ÁVK beépítés

Indította zick56, 2012. augusztus 27., 12:50:12 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

kergabor

Üdv Urak!
Szabadna érdeklődnöm, Czapi és Simon Endre ajánlásaiban hasonlóan szerepel, hogy az óradoboznál, mért főelosztónál el kell bontani a nullát. Ezt hogyan csináljam? Meg kell bontani az órát? Ezt nem tehetem. Vagy rosszul értelmezem?

Gyurmaúr(fi-relé)

Igen, rosszul, mert nem a mérő alatt van a PEN PE-N szétválasztó/csatlakozópont, hanem vagy előtte, azaz mondjuk a késesbiztis csatlakozó szerkénynél, vagy pedig a mért főelosztónál, egész pontosan ott, ahol a földelő szondától érkező fő PE vezető kerül közeli kapcsolatba a bejövő PEN vezetővel, azaz akár a fő EPH sínnél. Remélem, nem gáz, ha a válasszal most elvettem Czapi, illetve az Endre "kenyerét" ??

Simon Endre

Természetesen halálosan megsértődtem, hah !
Azért maradt egy kis csücsök a kenyérből, mert ugye van ÁVK és az hol is van, netán nem ott van a bejövő nulla és az elosztott (elágaztatott) nullák kötéshelye? Továbbá legalább átmenő, méginkább elágazó kötés jelleggel a gerinc PE is, meg néhány kismegszakító, ajtócsengő, (tanyahelyen szárazkolbász, csizmavakaró, lakáskulcs, stb.) mert hát ez a mért főelosztó bizonnyal  és ez lehet akár a fogyasztásmérő szekrényben is, ha régi a szerelés.

faxelektro

Jó estét
      Nem tudom jártas-e valaki a villanypásztor szerelésben . Van egy AKO-BA-1035 márkájú villanypásztor amit a műhelybe szeretnék felszerelni és onnan vezetném ki a nagy feszűltséget a közeli legelöre.Azlenne a kérdésem, hogykötelezö-e tegyek egy 30mA AVK-ot a betápra és milyen kábellel vezethetem ugy 5-6 métert a földalatt Ugyanakkor vihar esetén elégséges-e az AVK-lekapcsolása vagy mi a tökéletes meg oldás, hogy ne legyen gond
                                                                                                         Köszönöm a segitséget.

Marton

Idézetet írta: faxelektro Dátum 2014. március 18., 20:05:13 DÉLUTÁN
Azlenne a kérdésem, hogykötelezö-e tegyek egy 30mA AVK-ot a betápra és milyen kábellel vezethetem ugy 5-6 métert a földalatt Ugyanakkor vihar esetén elégséges-e az AVK-lekapcsolása vagy mi a tökéletes meg oldás, hogy ne legyen gond
A kerítés földpontja és a PE nem azonos, nincs összekötve a készülékben. A kimeneti nagyfeszt egy belső trafó szekunder tekercse biztosítja, mely egyik pontját ugye le kell földelni a kerítés melletti szondával. Nagyon nem ajánlom a nagyfeszt hosszasan, főleg földben vezetni mert elveszik az energiája. A kábel itt  kondenzátorként is viselkedik, ez is terhelésként foghatjuk fel, "nyeli" az energiát. Ajánlatos a készüléket a kerítéshez minél közelebb telepíteni.
Villámvédelem: a betáplálás leválasztása nem védi meg a készüléket a kerítésre jutó villám ellen. Mindenféleképpen kell legyen egy feszültség korlátozó szikraköznek amely már védelemként müködhet. Ez személy, állat és készülék védelem miatt is kell. Vihar esetén a kimeneti nagyfesz vezeték bontása védheti meg a készüléket villám ellen.
Kábelként az autóknál használatos gyertya kábel használható, ez ugye nagyfeszültségre méretezett szigetelésű. De esetlegesen földbe fektetve is kiegészítő szigetelés kialakítása ajánlott.

