ÁVK beépítés

Indította zick56, 2012. augusztus 27., 12:50:12 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600

Ha jól értelmezem akkor itt a PEN egy PE sorkapcosra csatlakozik és onnan megy egy vezeték az N sorkapocsra.
Az N sorkapocsról pedig megy az ÁVK-k hoz.Az ÁVK-ból ha egy lenne  (ami a betáplálásnál van) akkor az ÁVK-ból menne az N az N sínre ugye?
Én  így csinálnám legalábbis tehát a pen bejön egy zöld sárga sorkapocsra onnan egy vezeték a kék sorkapocsra és a kékről megy a N
az ÁVK-ba.És az ÁVK-ból pedig a nulla megy az N-sínre.
Ez így jó?Ja és a zöld-sárga sorkapocsból megy egy vezeték a Pe sínre.
Ez így jó?

Marton

 petike199600, egyértelmübb lenne ha Te is lerajzolnád az elképzeléseid. Így szövegesen leírva félreérthető a dolog, elbeszélhetünk egymás mellett.  Elég ha kézzel papírra rajzolsz, azt lefényképezed digitális fényképezőgéppel (mobiltelefonnal) és beszúrod a hozzászolásodhoz. Lényeg azért, hogy jó kontrasztú rajzolat legyen a képen is.
Tehát mint elöttem szólók is írták, hogy az itt feltett rajzok csupán sémák, vázlatok. A részleteket  eldönti mindig az adott helyszín is. A kivitelezés nagysága is meghatározza a részleteket, egy kis családi háznnál szerintem nem valószínű, hogy kettö vagy több ÁVK beépítésre kerül. Egy több lakásos társasház vagy kissebb üzemépület megint más részletmegoldást kíván. Lényeg az alapelv, első a biztonság, azaz első a védőföldelés jósága, megbízható folytonossága. Fázis vagy nullavezető lehet szakadt, legfejebb nem müködik a készülék, nem világít a lámpa. De ha a védőföld körben szakadás van és kialakul egy földzárlati helyzet akkor azt emberi élet kioltását is jelentheti szerencsétlen helyzetben. Én nem épület szereléssel foglalkozom, nem ismerem a mindennapi rutin megoldásokat ebben, nálam autentikusabb kollégák majd kijavítanak ha szükséges. Mindenesetre Juvill leírása mérvadó ebben a dologban.

petike199600

Oké érte makkor amint hazajöttem lerajzolom hogy hogyan is gondolom.
Most megyek iskolába.
Sziasztok!
És KÖSZÖNÖM!!!

Üzenet összefûzve: 2012. november 12., 17:26:34 DÉLUTÁN

Sziasztok!
Na itt a kép a Bekötésről amit ígértem.
Nézzétek meg hogy jó-e.

nyaki

Egynek jó is lesz, bár én azt az AVK előtti N kapcsot kihagynám. Teljesen felesleges. :)

Marton

Rajzzal már egyértelműen látható, hogy miről is van szó.
A rajzolást is lehet továbbfejleszteni, a "fogyasztók" ábrázolása lehetne egyértelmübb, szakszerübb. Elágaztatásoknál kötéspontot megjelölni egy ponttal (bizosítékok elött).

Üzenet összefûzve: 2012. november 13., 10:48:27 DÉLELŐTT

Papírt se fotózz vakuval szemből, visszatükrözés miatt túlvilágos a közepe, általános világítást használj vagy napfényt.

petike199600

Sziasztok!
Teszek fel egy képet egy új rajzomról.(a minőség lehet rossz mert telefonnal csináltam a képet)
Ezt a rajzot úgy nézzétek nekem mintha ez alapján kellene nektek megcsinálni valamit mint szakemberek.
Tehát használhatom-e ezt a mindennapi életben.
Holnap bevinném iskolába megmutatni a tanárnak és nem szeretném hogy belekössön hogy valami nem jó a rajzomom.
Itt a rajz és javítsatok ki ha valami nem jó rajta.Azt szeretném hogy tökéletesen tudjam és többet nem "zaklatlak" ezzel a témával
benneteket.


nyaki

Igen jó lesz, de a "sínre szerelhető sorkapocs" elnevezésű elemet hagyd ki. A PEN és az ÁVK N bemenete közvetlenül érkezzen a PE kapocsra,... ami szintén lehet sínre szerelhető.

petike199600

Tehát akkor a PEN ami jön az órából az mennyen a PE sínre onnan az ÁVK bemeneti részre.Ávk kimeneti része pedig mennyen a nulla sínre.
Így kell akkor szerelni mindíg?
Mindenki igy gondolja hogy ez a tökéletes szerelés?

nyaki

Én így, de hogy a Többiek hogyan az egy más tészta, de az biztos, hogy nem sokan fognak ezzel vitába szállni. ;)

recens

Tisztelt Kollégák!

