ÁVK beépítés

Indította zick56, 2012. augusztus 27., 12:50:12 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Ha az előbbi hozzászólásomat nézed, akkor mind a két rajz egy kicsit "sántít".
A balzsi rajzán a PEN vezető a PE sínre érkezik. Erről egy központi áram-védőkapcsolón keresztül halad a nullavezető a nullasínre. Erről a sínről ágaznak le a nullavezetők.
Az előzőekben leírtam, hogy szerintem hogyan lenne jó.
Ezek a rajzok - véleményem szerint azért "sántítanak", mert mind a 2 rajzon a főbetáplálásba épített áram-védőkapcsolók vannak.
Tegnap leírtam, hogyan kell szétválasztani a PEN vezetőt.
Abból a szempontból mind a két rajz helyes, hogy már a főbetáplálásba van ÁVK építve.
A gyakorlat viszont - főleg a régebbi szereléseknél - nem ez.
Nem akarom jobban bonyolítani ezt a témát, hónapokkal ez előtt a fórumon, írtam a szelektív áram-védőkapcsolás kialakításáról.
Ha a főbetápláláson - a rajok szerint - már van ÁVK, akkor a szelektív áram-védőkapcsolást javaslom. Ha ilyen nincs, akkor bármelyik berendezés hibaárama esetén, a betáplálásba épített áram-védőkapcsoló, az összes berendezést lekapcsolja a hálózatról.
Olvasd el légy szíves, amit tegnap írtam 20.18-kor.

petike199600

Ovastam a tegnapi 20:18 -as hoszzászólást.
Balzsi rajzán nem az a hiba hogy miután a PEN megérkezett a PE sínre onnan kell vinni egy nullázóvezetéket egy sorkapocsba és onnan megy az áramvédő kapcsolóba?
Nem ez a hiba ott?
Szerinted csak 1-1 áramkörre kellene áramvédő kapcsoló?

JUVILL


A rajzok sémarajzok.
Ha megnézed balzsi által feltett rajzot, ott a PE sín és az N sín az áram-védőkapcsolón át van összekötve nullavezetékkel. (A nullázó vezető az más. Az védővezető.)
Jók ezek a rajzok, csak azért írtam, hogy "sántítanak", mert nem ez az általánosan jellemző szereléskialakítás. Van ilyen is.
Ezért írtam, hogy a rajzokon főáramkörbe szerelt ÁVK-k vannak. Ha csak itt van ÁVK, akkor bárhol legyen hibaáram, akkor a lekapcsolás miatt sehol nem lesz feszültség.
Az nagyon drága, ha az áramköröket külön szereled fel áram-védőkapcsolókkal.
Nincs is erre szükség szerintem. Ha a rajzok szerint szerelsz, és a betáplálásba 100 mA-os ÁVK-t építel, és a fürdőszobához az előírt 30 mA-os áram-védőkapcsolót, akkor már ez egy szelektív megoldás lehet. Hogy a többi áramkört - csoportosan - hogyan véded le ÁVK kapcsolókkal, az egyrészről pénzügyi kérdés, de ahová a szabvány ilyet ír elő, ott nincs mérlegelési lehetőség.
Ez az én véleményem.

Villanyreszelő

Idézetet írta: zick56 Dátum 2012. augusztus 27., 12:50:12 DÉLUTÁN
Kedves Kollégák!
Új vagyok ezen a fórumon, és egy probléma megoldásában kérném a véleményeteket.
Adva van egy iroda szint felújítás kb30 szoba. A felújítás világítási és a dugalj hálózatot is érinti. Lámpatest csere, dugalj csere de vezeték csere az nem, plussz a régi meglévõ dugalj hálózat bõvítése. (kb 10db 2-es aljzat).
A szabvány az "új" szereléseknél elõírja az ÁVK használatát a dugalaknál (de ebben az esetben csak a meglévõket bõvitik), nagyobb szobákat gipsz kartonnal választják le , és az elsõ legközelebbi dobozból állank le az aljzatokhoz. Ez esetben is be kell építeni ÁVK-t? Ha igen ezet alapból kellene tudnia a kivitelezõnek? ugyanis az árajánlat kiíró mûszaki tartalomban, lápatest, dugalj csere darabszám benne van de az ÁKV beépítés az nem szerepel. Ha be kell építenie hány áramkört láthat el egy ÁVK.

