ÁVK beépítés

Indította zick56, 2012. augusztus 27., 12:50:12 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Valóban megszólítottam NOVILL-t. Tettem ezt azért, hogy elevenítsük fel ezt a témát.
Természetesen más elfoglaltság is van ezen kívül, nincs is idő mindig válaszolni.
A KLÉSZ-t azért idéztem, mert még mindig megállja helyét, bármilyen régi is.
Foglalkozik az ÁVK beépítéssel. Leírja alkalmazását.
Az is igaz, hogy sajnos a tulajdonosok ezt nem ismerik. (Az ide vonatkozó szabványokat sem, mert általában nem villamos szakemberek.)
Baleset bekövetkezésekor a szakértő hivatkozik előírásra, szabványra. Leírja, leírhatja
az ÁVK alkalmazást, beépítését.
Kérdés, hogy volt-e ezen a helyen valamikor is felülvizsgálat, tettek-e javaslatot az ÁVK beépítésre, felhívták-e a tulajdonos figyelmét erre?
És megint itt meg kell említeni a környezet jellegét.
Egyáltalán nem véletlen, hogy az új létesítéseknél, a forróvíztárolóknál, kötelező a 30 mA-os ÁVK beépítése.
Lehet hivatkozni a szabványokra, de a létesítés idejének kell megfelelni a villamos szerelésnek biztonságtechnikai szempontból.
Az már megint más téma, hogy ha elmaradnak a felülvizsgálatok, hogyan lehet felelősségre vonni a tulajdonost.
(A fórum főoldalán van egy pár piros pont, de a tapasztalatom az, hogy nem igazán van megkeresés még az ingyenes felülvizsgálatra sem.)

nyaki

Jól látod, még nem érkezett ingyenes felülvizsgálati kérelem hozzám sem, de ami késik, az nem múlik ugye. ;)

Novill

 Még egy gondolat az ÁVK-hoz. A szabályozások sokszor félre értelmezéseket szülhet, kell alkalmazni, illetve nincs előírva az alkalmazása. Az is kérdés jók ezek a szabályozások. Ha fel tesszük a kérdést, hogy ÁVK alkalmazása esetén csökkenthetőek-e a villamos balesetek száma? Mi lenne a szakemberek válasza erre egyértelműen?  Mi az oka,hogy az uniós szabványok sem teszik kötelezővé egyértelműen, lásd az MSZ HD 60364-4-41 szabványt például?  A tárgyaló teremben az ügyvédeknek,  ügyészeknek és bíróknak a  kérdésére  szakértőnek kell válaszolnia. Ezeket a válaszokat értelmezik így is úgy is a jogi szakemberek. A személyes véleményem ha tanácsolhatok a kollégáknak, nem követnek el szabálytalanságot csak a biztonsági szintet emelik ha ÁVK-val védenek le minden áramkört. Ez költségben nem jelent akkora ( a+d=10eFt olcsóbb termékkel) összeget, amit nem lehetne elviselni.

Akkor az ingyenes felülvizsgálattal kb. 4-5 db-l jó helyen állok.   Most tervezem a településünkön a helyi újságban a felhívást ingyenesen leközölni, most van folyamatban a tárgyalás.  Remélem lesz nálunk  itt egy kis előre mozdulás.  Én is több jelentkezőt vártam a kollégák közül és a fogyasztók részéről.    Úgy látszik ebbe is több munkát kell befektetni. A józan ész azt diktálja, hogy ezt a lehetőséget jobban ki kellene használni az embereknek. Mert amikor a baleset meg történik az már késő. A villamos balesetek száma a tapasztalatom szerint a háztartásokban következik be nagyobb számmal. Nem rég volt egy halálos kimenetelű  ( 45 éves családos férfi)  villamos baleset a fűnyírógép által, amit el lehetett volna kerülni.

faxelektro

Jó estét   
   Egy ma történt esettel kapcsolatba szeretnék tanácsot kérni
   Egy lakásnál van 2 db kinti lámpa benne 20 w energia takarékos égő
                             1 db lámpa bent egy folyóson 2 db 20 w halogén égő
      Ezek egy áramkörön vannak 16 A kis meg szakitóval  védve.
  Szereltem a kismegszakitó helyett egy 16 A-30mA  FI rellét mivel a folyóso végére
  szerelnek egy tusolót amihez kelleni fog egy dugalj de ez még nincs beszerelve .
    Ha felkapcsolom egy dupla kapcsoloval  akár a folyósó akár a kinti lámpát leveri a
    FI relét . Ki vettem a két halogén égöt akkor nem verte le de mikor a kinti lámpát
     felkapcsoltam leverte Mit csináljak , szereljem le mind a három lámpát úgy
  próbáljam meg                                       
                                                          Köszönöm a segitséget

