztmetszetét.

Sajnos itt nem csak ez a probléma, hogy rézvezetéket kell összekötni alumínium vezetékkel.
A betáplálás vezetéke 5x2,5 mm2-es rézvezeték. Az elmenõ "jó vastag" alumínium kábel viszont csak 4 eres. A betápláló vezetéken már szétválasztva érkezik a védõ- és nulla vezetõ.
Kérdezed, hogyan pótolod a hiányzó nullát. Mivel már külön lett választva a nulla és a védelem, így az elmenõ alukábel "4. erén" ezt újra összekötni tilos.
Azt egyáltalán nem javasolnám, hogy nulla vezetõ céljára egy 5. ér kerüljön a földbe fektetésre.
Én azt javasolnál, hogy a "mekkmester" aki ezt szerelte, fektessen le kifejezetten - lehetõleg rézerû - 5 eres földkábelt.
Az összekötésre - a keresztmetszet váltásra, annak biztosítására - utána térjünk vissza. ;)

mekk elek

Igen, kedves Juvill, kétség kívül igazad van. Az új kábel lefektetése az egyetlen korrekt megoldás, fõként annak tükrében, hogy késõbb "házilag termelt " energia visszatáplálását is tervezik. Akkor pedig kókány megoldás semmiképp sem jöhet szóba.
Sajnos az elõzõ kivitelezõtõl nem békés volt az elválás, tehát õrá már nem lehet számítani.
Én most arra keresek megoldást, hogy addig is amíg meglesz a fedezet az új kábel lefektetésére, mégis lehesen 1 és 3 fázisú fogyasztókat biztonságosan használni a melléképületben, és ki lehessen váltani a jelenleg üzemelõ hosszabbítót.
Van-e ilyen lehetõség, vagy kategórikusan csak az új kábel jöhet szóba.
Köszönettel: Elek

metrigraf

Én azt javaslom, hogy felejtsük el a lefektetett földkábelt. Mivel nem használható el is kell távolítani. Egy új, a kiállással azonos keresztmetszetû (5x2,5 mm2) kábelt kell lefektetni. A melléképület szabályos 1 és 3 fázisú fogyasztóinak energiaellátására csak így biztonságos.

Szelei

Tisztelt mekk elek.

Énszerintem volna egy ideiglenes megoldás. A kábellel párhuzamosan le ásni 30 X 3-as laposvasat és ezen keresztül át vezetni a földelést, amit késõbb a végleges kialakításnál mit rásegítõ szalagföldelést bent lehetne hagyni a rendszerben.

Nem tudom mi a véleménye ehhez a többi kollégáknak, várom az Ö válaszukat is. :)

metrigraf

Nem szeretnék a témától eltérni, de egy megjegyzésem van a dologhoz. Részben arról van szó, hogyan mentsünk meg egy szakszerûtlenül elkészült munkát. Hogyan egészítsük ki, hogy még éppen mûködjön és hátha nem okoz balesetet.
Nem ezt kell csinálni! A szakszerûtlenül kivitelezett munkát azzal vagy annak a költségére kell kijavítani aki elvégezte. Itt felelõssége van a megrendelõnek- fõleg neki- mert nem keresett olyan szakembert aki szakszerû munkát végez.
Ha a javítás a szakmai követelmények teljesítése mellett lehetetlen- mint ebben az esetben- akkor vissza kell bontani és szabvány követelményeinek megfelelõen újra kell szerelni. Ennek a költségét az eredeti "kivitelezõre" kell terhelni. Persze ha nincs se számla se szerzõdés ez nem fog menni.

nyaki

Én azért javasolnék egy lehetséges megoldást, persze nem véglegesen.
A 4-eres kábelt használd fel mint L1,L2,L3,N vezetésére, a lakásból kijövõ védõvezetõt kihagyva, majd a végponton a biztosíték tábla közelében alakítsatok ki egy helyi földelést, aminek az értéke lehetõleg 10 Ohm-nál kisebb és a lakóépület helyi földelésétõl minimum 20m-re legyen. A szondáról, illetve a kötõdobozából vezessétek a földelõvezetéket minimum 10mm2-es réz vezetékkel a biztosító dobozba úgy, hogy csak a védõvezetõ kapocsra érkezzen. Tegyetek be egy minimum 30mA-es ÁVK-t és ezen keresztül tápláld az összes melléképületi fogyasztót.
A kialakított helyi földelést késõbb, vezetékcsere esetén be lehet kötni, mint segédföldelést a hálózatba.