Simon Endre

Üdv a forumozóknak!
A nagyfeszülségű oldal ha profi impulzusgenerátor táplálja akár 50m-ig is toldható, de csak olyan kábellel aminek nincs árnyékolása, nincs közvetlenül a földbe fektetve és nem a kordonról leágaztatott. A kordonátkötés 1-5 m-ig nem kritikus hossz. Az egyes gyújtókábelek azért nem alkalmasak az árnyékoltak meg kifejezetten nem, mert némelyikben az "ér"tulajdonképpen grafitpor ami a gyújtókörben elosztott paraméterű (szélessávú) zavarszűrő, itt viszont soros ellenállás a tovavezetett impulzusáramok vonatkozásában. Én max 25m-ig hosszabítottam (tápláltam) gond nélkül mivel vagyonvédelmi okokból  a munkagép aksi és a borsos árú generátor zárt helyen lett elhelyezve a telekommunikáció és az infrakamerák beltéri elektronikájával együtt.  A föld, (út) alatt kb. 5m kábelhossz 50-es csatornacsőben lett átfűzve. A többi kábel karókra kötött zászlózsinórra lett ráfozva (polietilén spirál kábelkötegelővel) ezeket adták a kábelhez. Esős időben és harmatosan a nagyfesz kábel kulseje is elég rendesen ráz, jó vigyázni vele. Sárga jelzőcimkét oda is tettünk. Nagy rendszereket nem érdemes egy generátorra építeni, mert zárlat esetén a teljes rendszer megbénul, rugós kapukat meg lovakhoz nem ajánlom, mert a farka beakad a ló megvadul és lebontja az egész kerítésrendszert.

soczolaci

Üdv! Lenne egy kérdésem a témához valamennyire kapcsolódóan. Adott egy gépgyár, 230V-os csatlakozókkal elektromos kéziszerszámok számára. Ahogy bővült a cég kb. 15-20 év alatt kialakításra kerül kb. 200 db ilyen csatlakozó aljzat. A gond az hogy ezek áramvédő kapcsolói vegyesen 300-100-30mA kioldási áramértékűek. EBF kapcsán felmerült a kérdés, hogy elfogadható-e a 30mA-nál nagyobb kioldási áramértékű AVK. Ki kell e cserélni a 100 és 300 mA-es AVK-kat 30mA-re?

nyaki

A szabvány a létesítéskori évet veszi számításba, valamint hogy az átalakítás a komplett rendszer milyen százalékát érinti.
Én amondó vagyok, hogy nem ártana.
Tudtommal 100-300mA-es ÁVK-t már csak felvonulási területeken engedélyeznek. ::)

soczolaci

Az este végeztem némi szabvány áttekintést. Ami úgy néz ki hogy
MSZ 172-1 1986 Annyit ír, hogy úgy kell megválasztani hogy a várható üzemszerűen szivárgó áram ne okozzon indokolatlan kioldást, valamint daruknál 200mA, Építőipari gépeknél 100mA, lakásoknál 30mA.
MSZ 2364-410:1999 412.5.1 30mA
MSZHD 60364-4-41:2007 30mA

Tehát én is azon a véleményen vagyok, hogy indokolt a csere.

faxelektro

Jó estét
            Ma egy áramszűnethez hivtak valami verte le ÁVK-ot egy kis keresés útán rájöttem, hogy a napkolektor
dugaszát ha ki húzom a dúgaljbol akkor nem veri le és meg probáltam egy nem földeléses hosszabitoval és
akkor nem verte le. Nem ismerem a napkolektor működését a dugaszbol egy 3x1,5ös kábel megy fel a tetöre a
a napkolektorhoz a zárlat szerintem ott lehet csak nem tudom mi. Egyelöre nem hagytam földelés nélkűl működni
                                             
                                           Kösz bármilyen tanácsot.
   KELLEMES HÚSVÉTI ŰNNEPEKET