Adott egy telephely, különböző műhelyekkel (lakatos, hegesztő, csőszerelő, villamos stb.)
Javasolható-e itt az áramvédők alkalmazása az egyfázisú dugaszolóaljzatokhoz?
Esetleg kőtelező ezeket ellátni RCD-vel vagy sem?
A háromfázisú dugaszolóaljzatokra is megkövetelhetik?

A kérdés alapját ez a cikk határozta meg.:

http://www.meter.hu/publikacio/mubi/eve_munk_2013_aprilis.pdf


igaz itt üzlethelyiségről beszél

megjegyzés d) részhez a cikkben.
de a műhelyekben  is munkavállalók dolgoznak nem a tulajdonos !


részlet a 3 oldalról
7.) Kiss Katalin (Debrecen) kérdései szintén az áram-védőkapcsoló alkalmazásával voltak
kapcsolatosak. A kis üzlethelyiségében elvégezték az érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálatot és
a felülvizsgáló áram-védőkapcsoló alkalmazását írta elő. Valóban szükséges e drága készülék
alkalmazása? – kérdezi a levél írója.

VÁLASZ:
A nem szakemberek biztonsága érdekében az áramütés elleni védelemmel foglalkozó
MSZ HD 60364-4-41:2007 jelű szabvány 411.3.3. szakaszában előírja:
,,A váltakozó áramú rendszerekben áram-védőkapcsoló alkalmazásával kiegészítő védelmet kell
biztosítani a képzetlenszemélyek által használt és általános használatra szánt legfeljebb 20 A névleges
áramú csatlakozó aljzatok számára, és a szabadtéri használatú legfeljebb 32 A névleges áramú mobil
fogyasztó készülékek esetén."
A továbbiakra hívjuk fel még a figyelmet:
a) A szabvány ezt írja: ,,általános használatra szánt csatlakozó aljzat"! Tehát, ha egy dugalj nem
általános használatra szánt, pl. csak kimondottan a hűtő vagy a fagyasztó szekrény számára alkalmazzák
és soha sem másra, akkor nem kell eléje áram-védőkapcsoló. Ekkor az illető dugaljat figyelmeztető
felirattal kell ellátni: ,,CSAK HŰTÖSZEKRÉNY RÉSZÉRE!".
b) Nem követelmény minden áramkörre külön-külön áram-védőkapcsoló felszerelése, elegendő
egyetlen közös (a bolt teljes villamos berendezését együttesen kapcsoló) áram-védőkapcsoló
alkalmazása is.
c) A felülvizsgáló szakember méréssel ellenőrizte, hogy a boltban bekövetkező meghibásodás,
testzárlat esetén az érintésvédelem kikapcsoló szerve kikapcsol-e. Feltehetőleg jók voltak a mérési
eredményei, így közvetlen életveszély nem áll fenn. Ez esetben javasolható, hogy a bolt villamos
hálózatának legközelebbi felújításkor (pl. egy nagyobb átrendezés, festés stb. esetén, amire különben is
nagyobb összeget szánnak) szereljék be az áram-védőkapcsolót!
d) Ha a boltban kizárólag a tulajdonos dolgozik, (nincs sem alkalmazottja, sem segítő
családtagja) akkor a szabvány követelményeinek teljesítése jogilag nem kötelező – de ekkor is célszerű
az áram-védőkapcsoló alkalmazása. Ha viszont más is dolgozik itt, akkor a 14/2004 (IV. 19) FMM
rendelet értelmében a szabványok biztonsági követelményeinek teljesítése kötelező. Ennek hiányában
munkavédelmi felügyelő bármikor megbírságolhatja a tulajdonost.