JUVILL

Idézetet írta: mekk elek Dátum 2012. szeptember 14., 20:18:23 DÉLUTÁN
Igen, kedves Juvill, kétség kívül igazad van. Az új kábel lefektetése az egyetlen korrekt megoldás, fõként annak tükrében, hogy késõbb "házilag termelt " energia visszatáplálását is tervezik. Akkor pedig kókány megoldás semmiképp sem jöhet szóba.
Sajnos az elõzõ kivitelezõtõl nem békés volt az elválás, tehát õrá már nem lehet számítani.
Én most arra keresek megoldást, hogy addig is amíg meglesz a fedezet az új kábel lefektetésére, mégis lehesen 1 és 3 fázisú fogyasztókat biztonságosan használni a melléképületben, és ki lehessen váltani a jelenleg üzemelõ hosszabbítót.
Van-e ilyen lehetõség, vagy kategórikusan csak az új kábel jöhet szóba.
Köszönettel: Elek

Elek!

A jelenleg lefektetett földkábel esetén - szakszerû összekötés, és megfelelõ biztostó kiválasztásával - az egyfázisú fogyasztók üzemeltetése megoldható, a háromfázisú fogyasztók üzemeltetését nem javaslom.
A 4 eres alumínium kábel erei feltehetõen színezettek, vagy beazonosíthatók akár folytonossági méréssel. A 4 eres alumínium kábelben egy ér tartalékként megmaradhat, a másik 3 ér szolgálhat a fázis, nulla és védõvezetõ céljára.
De felhívnám a figyelmet most is a kábel ereinek színezettségére, jelölésére és beazonosítására.
Volna még egy másik megoldás is, de nem ismerem a helyszínt, a távolságokat. A távolságon azt értem, hogy a jelenlegi állapot szerint hol lenne az összekötés helye.
Tudni kellene azt is, hogy az a "jó vastag" alumínium kábel 4-szer hány mm2-es keresztmetszetû? Nem szerencsés, de elképzelhetõ, hogy ha a lefektetett alukábel keresztmetszete olyan, hogy a 4. ér PEN vezetõnek alkalmas, akkor egy szabványos kötõelemmel, ezt meghosszabbítva rá lehet csatlakoztatni az elosztó védõvezetõ sínjére, de csak az esetben, ha az oda érkezõ betápkábelnek vagy betápvezetéknek a sínen már nincs különválasztva a védõvezetõ.
Ha a mûszaki feltételek ezeket kielégítik, akkor a földkábel PEN vezetõvel csatlakozhat a melléképület elosztójára - így elég lenne a lefektetett 4 eres alukábel - és a melléképület elosztójában lenne szétválasztva a PEN vezetõ PE védõ és N nulla vezetõre. Így megteremtõdne a feltétele a háromfázisú fogyasztók üzemeltetésének is. Ez egy kicsit bonyolult, és sok a feltételezés.
Ehhez további információk szükségesek.

Gyurmaúr(fi-relé)

Hát igen, a "jó vastag" az biza egy igen relatív fogalom! Megaztán, napelem által termelt áramot "visszafelé" vinni egy olyan -már bocsi a népies megnevezésért!- tyúkbélen, amely már önmagában is igen bizonytalan -mármint az 5x2.5-ös ?MBCu? része, hisz az ?MBAl? részének jellemzõit nem ismerjük- szóval, ez több, mint Orosz rulett!  >:( Én feltétlen híve vagyok az otthoni sk áramtermelésnek -bár, itt is van ám megannyi buktató, tévhit-, de ha valaki ezt tényleg komolyan gondolja, akkor ott nincs helye olyasfajta hekmánynak, amirõl itt fentebb olvashattunk! Juvill- mint mindig és én ezt nem gyõzöm megköszönni!! :)-a tõle megszokott higgadtsággal, kerülve a "te komplett hülye vagy, kiscsávó" és egyéb ledegradáló szellemiségû reakciókat pontosan leírta, hogy azért a "jó vastag"  4 eres MBAl -vagy valami hasonló- is tökéletesen használható, hiszen azt még akkor is lehet teljes értékûen -értsd: L1,L2,L3,PEN- használni, ha már a házikóból egy 5x2.5-ös -azaz L1,L2,L3,PE,N- kábel jön az összekötésig. Azért én arra az összekötésre, annak milyenségére is kíváncsi lennék!!!  Mindenesetre, nálam már ott kezdõdnek az aggályok, ha valaki egy, esetleg a fõépület mért fõelosztójától 20 méternél hosszabb kábeltávolságra elhelyezkedõ melléképületet 2.5-ös keresztmetszetû -még ha ez Cu is- kábellel óhajt megtápálni, hiszen azt kötve hiszem, hogy ott fázisonként 10A-nél többet nem ránt ki, mely még egy C 10A-es karakterisztikájú kismegszakító,vagy olvadóbizti esetében is tartósan 15-16A terhelést jelent.