Ja és még valami, ez a plussz munka az én költségem? vagy neki kell benyelnie mivel az árajánlatában nem szerpelt. A dologhoz tartozik, hogy erre a hiányosságra egy független mûszaki ellenõr hívta fel a figyelmünket.
Köszönettel:zick

Szerintem Az ÁVK független az áramköröktől pusztán áramterhelhetőségre választanám.
Tanárunk szerint van egy ÁVK,az védve van zárlat ellen,és annyi.
Viszont ott van a lépcsőzetes elrendezés,vannak szivárgó áramok is,de gondolom olcsóbb,és kényelmesebb is,ha nem 20 ÁVK-t kell visszakapcsolgatni.

petike199600

Tehát akkor végül is szerinted így kell lenni? Juvill
Pen ami jön az órából az a PE sínre jön.
A PE sínről jön egy vezeték az ÁVK ba.
Az ÁVK ból pedig megy a nulla sínre.
Az már másik kérdés ki hova teszi az ÁVK-t
Ez így jó már?
Köszönöm szépen!

JUVILL


Nem jó!!!
Sajnos téged megtévesztenek a rajzok.
Tegnap leírtam, hogy PE, azaz védővezetőt nem szabad átvinni az ÁVK-n, mert akkor hibaáramokra nem fog működni.
Ha egy ÁVK-t szerelsz, és ezt a betápláláshoz építed be, akkor úgy szerelj, mint például balzsi rajzán van.
Ne tévesszen meg az balzsi rajza szerint, hogy ott egy vezető a PE sínről megy az ÁVK-ba. Ezért is "sántít" ez a rajz.
Ezt a rajzot értelmezd úgy, hogy a PEN vezető a mérőn keresztül csatlakozik a PE sínre.
Itt kerül szétválasztásra a PE és az N vezető. Az a vezető, amelyik a PE sínről - balzsi rajza szerint - csatlakozik a NULLASÍN felé, az az összekötő vezető, a PE és az N sín között. De mivel ebben a rendszerben a betáplálásba ÁVK van szerelve, ez az összekötő vezető - mint NULLAVEZETŐ - az ÁVK-n keresztül van kötve az N sínre.
Ha az ÁVK nem itt lenne beépítve, hanem például egy másik elosztónál, akkor egyértelmű lenne számodra, hogy az ÁVK-n az elosztó nullasínéről csatlakoztasd a nullavezetőt az ÁVK-ra, és onnan tovább a berendezéshez. A berendezés a védővezetőjét közvetlen a PE sínről kell, hogy kapja.

petike199600

Tehát akkor végül is Balzsi rajza szerint kell szerelni?

Novill

Nekem a Marton rajza tetszik jobban. Mindkét rajznál össze van kötve ha jól megnézed.

petike199600

Ott egy sorkapoccsal van összekötve ugye?
Itt milyen sorkapcsot kell használni?
Te is a Marton rajza szerint szoktad csinálni?

balzsi

Még feltöltöm egy korábbi "tervem", remélem ebből is le tudsz szűrni valamit. Itt három FI relé látható, egy az éjszakai áramhoz, egy a "vizes részleghez", valamint egy négypólusú a többi áramkőrhöz és maradt egy áramkör, mely nincs védve FI relével. Ilyen pld. a hűtő. Itt gyakorlatilag kettő N sín van. Az elsőre vannak kötve a FI relék, valamint a nem védett áramkör, a másikra pedig csatlakozik a négy pólusú relé áramköreinek az N vezetékei.