Novill

Először is meg kell győződni, hogy a nulla vezető a lámpáknál mindenhol valóban nulla vezető-e.  Továbbá nincs-e szigetelési probléma a fázis vezetőnél és a nulla vezetőnél. Tekintve a fázis vezetőn a fogyasztón keresztül a nulla vezetőn át folyik az áram üzemszerű állapotban. Ettől eltérő állapotnál hiba áram folyhat , mely által az ÁVK leold. A kismegszakító szerepe a zárlati áram és túlterhelés elleni védelem. A fi relé az érintésvédelem lekapcsoló szerve. A tusoló szerelésnél  a szerelési sávokat is figyelembe kell venni biztonsági szempontból.

faxelektro

   Köszönöm,majd hétfőn meg nézem.
     Egy kicsit bővebben légyszives a szerelői sávokról
                   
                                              Köszönöm

Szelei

Először is a biztosítékot vissza kell tenni mert e-nélkül nincs zárlat védelem.

Másodszor nem elég csak a fázisokat ki keresni amik a lámpákhoz mennek hanem a nulla-vezetőt is. Majd ezeket be kötni a FI relé elmenő oldalába. Ha nincs a nulla elvíve a FI reléig hanem valahol más helyen van összekötve más kör nullájával mint hiba le fog oldani a FI relé!!!
És szerintem mos nálad ez okoz problémát. :'(

faxelektro


   Hogy ne véssem szét a frissen meszelt falat a tusoló egyik fala közös a kamra
    falával és azon van egy földeléses dugalj , ha abból kiveszem a fázis- nullát
    átviszem a FI relén a tusoló dugaljába  plussz földelés úgy jó lessz-e ?
   A kamrának van egy 10 A bisztositékja . A lakás szerelése vadi ujj .
             
                                                                         Kössz

czapi

Idézetet írta: faxelektro Dátum 2013. december 14., 21:02:36 DÉLUTÁN
   Köszönöm,majd hétfőn meg nézem.
     Egy kicsit bővebben légyszives a szerelői sávokról
                   
                                              Köszönöm
Üdv!

Nem nekem szólt a kérdés, remélem Novill nem haragszik meg, hogy beleszólok  :)

MSZ HD 60364-7-701 Kisfeszültségű villamos berendezések
7-701. rész: Különleges berendezésekre vagy helyekre vonatkozó
követelmények. Helyiségek fürdőkáddal vagy zuhannyal

701.5. A villamos szerkezetek kiválasztása és szerelése
701.512.2. Külső hatások
Kiegészítés:
A beszerelt villamos szerkezetek (lásd a 701.512.4. és 701.55. szakaszt) védettségi fokozata legalább a következő
legyen:
– 0-s sávban: IPX7;
– 1-es sávban: IPX4;
– 2-es sávban: IPX4.
....
701.512.4. A kapcsoló- és vezérlőkészülékek és szerelvények szerelése a külső hatások figyelembevételével
Kiegészítés:
A sávokon belül a következő kapcsoló- és vezérlőkészülékek és szerelvényeik használata megengedett:
0-s sáv:
– semmilyen.
1-es sáv:
– azok a csatlakozódobozok és rögzítőelemek, amelyek a 0-s és 1-es sávban a 701.55. szakasz szerint
megengedett fogyasztókészülékek tápellátásához tartoznak;
– a legfeljebb 25 V a.c. és 60 V d.c. névleges feszültségű SELV-vel vagy PELV-vel védett áramkörök szerelvényei,
köztük a csatlakozóaljzatok. Ezek tápforrását a 0-s és 1-es sávon kívül kell létesíteni.
2-es sáv:
– szerelvények a csatlakozóaljzatok kivételével;
– SELV-vel vagy PELV-vel védett áramkörök szerelvényei, köztük a csatlakozóaljzatok. Ezek tápforrását a
0-s és 1-es sávon kívül kell létesíteni;
– az EN 61558-2-5 szerinti borotvatápegységek;
– SELV-vel vagy PELV-vel védett jelző- és távközlési készülékek és szerelvényei, köztük a csatlakozóaljzatok.

faxelektro


   Jo napot
                  A dugalj szabályosan lesz beépitve nem a tusoloba mivel a tusolo egy kis szobában van és a távolságok
                 be tartásával lesz telepitve egy falonkivúli LEGRAND vizmentes konektor .
                A gond a dugalj kűlön FI relével védett áramkörének kialakitásával van mivel frissen festett lakás és nem
                kellene falat rombolni ezért gondoltam,hogy az a négy lámpa áramkörére teszek egy FI relét és ebböl
                kikötöm a dugaljat.
                Még egy kérdés a padláson megy át a másik fűrdőszoba fűrdökádjának a betápja 3x1,5 10A-30mA FI
                relével védve Ebből ki köthetném a tusoló dugalját?
                                                                                                       Köszönöm a segítséget